Сучасні методики застосування української обрядовості

Педагогіка: історія і сьогодення » Українська обрядовість як засіб виховання дошкільнят » Сучасні методики застосування української обрядовості

Сторінка 2

Паралельно з аналізом практичного педагогічного досвіду ми ознайомились з методичною літературою, яка містить рекомендації щодо проведення українських національних обрядів з дошкільниками. Наприклад, А.М. Богуш та Н.В. Лисенко у навчальному посібнику «Українське народознавство в дошкільному закладі: практикум» пропонують власну методику проведення українських національних свят та обрядів. Розглянемо деякі приклади.

План-конспект заняття на тему «Зустріч весни» для підготовчої групи.

Заняття проводиться у попередньо прикрашеній групі. Заняття починається загадкою:

Сонячно і рясно

Уквітчав наш календар

Першим цвітом рясним.

Надійшла пора прекрасна.

Розповідь виховательки про зустріч весни:

Після суворої зими природа прокидалася з сну. Зеленіли гаї і поля, прилітали з чужих країв додому птахи. Люди раділи цій події і, щоб відмітити прихід весни, збиралися на вигонах, галявинах і влаштовували святки. Це було святом для всіх. Особливо тішилися діти. До цього дня їм пекли тістечка «жайворонки», якими діти кликали весну. Дівчата збиралися в окрему групу і співали свої заклички - пісні весні. Ці пісні виконувалися для того, щоб прискорити настання весни. Розбудити природу від сну, випрохати у природи щедрого літа. Ось одна з таких закличок:

Ой, виходьте, дівчата,

Та в сей вечір на вулицю

Весну красну стрічати,

Весну красну вітати.

Будем весну стрічати

Та віночки сплітати,

А віночки сплетемо,

хороводом підемо

А потім до дівчат приєднувалися хлопці, і всі разом водили хороводи, грали в ігри, що також мало прискорити прихід весни.

Дуже поширений був такий звичай: дівчата варять горщик каші, виносять на вулицю, закопують і прибивають кілком, приспівуючи при цьому:

Закопали горщик каші,

Ще й кілком прибили,

Щоб на нашу та вулицю

Парубки ходили!

Такі гуляння продовжувались аж до самого вечора. Вони вселяли надію на те, що літо буде щедрим на врожай. Ці гуляння згуртовували людей, зближували їхніх дітей, вчили їх співпереживати один одному, радіти успіхам і печалитися чужим невдачам. (Вивчення веснянок. Весняні хороводи).

План-конспект заняття на тему «Розписування писанки».

Хід заняття:

Розпочинається в музеї українського побуту.

Діти, ми сьогодні з вами поговоримо про народних умільців. А може, ви знаєте, кого називають народними умільцями? Здавна наш український народ робив речі не тільки потрібні для вжитку, а й прикрашав їх. З давніх-давен наш край славиться гончарством, а ще ткацтвом, різьбленням по дереву, випалюванням, вишиванням. Які речі, що в нашій світлиці ви бачите, створено народними умільцями? (Вишивки, горщики, різьблені вироби, писанки.) Що тут є для дітей? Яворівська іграшка, сопілочки і т. ін. Всі ці красиві речі створили люди , які передавали й зараз передають своє вміння іншим, навчають їх, щоб не забувалося. А ваших мам можна назвати народними умільцями? Що вміють робити ваші мами? Вчать вас вишивати? Колись мати, навчаючи дочку, приказувала:

Тримай хаточку, як у віночку,

І рушничок на кілочку.

Тримай відерця всі чистенькі

І водиці повненькі.

А в українській народній пісні співається:

Та спасибі тобі, моя ненько,

Що будила мене раненько,

А я слухала, вставала

Та рушничок вишивала.

Діти переходять до панно з вишивками і писанками. Знайдіть, що в залі прикрашене руками. Що є на панно?

Загадується загадка:

Як уродилася, то була біла.

Страницы: 1 2 3 4Методика написання наукових робіт у вищих школах
Реферат (від лат. Refero – повідомляю) - це короткий виклад у письмовій чи у формі прилюдної доповіді змісту наукової праці (праць), літератури з теми, з аналізом запропонованих шляхів вирішення певн ...

Поняття «важкі» учні, зовнішні і внутрішні передумови важковихованості
Поняття «важкі» діти з'явилось у першій половині ХІХ ст. До важких відносили дітей з яскраво вираженими фізичними недоліками – глухонімих, сліпих. Дещо пізніше «важкими» стали називати безпритульних ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net