Пошук шляхів вдосконалення самостійної навчально-пізнавальної діяльності молодших школярів; актуальні проблеми і знахідки

Педагогіка: історія і сьогодення » Організація продуктивної самостійної діяльності молодших школярів у навчальному процесі сучасної початкової школи » Пошук шляхів вдосконалення самостійної навчально-пізнавальної діяльності молодших школярів; актуальні проблеми і знахідки

Сторінка 11

Тема. Калина — символ України

Мета. Розширити знання про калину як символ України, вдосконалювати читацькі навички; уміння ділити текст на логічно-закінчені частини і добирати до них заголовки; збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати у дітей уміння обмінюватись думками; слухати товариша. Виховувати любов до рідного краю, бережне ставлення до природи.

Обладнання. Малюнок куща калини, запис пісні "Ой є в лісі калина", Таблиця "Впіймай м'яч".

Хід уроку

І Мовна розминка.

І Дихальні вправи.

Щоб ротик і язичок були на уроці слухняними, виконаємо зараз такі дихальні вправи:

1,2,3 — вдихаємо повітря, 4 — видихаємо.

Погасіть свічку.

Я к із кульки виходить повітря? Розчитування.

а) Гра "Впіймай м'яч".

Учитель вставляє картки з буквами кв, ск, мр, рКу що позначають

збіг приголосних.

б)Гра "Утвори слова"

— Продумайте якнайбільше слів, які підходили б до схем:

й

о о

а й а

в) Гра "Розшифруй фразу".

("Пишається над водою червона калина").

—Прочитайте фразу, слідуючи вказаному напрямку. З якого це твору? Хто автор?—Цікаво, що український поет Т.Г. Шевченко дуже любив цю рослину. У "Кобзарі" він ужив слово "калина" 385 разів.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— І не тільки Шевченко любив цю чудову рослину. Калина здавна є символом рідної землі, отчого краю, батьківської хати. Недарма є народний вислів "Без верби і калини нема України".

Росте калина у тінистих лісах, дібровах, на схилах, узліссях, галявинах. Садять калину і біля хат, криниць, щоб весною білим цвітом милувала, а зимою від застуди лікувала.

— Діти, а що ви знаєте про калину?

— Кажуть, калина — порадниця, калина, мов матінка добра. А як з'явилася на світ назва "калина" ми дізнаємось, коли прочитаємо казку Г. Демченко "Калинка".

III.Опрацювання казки Калинка".

1. Словникова робота.

ласкава дівчина іде подорожній

щире серце пташки щебечуть

посадила край шляху зернятко

носила та поливала ім'я

- Прочитайте словосполучення "луною".

- Прочитайте кожен вираз на одному диханні. 2. Складання передбачення. (Групова робота в четвірках).

- Ці слова — ключові. Спробуйте передбачити, про що йтиметься у казці. (Діти складають передбачення. Один учень від групи інформує клас про складене передбачення).

3. Виразне читання казки вчителем. Перевірка первинного сприймання.

— Послухайте казку. Скажіть, передбачення якої групи було найближчим до тексту?

Як звати головну героїню казки?

За що всі люди у селі любили Калинку?

— Чому дівчинка вирішила посадити край шляху стебельце?

4. Лексична робота.

курний крислатий звеселилося попідвіконню

- Що означає слово "курний"? (В поросі, куряві). Значення слова "крислатий" прочитайте в підручнику.

- Доберіть слова, близькі за значенням до слова "звеселилося". (Зраділо, розвеселилося, повеселішало).

- З яких слів утворилося останнє слово? (Попід вікном/ 5.Читання казки учнями.

а)Читання І частини на "буксир ". б)Читання II частини вголос "ланцюжком п. в) Читання ІІІ частини мовчки,

г) Читання IV частини напівголосно.

- Читаючи, думайте, який заголовок можна дібрати до кожної частини.

6. Фізкультхвилинка.

Діти виконують пісню "Ой єсть в лісі калина" й імітують рухи.

7. Аналіз казки і вибіркове читання.

Прочитайте, що написано про характер дівчини.

Що любила Калинка? За що її любили?

Прочитайте опис шляху від села до лісу.

Що вирішила зробити Калинка?

Прочитайте, як дівчинка доглядала деревце. Про яку рису характеру Калинки це говорить?

Прочитайте опис стебельця і куща, що розрісся.

Прочитайте, що сказав подорожній. Чому він дякував? Кому була ця подяка?

Прочитайте, що сталось з кущем після щирої подяки.

На що було схоже зернятко ягідки?

Як віддячив кущ Калинці? Прочитайте.

Знайдіть і прочитайте уривок казки, до якою вміщено малюнок.

8. Добір заголовків до частин (робота в групах). Орієнтовні заголовки:

1) Ласкава дівчинка Калинка.

2)Тонюсіньке стебельце. 3)Вдячність подорожнього. 4)Чарівний кущ. 5)Подароване ім'я.

9. Перевірка розуміння прочитаної казки.

Страницы: 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16



Проведення уроку історії по темі "Київська Русь за наступників Ярослава. Володимир Мономах"
Мета уроку: ознайомити учнів з особливостями періоду історії Київської держави за правління синів Ярослава Мудрого; працювати над поняттями “міжусобні війни”, “народні повстання”, показати, що завдяк ...

Уміння роботи з різними джерелами інформації
Дуже важливим елементом в семінарі є вміння в процесі роботи застосовувати різні форми записів. Якою б міцною не була ваша пам’ять, цілком покладатися на неї не можна – іноді вона може підвести. Її н ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2018 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net