Методики емпіричного дослідження

Сторінка 5

Третій метод - «Діагностична ситуація». Перед учнями ставиться проблема морального вибору. Перед кожною дитиною розіграється сценка.

«По дорозі в їдальню учень знаходить 2 банкноти по 5 гривень. Задоволена знахідкою дитина підходить до буфета, але помічає однолітка (учень 2 класи), що плаче, який питає його, чи не знаходив він монет, одержаних їм від мами на морозиво і втрачених десь поблизу.»

Варіанти відповідей (вчинків дітей):

1. Що знайшов гроші сказав: «Гроші не втрачатимеш!»- і не віддав гроші - 0 балів.

2. Перший учень віддав другому 1 банкнот, а інший залишив собі - 1 бал.

3. Перший учень віддав обидві банкноти, але сказав: «Скажи всім, що це я знайшов і повернув тобі гроші» - 2 бали.

4. Перший учень віддав банкноти і сказав: «Не плач! Ось твої банкноти, ти упустив їх на сходах» - 3 бали.

Для чистоти експерименту розігруються сценки під час уроку, виключивши при цьому можливість знаходження банкнот іншими учнями школи. Спостерігають за реакцією дітей і збирають дані учні 11 класу, щоб діти не відчували «морального тиску» дорослих, оскільки поява дорослого може вплинути на вибір учня.

Проблему морального виховання досліджували і філософи, і психологи, і педагоги. Але і зараз вона актуальна.

Педагогічний сенс роботи по моральному становленню особи молодшого школяра полягає в тому, щоб допомагати йому просуватися від елементарних навиків поведінки до вищого рівня, де потрібна самостійність ухвалення рішення і етичний вибір. Успішність даного виду діяльності у формуванні моральних якостей школяра залежить від письменності педагога, різноманітності вживаних ним методів і емоційному відгуку дітей. Метою морального виховання є формування цілісної, довершеної особи в її гуманістичному аспекті. Перш за все, молодшому школяру необхідні знання про те, що добре, а що погано, як поступати в тому або іншому випадку. Знання мертві без емоцій, але і емоції неповноцінні без знань. Дуже важливо, щоб дитина проявляла адекватні емоції і відчуття, щоб йому хотілося плакати від того, що іншому боляче; щоб хотілося радіти, а не злитися від того, що сусід по парті одержав десятку. Коли знання про норми і правила моральності будуть відчуті, усвідомлено сприйняті, сформується етична спрямованість як сукупність провідних мотивів особи, яка і забезпечить стабільність лінії поведінки. Без знань немає моральної спрямованості особи, не може бути стабільної лінії поведінки, вчинки носитимуть інтуїтивний, ситуативний характер.

Формування у початкових класів знань про норми і правила моральності — перша сходинка на шляху до моральної стійкості. Моральна стійкість особи виявляється в умінні взаємодіяти з представниками тваринного і рослинного світу, в діях з предметами побуту — з об'єктами живої і неживої природи. Молодший школяр повинен усвідомити необхідність дбайливого, дбайливого відношення до всього, що його оточує, будь то людина або старенька, пошарпана книга. Коли дитина усвідомлює зв'язок, що існує в природі між всіма об'єктами і явищами, він зможе будувати лінію поведінки відповідно до принципу “не нашкодь”, а значить, стане моральне стійким.

Страницы: 1 2 3 4 5 Сутність поняття музично-інтелектуальних умінь школярів молодшої школи
Різним видам музичної діяльності дослідники надають неоднакового значення у розвитку особистості дитини. Надаючи великого значення виконанню музики як одному з найбільш активних видів музикування, пе ...

Структура методики навчання біології
Структура методики навчання біології (рис. 1.1) науково обґрунтована. Виокремлюють загальну методику навчання біології та спеціальні (окремі) методики вивчення біології (розділів «Природознавство», « ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2019 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net