Мета та зміст виховної роботи дошкільних установ з застосуванням української обрядовості

Педагогіка: історія і сьогодення » Українська обрядовість як засіб виховання дошкільнят » Мета та зміст виховної роботи дошкільних установ з застосуванням української обрядовості

Сторінка 2

Зміст та ідейно-моральна наснаженість народного календаря виховують у малюка добропорядність, добродійність, милосердя та інші чесноти. Активна, доступна дошкільникам участь у підготовці та святкуванні значних подій, урочистостей поглиблює зв’язок дітей з сім’єю, рідним народом. У дітей виховується почуття господаря рідної землі, працьовитість, дбайливість, ініціативність, підприємливість, якості турботливого сім’янина, охоронця природи. Проведенню свят передує велика пізнавальна діяльність дітей. Вони дізнаються про історію виникнення свят і традицій, про моральний характер обрядів і звичаїв. Все це не залишає дітей байдужими і сприяє швидкому запам’ятовуванню та розумінню звичаїв та обрядів.

У процесі дотримання звичаїв і обрядів народного календаря дітьми засвоюється культура дідів і прадідів, тобто справжня народна культура, яка лежить в основі сучасної української національної культури. А народна культура - це те життєдайне коріння, яке живить духовність, зокрема ідейність, моральність, естетику кожної дитини.

В українського народу, як і в багатьох народів світу, дати, свята, інші урочистості народного календаря чітко діляться за порами року - зимові, весняні, літні, осінні. У такому поділі проявляється глибока народна мудрість, яка відображає нерозривний зв’язок природи і людини, системи виховання.

У дошкільному виховному закладі рекомендується проводити такі народні свята та обряди до календарної сезонності: взимку - Андрія, Миколая, Різдвяні свята, Стрітення; навесні - Великодні свята та різноманітні веснянки; влітку - зелені свята, косовиця, Івана Купала, обжинки, Спаса; восени - Покрови, Свято Врожаю.

Перспективна програма розвитку освіти в Україні в XXI столітті орієнтує педагогів дотримуватися принципу варіантності програм виховання і навчання дітей в дошкільному закладі. Розглянемо, як реалізуються в діючих програмах принципи народності, ознайомлення дітей з історією, обрядами рідного народу.

Програма «Малятко» містить розділ «Дитина i навколишній свiт», в якому визначені теми ознайомлення дітей з навколишнім. На другому і третьому роках життя автори пропонують три теми - «Моя сім'я», «Дитячий сад», «Праця дорослих». У другій молодшій і середній групах додаються теми «Наша вулиця», «Рідне місто». Тільки дітям старшої і підготовчої груп пропонується тема «Народознавство». Відповідно до програми діти знайомляться з традиціями українського народу.

Розділ «Художня література» передбачає широке ознайомлення дітей з усним українським народним мистецтвом з раннього дитинства. Розділи «Образотворче мистецтво» і «Світ музики» містять завдання ознайомлення дітей з українським національним мистецтвом, народними промислами, українськими народними піснями, танцями, хороводами, іграми, музикою.

Регіональна програма «Украïнське Дошкілля» містить чимало народознавчих відомостей в розділі «Рідний край». Так, уже на четвертому році життя діти знайомляться з будинками і спорудами, побудованими в національному стилі, з виробами народних умільців, з народними звичаями, святами, державними символами. Дітей старшого дошкільного віку знайомлять з історією України, радять дотримуватися давніх українських традицій. Також діти старшого дошкільного віку знайомляться з сімейними відносинами, сімейними традиціями, обрядами і святами в Україні.

У програмі «Дитина» містяться народознавчі завдання в розділі «Любій малечі - про цікаві речі». Матеріал розділу подано за тематичним принципом. Це такі теми, як «Наш дитсадок», «Родина», «Культура родинних відносин», «Наш дім (квартира)», «Предмети побуту та вжитку», «У нашоï Оксаночки таке хороше вбраннячко», «Смачного вам», «Золоті руки»,«Вони живуть поряд з нами», «У світлиці природи», «Мій рідний край», «Ми подорожуємо», «Народна берегиня», «Свята».

Страницы: 1 2 3Штучне освітлення в майстерні предмета «Технології»
Загальні відомості. Освітлення відіграє важливу роль у житті людини. Біля 90 % інформації сприймається через зоровий канал, тому правильно виконане раціональне освітлення має важливе значення для вик ...

Проектування дидактичних матеріалів по темі «Аналіз використання основних фондів та виробничих потужностей»
До дидактичних матеріалів відносять: план викладу теми, текст і контурний конспект по темі. Етапами розробки плану викладу теми є: – вибір необхідних змістовних елементів по темі і встановлення типу ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net