Форми та методи виховання дошкільників засобами української обрядовості

Педагогіка: історія і сьогодення » Українська обрядовість як засіб виховання дошкільнят » Форми та методи виховання дошкільників засобами української обрядовості

Сторінка 2

Велике значення для досягнення успіхів у проведенні обрядових свят має прояв інтересу до них. Для цього організовують відвідування театру і перегляд вистав, обговорення переглянутого з аналізом гри акторів, їх одягу, оформлення сцени.

Малі фольклорні жанри, які використовуються у сценаріях, - народні пісні календарно-обрядного змісту, сімейно-побутові та історичної тематики завжди мають простий текст, динамічний сюжет, який легко і швидко запам'ятовується дітьми, тому їх слід використовувати без обмеження, тільки з урахуванням тривалості дійства.

Слід розширювати коло уявлень дітей шляхом використання інших джерел - носіїв народознавчої інформації. Це спостереження людей в реальному житті світу природи, опис характерних особливостей речей та їх функціонального призначення, пояснення та бесіди з дітьми про обереги українського народу та інше.

Свята народознавчої тематики важливо проводити у дні, коли вони збігаються з обрядовістю календаря або після відповідної дати. Особливістю свят історичної та релігійної тематики є те, що вони не повинні передувати конкретну дату події. Як відомо, жодне свято в українській народній обрядовості не обмежується одним днем, комплекс святкових дій охоплює від трьох до семи днів, що створює сприятливі умови для посилення переживань дітей, повторного відчуття святковості події, її важливості в житті дітей і дорослих.

У молодшій і середніх групах свято триває до 30 хвилин. Особливістю їх проведення є залучення до сценарію старших дітей (добре, якщо є можливість використовувати сімейні відносини між дітьми) та батьків, старших родичів.

У старших групах свято може тривати 1-1,25 години. Коли діти об'єднані по різновіковому принципом, молодші діти стають глядачами, а старші - активними виконавцями сценарію.

Слід зазначити, що український народ у своїх обрядах і традиціях завжди відводив дітям особливе місце, і тому дорослі, особливо під час свят, проявляли свою любов і турботу до них. Ці традиції необхідно підтримувати, віддаючи дітям все найкраще. Наприклад, у віршах до святого Миколая читаємо

Як живете, мої любі,

Діточки кохані?

Чи вчились добре,

Чи булі слухняні?

Чи Знаєте ви молитви,

Вірші, колядку? -

Хто розкаже, поспіває -

Подарунки Знайди!

Або в обжинкові пісні восени:

Чудо-диво зерно меле, зерно меле.

Сипле в міхи муку білу, борошно білу.

Буде діткам хліб пшеничний

І галушечки варені, варені .

У дошкільному закладі крім свят проводять ще дозвілля з елементами української обрядовості. Мета дозвілля - викликати у дітей бадьорий, веселий настрій, створити умови для виявлення творчих здібностей, почуття радості і задоволення від цього.

Дозвілля може бути різним за тематичним і функціональному призначенню. Українська народна календарна обрядовість передбачає таке дозвілля для дітей дошкільного віку: дозвілля дорослих для дітей (без участі останніх), дозвілля дорослих спільно з дітьми, дозвілля дітей однієї вікової групи, дозвілля, яке об'єднує дітей різного віку.

Дозвілля дорослих для дітей без їх участі може організовуватися по кожному циклу календарної обрядовості для дітей всіх вікових груп з різним рівнем складності сюжету (сценарію). У такому типі дозвілля для дітей молодшого та середнього віку дорослі веселять їх, подаючи цікавий пізнавальний матеріал у невимушеній ігровій формі.

Дозвілля, яке проводиться напередодні Великодніх свят, може бути повністю присвячене писанці, а сценарій можна урізноманітнити малими фольклорними творами, такими, як загадки, обрядові пісні, вірші, прислів'я.

Найбільший інтерес має для дітей дозвілля, яке проводять дорослі для дітей з нагоди свята, наприклад «Різдвяний вертеп». Це театралізоване дійство має глибоке пізнавальне значення. Воно вводить дітей у світ складних історичних і релігійних подій, які в молодшій і середній групах перевищують за своїм змістом можливості самостійного пізнання дітей.

Найбільшу цінність має дозвілля, яке проводиться за активної участі дітей різних вікових груп. Наприклад, дозвілля «А вже весна», яке проводиться на майданчику дошкільного закладу. З дорослих у цьому святі може брати участь вихователь і дитина старшого дошкільного віку.

Дозвілля, яке організовується самими дітьми, може проводитися виключно з їх ініціативи. Концерти улюблених пісень, усної народної творчості, вечори народних танців, ігор, забав приносять дітям особливу радість. Завдання вихователя полягає в тому, щоб підібрати для дітей відповідне музичне супроводження, атрибути, костюми. Участь самих дітей у цих приготуваннях аналогічно їх участі у святі.

Підготовка дозвілля залежить від його змісту. Вечорниці, народні обряди і дії можуть проводитися без попередньої підготовки, відразу після свята, коли в пам'яті збереглися його улюблені фрагменти і діти хочуть їх повторити для того, щоб ще раз отримати задоволення.

Страницы: 1 2 Взаємозумовленість дидактичного принципу наступності
Процес наступності вищої і середньої школи має формувати, в першу чергу, послідовність оволодіння знаннями як важливу умову логічно-системного мислення, а у широкому розумінні – риси характеру мисляч ...

Дослідження досягнень зарубіжних науковців у галузі формування методичної компетентності майбутнього вчителя англійської мови з лексики
Питання дослідження та запровадження досягнень закордонних методистів, психологів, педагогів, практиків було актуальним завжди. Проте зараз в умовах участі України у Болонському процесі це питання на ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net