Методики емпіричного дослідження

Сторінка 2

Вчителеві початкових класів добре в учбово-виховній роботі використовувати потенціал казки. При цьому необхідно враховувати і правильно вибрати казку, що вивчається. Казки найкращим чином відповідають запитам дітей, органічно відповідають дитячій психології. Уявний, фантастичний мир в основі своєю виявляється відображенням реального миру в головних його основах. Казкова, незвична картина життя дає малюкові можливість порівнювати її з реальністю, з оточенням, в якому існують він сам, його сім'я, близькі йому люди. Це необхідно для мислення, що розвивається, оскільки воно стимулюється тим, що людина порівнює і сумнівається, перевіряє і переконується. Казка не залишає дитину байдужим спостерігачем, а робить його активним учасником що відбувається, що переживає разом з героями кожну невдачу і кожну перемогу. Казка привчає його до думки, що зло у будь-якому випадку повинно бути покарано. Сьогодні потреба в казці представляється особливо великою. Дитину буквально захльостує потік інформації, що безперервно збільшується. І хоча сприйнятливість психіки у малюків велика, вона все ж таки має свої межі. Дитина перевтомлюється, робиться нервовим, і саме казка звільняє його свідомість від всього неважливого, необов'язкового, концентруючи увагу на простих діях героїв і думках про те, чому все відбувається так, а не інакше.

Казка наочно показує, де проходять правильні життєві шляхи людини, в чому його щастя і нещастя, яка його розплата за помилки і чим людина відрізняється від звіра і птаха. Кожен крок героя веде його до мети, до фінального успіху. За помилки доводиться розплачуватися, а розплатившись, герой знову отримує право на успіх.

На всі ці особливості казки вчитель повинен звернути увагу при плануванні роботи. У організації етичної освіти слід враховувати такі вікові особливості молодших школярів: емоційна сприйнятливість і чуйність; дитяча безпосередність; навіюваність і наслідування; здатність живо відгукуватися на слово вчителя; активний інтерес до всього нового, до знань, прагнення використовувати їх. Для виявлення рівня сприйняття матеріалу казки про тварин надаємо методику роботи з казкою. Як матеріал вибирається казка, відповідна віковим особливостям дітей і доступна для сприйняття. Критерії сприйняття матеріалу казки у молодших школярів проводиться по рівнях: високий, середній і низький.

Рівні сприйняття

Високий рівень: Виходячи з вчинків тварин уміє виводити мораль казки і може пояснити це іншим, може вільно висловлювати сенс казки, аргументує свою думку. Середній рівень: Виходячи з вчинків тварин уміє виводити мораль казки, але не уміє пояснити це іншим, не може вільно висловлювати сенс казки і аргументувати свою думку. Низький рівень: Може переказати зміст казки, але не уміє виводити мораль і визначити сенс казки. Робота проводиться в три серії.

Перша серія проводиться у формі індивідуальної бесіди, якою завдання дитини полягає в самостійному виявленні моралі казки про тварин. Вчиться пропонується прочитати російську народну казку тварин. Потім задається питання: Що ти зрозумів з цієї казки? Відповіді учнів оцінюються по 5-балльной системі: 5 балів - відразу уловлює мораль казки; 4-3 бали - намагається визначити мораль; 2-1 бал - робить короткий переказ; 0 балів - не може відповісти.

Друга серія проводиться у вигляді тесту відкритого типу. За змістом даної казки пропонується відповісти на питання: Якими словами можна охарактеризувати вчинки героїв казки? Напиши. Підрахунок результату тесту проводиться по 5-балльной системі. Кожному перерахованому слову додається 1 бал.

Страницы: 1 2 3 4 5Використання методично-ілюстративного матеріалу на уроках образотворчого мистецтва
Урок1. Тема: Малювання композиції “Житло гномів” Мета. Удосконалювати навички зображення предмета за допомогою прямих (вертикальних, горизонтальних, похилих) ліній. Вивчити передавати на малюнку форм ...

Новітні вимоги державної програми до навчання діалогічного мовлення
Нова програма будується на комунікативному методі навчання іноземної мови в загальноосвітніх закладах, який спрямований на володіння іншомовним між культурним спілкуванням шляхом формування і розвитк ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net