А яким має бути найкращий хлопчик? Чому?
Гра “Я — хороший . Я — хороша .”
Вихователь. Щойно ми говорили з вами про дівчаток і хлопчиків узагалі. А зараз пропоную кожному з вас поговорити про себе: розкажіть нам усім про свої найкращі чоловічі або жіночі риси. Висловлювання варто починати зі слів: “Я хороша дівчинка, бо я — (яка?) . “Я хороший хлопчик, бо я — (який?) .”.
Методичні поради. Діти по черзі мають назвати якості, яким подобаються у собі.
Практичне завдання
“Схоже й відмінне у дівчаток та хлопчиків”
Вихователь. Ми вже говорили, що особи чоловічої саме можна сказати про професії: є такі роботи” де й жіночої статей мають багато схожого й відмінного.
У дівчаток і хлопчиків різні імена, різні статеві риси.
Я - працьовитий хлопчик (Я — працьовита Дівчинка).
Я - скромний хлопчик (Я — скромна дівчинка).
Я — сміливий хлопчик (Я — смілива дівчинка).
Я — чесний хлопчик (Я — чесна дівчинка).
Я — ввічливий хлопчик (Я — ввічлива дівчинка).
Я — стриманий хлопчик (Я — стримана дівчинка).
Я — впевнений хлопчик (Я — впевнена дівчинка).
Я — активний хлопчик (Я — активна дівчинка).
Я — добрий хлопчик (Я — добра дівчинка).
Вихователь. Отже, сміливими, добрими, чесними . можуть бути і дівчатка, і хлопчики. Лагідними бувають більше дівчатка, а сильними — хлопчики. (Вихователь коментує гру, пояснює, які риси більше притаманні хлопчикам або дівчаткам, а які властиві обом статям).
Методичні поради. Педагог не повинен коментувати думку вихованця про себе, а може лише запитати, чому він так думає. Навіть якщо вихованець приписує собі кращі, не властиві йому риси, варто дотримуватися нейтральної позиції. Якщо, на думку педагога, у вихованні дитини є проблеми, варто звернутися за порадою до психолога. Головне — підтримати віру дитини (дівчинки чи хлопчика) в себе.
Гра “Це — для хлопчиків, це — для дівчаток”
Вихователь. Ми вже досить багато говорили про те, що дівчатка і хлопчики, чоловіки й жінки мають як спільне, так і відмінне. Тому в своєму повсякденному житті вони досить часто послуговуються різними речами. Спробуймо розібратися в цьому. (Вихователь показує заздалегідь розкладені на столі різноманітні речі: елементи одягу, прикраси, іграшки, побутові прилади тощо).
Ви маєте визначити, якими з цих предметів переважно користуються чоловіки, якими — жінки, а які можуть стати в пригоді і чоловікам, і жінкам. Тож маєте розподілити ці речі на три групи: “Це — для дівчаток”, “Це — для хлопчиків”, “Це — і для дівчаток, і для хлопчиків”, та пояснити, чому саме ви так зробили.
Матеріал: різноманітні речі, якими користуються чоловіки й жінки у буденному житті: елементи одягу, прикраси, іграшки, побутові прилади тощо. Якщо немає можливості зібрати реальні предмети, можна використати їхні зображення — фото або малюнки.
Гра “Професії жіночі, професії чоловічі”
Вихователь. Ми вже говорили, що чоловіки й жінки різняться між собою, але водночас мають і спільне. Те саме можна сказати про професії: є такі роботи, де працюють переважно жінки, є такі, де працюють здебільшого тільки чоловіки; а також є роботи, які можуть виконувати і чоловіки, і жінки.
Матеріал: картинки із зображенням шахтаря, будівельника, кухаря, вихователя, перукаря, швачки, міліціонера, пожежника, лікаря, рятувальника, продавця, тощо.
Гра “Компліменти — подяка”
Вихователь. Дівчатка й хлопчики, чоловіки й жінки мають дотримуватися певних норм поведінки. Так, хлопчики й чоловіки мають брати на себе важчу роботу, бути захисниками слабкіших, а дівчатка й жінки – лагідними і турботливими тощо. Хлопчики мають час від часу говорити дівчаткам компліменти, а вони, в свою чергу, дякувати за увагу до себе і також відзначати кращі риси і вчинки хлопчиків. А чи знаєте ви, що таке комплімент? (Дати дітям можливість відповісти.) Отже, комплімент — це особлива форма похвали, прояв поваги, захоплення, приємні словак Вони допомагають налагоджувати дружні взаємини між людьми, завжди дарують задоволення, бо зосереджують увагу на позитивному в кожній людині.
А зараз пограємо. Дівчатка й хлопчики стануть у пари одне навпроти одного і кожний хлопчик скаже комплімент дівчинці, а вона подякує йому за це. Пари робитимуть це по черзі. Хлопчик починає свій комплімент словами: “Мені в тобі подобається .!”. Дівчинка відповідає: “Дякую, мені дуже приємно!” (Діти виконують ігрове завдання. Аналогічно дівчатка говорять про успіхи хлопчиків).
(Після виконання завдання усіма дітьми вихователь продовжує). Бачу, вам дуже сподобалося казати компліменти одне одному. Пропоную грати у цю гру щодня. Приходячи вранці до садочка, погляньте одне на одного, знайдіть те, що вам подобається, і скажіть щось приємне товаришеві, щоб у всіх був гарний настрій. Адже всім приємно отримувати компліменти. Роблячи компліменти комусь, ти й себе починаєш більше поважати й знаходити у собі хороше.
Шляхи удосконалення процесу екологічного виховання учнів молодшого
шкільного віку під час вивчення курсу «Я і Україна»
Початковій школі належить провідна роль у формуванні екологічної культури та свідомості майбутнього громадянина. Основні риси характеру людини закладаються саме в дитячому віці, і безпосереднє спілку ...
Соціально-педагогічні основи виховання
Соціально-педагогічна концепція теорії виховання як соціального процесу знайшла свою експериментальну апробацію в дослідженнях і в соціально-педагогічному (а також і в соціально-андрагогічному, тобто ...
Читання як вид навчальної діяльності
Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>