Методики емпіричного дослідження

Сторінка 4

При визначенні особливостей морального досвіду молодших школярів використаються наступні критерії: ступінь відповідності етичній нормі знань, відносин і способів поведінки учнів; узагальненість знань; їх глибина і широта; ступінь стійкості.

Для оцінки моральних знань випробовуваних виділяються такі прояви, як розуміння ними зміст моральних норм, знання способів поведінки, знання переживань, що виникають у людини у разі дотримання або недотримання моральної норми.

Про моральне відношення дізнаються по оцінних думках школярів про вчинки іншої людини, про свої вчинки, а також по особливостях виконання моральної діяльності і їх мотивах.

На першому етапі дослідження пропонуються завдання відповісти на питання: Скажи, як ти думаєш, що таке відповідальність? Як завжди поводиться відповідальна людина? Як завжди поводиться безвідповідальна людина? Скажи, як ти думаєш, що таке доброзичливість? Як завжди поводиться доброзичлива людина? Як завжди поводиться недоброзичлива людина?

На другому етапі дослідження пропонуються такі ситуації, в яких учні повинні були б допомогти товаришеві:

- «Якби ти гуляв у дворі разом з іншими і хто–небудь з хлоп'ят впав біля тебе і дуже сильно забив ногу. Що б ти зробив?»

- «Діти грали в групі, деякі малювали, розглядали картинки в книзі. Таня сиділа одна, дуже сумна. Що б ти зробив?»

«Якби ти будував щось з дощечок і поряд Вітя теж будував. І йому не вистачало кубиків. Що б ти зробив?»

При відповіді, що дав би свій, задавалося додаткове питання: «А якби тобі теж потрібні були ці дощечки, тобі б теж не вистачило?»

- «Вашому товаришеві на уроці важко вирішити завдання і він просить вас допомогти йому. Ваші дії?»

Урок малювання. «Розфарбуйте рукавички (даються заготовки – рукавички, з розрахунку одна пара на двоє дітей і кольорові олівці, кожного кольору по два. Дається інструкція: «Зараз ми розфарбовуватимемо рукавички, Ви сидите удвох, щоб рукавички вийшли красивими і однаковими, адже це одна пара, ви винні домовиться між собою, як розфарбовуватимете, який малюнок малювати, щоб він сподобався обом».

Діагностика сформованості морального виховання.

Діагностика включає 3 пункти:

1. Метод ранжирування.

2. Діагностичний метод «Робота над помилками».

3. Метод діагностичної ситуації «Експеримент»

Для порівняння сформованості морального виховання у учнів, I вимір роблять в 1 класі, а II завмер - в 2 класі.

Перший метод - метод ранжирування. Учні одержують анкету із завданням: «Пронумеруй по порядку ті якості людини, які ти оцінюєш вище: веселий, модний, нарядний, чесний, справедливий, розумний, культурний».

Другий метод - «Робота над помилками». Сенс цієї діагностики полягає в наступному: дітям читають текст, в якому міститься 5 помилок. Діти повинні відшукати ці помилки і записати їх кількість.

Текст: « Олена Миколаївна пояснює хлоп'ятам правило складання. В цей час відкриваються двері. У клас вбігає задиханий, розпалений Федя.

- Я зустрів Вітю. Ми разом ходили в дитячий сад. Вітя вчиться в 1 «Б». А я і не знав. Ось здорово!

-Сідай, Федя, - сказала Олена Миколаївна і спохмурніла. - Зараз ти допустив декілька помилок». Скільки?

Помилок ми виділили 5:

1. Саме запізнення. Спізнюватися неввічливо.

2. Треба постукати і спокійно увійти.

3. Вибачитися і попросити дозволу сісти на місце .

4. Тихо приготуватися і почати займатися.

5. Про зустріч друга розповідати на зміні.

Страницы: 1 2 3 4 5Вікові особливості важковихованості
Факторами утворення негативних якостей виступають не тільки особистісні недоліки, но і спотворення вікових особливостей дітей, стійкі негативні психічні становища. В старшому шкільному віці провідним ...

Фізичне виховання дітей молодшого шкільного віку
Складність і масштабність проблем і завдань, з якими дизайнери зустрічаються в своїй практичній діяльності, постійно зростає, тому їх вирішення вимагає нових творчих рішень. Робота над проектом сприя ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net