Ігри на уроках математики у сучасній школі

Сторінка 8

3-й тур «Історичний»

Будь-яка наука могла б пишатися такою історією, як історія математики, тому що вона менш за все історія помилок.

Ще вавілоняни вміли розв‘язувати рівняння другого ступеня. Але як ви уже чули кінця пізнанню немає. Сотні років вчені шукали формулу для розв‘язування рівнянь третього, потім четвертого степенів.

Були періоди, коли починало здаватися, що людському розуму не під силу справитись з такими задачами.

Можливо ви чули про діяльність Томаса Торквемади – жорстокого іспанського інквізитора, який вважав, що розв‘язування таких рівнянь не під силу людям. І коли один із його знайомих, математик Паоло Вільмес необережно сказав, що вміє розв‘язувати такі рівняння його відправили на вогнище за зв‘язок з дияволом. Одначе ні трагічна доля одних, ні невдачі інших не можуть зупинити прогрес. Вам було дано завдання здобути інформацію з історію. В наступному турі вам необхідно буде вгадати ім‘я людини, про яку йтиме мова.

Завдання № 1

1. Уявіть собі алгебру без букв і знаків. Все на словах, все в умі. Така алгебра (пізніше її назвали риторикою) вимагала великої майстерності і була дуже важкою. Зовсім важко стало коли люди навчились розв‘язувати рівняння не тільки 1-го степеня й не тільки з одним невідомим. Мовою науки була грецька. Греки тоді ще не знали цифр і позначали цифри за допомогою букв.

Він придумав позначати спеціальними значками не тільки першу, але і другу, третю і четверту степені невідомого. Він придумав деякі позначення для віднімання, рівності.

2. Наприклад рівняння він записав би так: .

3. Він придумав і 2 основних прийоми розв‘язування рівнянь: перенесення невідомого в одну сторону і зведення подібних доданків.

Історія зберегла дуже мало відомостей про нього. Найімовірніше, що він жив у III – IV ст. н.е. Дещо про його життя і про те, скільки років він прожив, можна дізнатися з напису на могильній плиті, склавши і розв‘язавши гравірування з рівнянням.

4. Найважливішою з його праць є «Арифметика», яка складалася з 13 книг, шість з яких збереглися до наших днів. В них налічується 189 задач з розв‘язками.

Відповідь: Діафант.

Завдання № 2

У віці 23 роки він влаштувався на службу у відому сім‘ю. Був секретарем власника будинку і вчителем його 12-річної доньки. Саме вчителювання пробудило у молодого юриста інтерес до математики.

Мав велику працездатність. Будучи чимось захопленим, учений міг працювати по 3 доби без сну.

Він прославився під час франко-іспанської війни. Його звинуватили у союзі з дияволом та присудили до спалення на полум‘ї. На щастя для науки він не був страчений.

Близький радник і придворний учений французьких королів Генріха III та IV.

Він першим здогадався позначати не тільки букви, але й коефіцієнти біля них, адже без цього формулу навіть неважку записати буде дуже важко. Першим став використовувати дужки. Недарма його називають батьком алгебри.

Особливо він пишався усім тепер відомою теоремою.

Відповідь: Вієт.

Завдання № 3

Для математиків, які вміли після вавілонян, Евкліда і Аль-Хорезмі розв‘язувати лінійні і квадратні рівняння, самим бажаним було розв‘язувати кубічні рівняння. Це зрозуміло. Адже куби – це об‘єми, їх потрібно вміти обчислювати. Він першим зробив крок у цьому напрямку. В одному з його трактатів дається класифікація рівнянь 1-го, 2-го і 3-го степенів і їх розв‘язання геометричним способом.

Страницы: 3 4 5 6 7 8 9 10Зміст і завдання вивчення українських іменників у російськомовній школі
Іменник – чи не найбільш досліджена частина мови. Це не дивно, бо з давніх-давен почали виділяти два класи слів – ім’я та дієслово. Ядро першого склали іменники, бо інші частини мови сформувалися піз ...

Система педагогічного керівництва у проблемі готовності дитини до навчання в школі
Таким чином, на кінець дошкільного віку встановлюються такі лінії психічного розвитку дитини: 1) формування довільної поведінки; 2) оволодіння засобами та еталонами пізнавальної діяльності; 3) перехі ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net