Методики емпіричного дослідження

Сторінка 5

Третій метод - «Діагностична ситуація». Перед учнями ставиться проблема морального вибору. Перед кожною дитиною розіграється сценка.

«По дорозі в їдальню учень знаходить 2 банкноти по 5 гривень. Задоволена знахідкою дитина підходить до буфета, але помічає однолітка (учень 2 класи), що плаче, який питає його, чи не знаходив він монет, одержаних їм від мами на морозиво і втрачених десь поблизу.»

Варіанти відповідей (вчинків дітей):

1. Що знайшов гроші сказав: «Гроші не втрачатимеш!»- і не віддав гроші - 0 балів.

2. Перший учень віддав другому 1 банкнот, а інший залишив собі - 1 бал.

3. Перший учень віддав обидві банкноти, але сказав: «Скажи всім, що це я знайшов і повернув тобі гроші» - 2 бали.

4. Перший учень віддав банкноти і сказав: «Не плач! Ось твої банкноти, ти упустив їх на сходах» - 3 бали.

Для чистоти експерименту розігруються сценки під час уроку, виключивши при цьому можливість знаходження банкнот іншими учнями школи. Спостерігають за реакцією дітей і збирають дані учні 11 класу, щоб діти не відчували «морального тиску» дорослих, оскільки поява дорослого може вплинути на вибір учня.

Проблему морального виховання досліджували і філософи, і психологи, і педагоги. Але і зараз вона актуальна.

Педагогічний сенс роботи по моральному становленню особи молодшого школяра полягає в тому, щоб допомагати йому просуватися від елементарних навиків поведінки до вищого рівня, де потрібна самостійність ухвалення рішення і етичний вибір. Успішність даного виду діяльності у формуванні моральних якостей школяра залежить від письменності педагога, різноманітності вживаних ним методів і емоційному відгуку дітей. Метою морального виховання є формування цілісної, довершеної особи в її гуманістичному аспекті. Перш за все, молодшому школяру необхідні знання про те, що добре, а що погано, як поступати в тому або іншому випадку. Знання мертві без емоцій, але і емоції неповноцінні без знань. Дуже важливо, щоб дитина проявляла адекватні емоції і відчуття, щоб йому хотілося плакати від того, що іншому боляче; щоб хотілося радіти, а не злитися від того, що сусід по парті одержав десятку. Коли знання про норми і правила моральності будуть відчуті, усвідомлено сприйняті, сформується етична спрямованість як сукупність провідних мотивів особи, яка і забезпечить стабільність лінії поведінки. Без знань немає моральної спрямованості особи, не може бути стабільної лінії поведінки, вчинки носитимуть інтуїтивний, ситуативний характер.

Формування у початкових класів знань про норми і правила моральності — перша сходинка на шляху до моральної стійкості. Моральна стійкість особи виявляється в умінні взаємодіяти з представниками тваринного і рослинного світу, в діях з предметами побуту — з об'єктами живої і неживої природи. Молодший школяр повинен усвідомити необхідність дбайливого, дбайливого відношення до всього, що його оточує, будь то людина або старенька, пошарпана книга. Коли дитина усвідомлює зв'язок, що існує в природі між всіма об'єктами і явищами, він зможе будувати лінію поведінки відповідно до принципу “не нашкодь”, а значить, стане моральне стійким.

Страницы: 1 2 3 4 5 Теоретичні основи організації самостійної роботи учнів у початковій школі
Вивчення педагогічних джерел показало, що самостійність учнів у навчанні розглядається як найважливіша передумова повноцінного оволодіння знаннями, уміннями і навичками. Часто і правильно застосовува ...

Загальна характеристика учбової дисципліни
Навчальна дисципліна «Текстові процесори» є професійно-технічною. Мета дисципліни: навчити студентів теоретичним а практичним основам роботи в текстовому процесорі Word. Програма розроблена з урахува ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net