В інших типах експериментальних завдань яскраво виступає їх специфіка і тому методика розв’язання та оформлення має свої особливості. Якщо в задачі дані для розв’язання отримують в результаті досліду, то важливе значення набуває постановка експерименту і вимірювання.
Розв’язок і оформлення експериментальної задачі розрахункового характеру складається з наступних елементів: постановка завдання, аналіз умови, вимірювання, розрахунки, дослідна перевірка відповіді.
Пояснимо це на конкретному прикладі.
Постановка задачі. На столі є прямокутна жерстяна банка, ваги, гирі, масштабна лінійка, посудина з водою, пісок. Для забезпечення вертикального положення банки при плаванні в воді її трохи навантажують піском. Визначте глибину осадки банки при її зануренні у воду.
В даному випадку умова задачі можна висловити малюнком з підписом питання під ним. Потім переходять до аналізу, з'ясовують, які вимірювання необхідно виконати для розв'язання задачі.
Аналіз. Банка буде занурюватися в воду до тих пір, поки сила тяжіння, що діє на неї разом з піском, не урівноважиться виштовхувальною силою води, діючої на банку знизу. В цьому випадку . Але так як архімедова сила
дорівнює вазі витісненої тілом рідини, то
де - об’єм зануреної частини банки,
- густина води. Об’єм зануреної частини дорівнює добутку площі основи (S) на глибину занурення у воду (h). Отже,
звідки
(1)
Правильність знайденого розв’язку перевіряють шляхом операцій з найменуваннями величин, що входять в формулу.
З формули (1) видно, що для розв’язання задачі треба знати вагу банки з піском, густину води і площу основи банки.
Виміри. Вимірюють вагу F банки з піском за допомогою динамометра.
Вимірюють довжину l і ширину a підстави. Визначають площу основи
Густина води
.
Обчислення. Підставляючи знайдені значення в формулу (1), обчислюють глибину h занурення банки, застосовуючи при цьому правила наближених обчислень.
Дослідна перевірка. На вертикальній стінці банки кольоровою лінією відзначають глибину занурення, знайдену з досліду і наступних розрахунків, і ставлять банку в посудину з водою. Дослід показує, що глибина занурення збігається зі знайденим значенням,
У зв'язку з розв’язком задачі пояснюють принцип визначення осадки корабля.
Підсумувавши все вищесказане, можна виділити загальну структуру розв’язування задачі, що включає наступні етапи:
1-й етап-ознайомлення з умовою задачі;
2-й етап-складання плану виконання завдання;
3-й етап, здійснення розв’язку;
4-й етап-перевірка правильності розв'язання задачі.
У діяльності вчителя з навчання учнів умінню розв’язувати задачі можна виділити дві структурні частини: теоретичну, яка включає оволодіння теорією, і практичну. При цьому розв’язують такі педагогічні завдання, як визначення обсягу знань, які повинні бути засвоєні учнями під керівництвом вчителя, складу умінь, необхідних для розв’язання задач, і послідовність формування в учнів уміння виконувати окремі операції.
Теоретична підготовка вчителя повинна забезпечити:
1. Чітке уявлення про методи розв’язування фізичних завдань. (Як зазначалося методисти виділяють аналітичний, синтетичний, аналітико-синтетичний методи).
Зв'язок методики навчання біології з іншими науками
Методика навчання біології тісно пов'язана з дидактикою — розділом педагогіки, що розробляє теорію освіти й навчання, яка обґрунтовує й розкриває зміст і методи та організаційні форми процесу навчанн ...
Поняття про
диференційоване навчання
Необхідність диференціації виникає від наявних у людей розходжень. В умовах класно-визначеної системи без введення диференціації процес навчання організується однаково для всіх учнів і виявляється по ...
Читання як вид навчальної діяльності
Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>