Місце розваг у системі фізичного виховання дошкільників

Педагогіка: історія і сьогодення » Розваги у житті дитини » Місце розваг у системі фізичного виховання дошкільників

Сторінка 1

Розваги значно розширюють арсенал засобів фізичного виховання дошкільників. Досвід дитячих спортивних шкіл, в яких працюють з групами дошкільників, а також дошкільних заходів свідчить про те, що наполегливе запровадження окремих видів розваг у режимі при правильній організації загальної фізичної підготовки дає правильні результати. Рекомендовані «Програмою виховання в дитячому садку» розваги доступні кожній здоровій дитині.

Умови для формування інтересів до окремих видів розваг виникають у середньому дошкільному віці. Дітей вже приваблюють змагання: вони стихійно змагаються між собою, хто краще або спритніше виконає рух. Єдиноборство, як завжди, супроводжується виявленням емоційно забарвлених реакцій: діти задоволені перемогою, бурхливо реагують на особисту поразку. Іноді вони самі визначають порядок, в якому вони виконують рух: дехто прагне випередити своїх товаришів, що викликає спалах емоцій. Все це свідчить про початок формування психологічної готовності до змагань.

Завдяки систематичному залученню дітей до розваг вдається прищеплювати їм сталий інтерес до окремих видів фізичних вправ, який у старшому віці може вплинути на обрання спортивної спеціалізації. На це не можна не зважати, бо неухильне зростання світових досягнень у спорті, глибокі фізіологічні дослідження, які свідчать про надзвичайні можливості людського організму до тренування, дають змогу в принципі розв’язати питання про омолодження спорту. З біографії багатьох видатних спортсменів відомо, що інтерес, прищеплений до окремих видів розваг саме в дошкільному віці, потім зберігається на все життя.

У загальній системі фізичного виховання дошкільників розваги, поряд з рухливими іграми і ранковою гімнастикою, є ефективним засобом активізації рухового режиму тому, що двох занять з фізкультури на тиждень замало, щоб забезпечити необхідну фізичну підготовку дітей. Можливість збільшити обсяг розваг під час щоденного перебування дітей на свіжому повітрі значно підвищує ефект фізичного виховання. Проте розваги можна включати до змісту виховної роботи вранці і ввечері.

Правила добору розваг для дошкільників.

Найкращими слід вважати розваги, які визначаються загально-фізіологічним впливом на організм, зокрема такі, що включають основні рухи: ходьбу, біг, метання, лазіння тощо, а також вправи з прикладними рухами, з бігом на ковзанах, їздою на велосипеді, плаванням, ходьбою на лижах.

Здебільшого розваги застосовують на прогулянці, тому підбирати їх треба відповідно до пори року – влітку віддавати перевагу розвагам з елементарними прийомами спортивних ігор (кеглі, теніс, волейбол, баскетбол, бадмінтон), а взимку – катанню на санчатах, грі в сніжки, ковзанню на льодовій доріжці, ходьбі на лижах.

Підбираючи розваги до того чи іншого режимного періоду слід мати на увазі провідні завдання, які розв’язуються в цьому періоді, і стан дітей. Так, використовуючи розваги вранці, важливо врахувати потребу створити у дітей бадьорий настрій, сприяти організованому включенню їх у режимні процеси. Отже, тут доцільні розваги з обмеженою рухливістю (з ходьбою по містку, кочення м’яча, підлізанням), а вже на першій прогулянці можна проводити розваги великої і середньої рухливості. Ввечері, коли працездатність відносно знижена можна застосовувати розваги обмеженої рухливості.

Види літніх розваг, методика їх проведення.

Улюблені розваги малят влітку – катання на качелях, їзда на триколісному велосипеді, гра з м’ячем, біг з віжками, вертушками. Діти 5–6 років вчаться їздити на двоколісному велосипеді, охоче включаються в розваги для малюків, намагаються накидати кільце на кільцекид, по-різному використовують у розвагах м’яч. Старші дошкільники, крім того, захоплюються грою в серсо, кеглі, городки, бадмінтон, перекидання м’яча через сітку, люблять влучати м’ячем у кільце, бігати навипередки. Вихователь обов’язково керує розвагами, спостерігає за дітьми, щоб запобігти травмам.

Так у використанні качелями дітей змалку привчаються до правил: качелі займати по черзі; розгойдуватися самостійно; той, хто чекає, повинен стояти осторонь. Коли діти катаються на качелях, треба стежити за тим, щоб вони не затримуючись змінювали один одного.

Їздити на велосипеді (триколісному) діти починають з третього року життя, бо рухи тут прості, а тіло зрівноважене, за ними треба лише доглядати.

Важче навчити дітей їздити на двоколісному велосипеді, вчити починають з п’яти років, обов’язково індивідуально, по 10–12 хвилин кожну дитину.

При грі в серсо старших дітей вчать підкидати кільце невисоко вгору так, щоб воно піднімалося горизонтально, тоді іншому гравцеві легше відчепити його кийком. Гравці стоять на відстані 2–3 метри один від одного.

Страницы: 1 2 3Принципи організації позакласної роботи з іноземної мови
Принципи позакласної роботи з іноземної мови - вихідні положення, які визначають вимоги до її змісту, методів та організаційних форм. Вони відповідають цілям та завданням усієї позакласної роботи з і ...

Експериментальне визначення ефективності традиційної методики навчання майбутніх вчителів технологій конструюванню швейних виробів
Для розв’язання завдань дослідження було визначено коло питань і проведені заходи з їх реалізації: 1. Аналіз навчальних програм, методичних вказівок і предметних матеріалів з предметів швейного вироб ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net