1. Робота над заголовком.
- Що означає: бути природі другом? Адже це не тільки не «рубай, не ламай, не убий», це ще - «вивчай, спостерігай, милуйся».
І сьогодні ми з вами за допомогою оповідання В. Чухліба познайомимось з явищем природи, яке буває на весні. Це повінь. Чи знаєте ви, що таке повінь?
Повінь - це коли річка виходить з берегів, затоплює прибережну місцевість: ліски, гаї, поля і навіть села.
2.Самостійне мовчазне читання оповідання учнями.
VI. Підсумок уроку.
- Хто з героїв опрацьованих творів був природі другом? А хто з них став другом?
Тема. Дерева, кущі, трави. Плоди, насіння.
Мета. Продовжувати розширювати знання дітей про дерева, кущі, трави своєї місцевості; вчити визначати породи дерев; спостерігати за рослинами, особливостями їх будови, розрізняти їх за певними ознаками; виховувати любов до природи, бажання охороняти і примножувати її красу.
Обладнання: листя і насіння різних порід дерев, предметні малюнки Й зображенням різних порід дерев, їх плодів і насіння. Казкові герої: Зайчик, Білочка та їжачок. Загадки, прислів'я, вірші Л. Костенко, В. Крищенка.
Хід уроку
І. Хвилинка спостережень.
Яка зараз пора року? І
Який місяць?
Це початок осені чи кінець?
Якого кольору небо? Чи є хмарки?
Чи світить сонечко? Чи є вітер?
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальна перевірка
Чому природу треба охороняти?
Що потребує охорони у нашій місцевості?
Що дають рослини тваринам, людям?
Для чого охороняють рослини?
Які рослини потребують охорони у нашій місцевості?
Чому потрібно охороняти ті рослини, яких багато навколо нас?
Що кожен з вас зробив доброго для рослин?
2. Індивідуальна перевірка.
- Чим жива природа відрізняється від неживої?
Користуючись таблицею, розкажіть про значення кожного органу для рослини. (Відповіді оцінюють Білочка і Зайчик).
3.Письмова перевірка (для всього класу), а). К-2, ст. 6-7 ("Жива і нежива природа"). б).К-3,ст.8-9.
в). З перелічених назв рослин (гречка, деревій, просо, осот, перець, звіробій) виписати назви дикорослих рослин (І-В), культурних - ІІ-В. За якими ознаками ви їх розпізнавали?
III.Повідомлення теми та завдань уроку.
Відгадування загадок.
+ Червонясту шубку має, по гілках вона стрибає, Хоч
мала сама на зріст, та великий має хвіст, Як намисто —
оченята. Хто це? Спробуй відгадати. (Білка), + Звірок маленький, взимку біленький, влітку сіренький. По
полях стрибає, в кущах спочиває. Хто це? (Зайчик).
Ви здогадалися, чому саме Білочка і Зайчик завітали до нас? Тому, що тема нашого уроку — "Дерева, кущі, трави. Плоди, насіння".
Як ви думаєте, хто з цих звірят може нам розповісти багато цікавого про дерева, кущі?
Звичайно, Білочка живе на деревах, а Зайчик - в кущах. Про це і в загадках сказано.
А урок проведемо у вигляді гри. Для цього поділимо клас на дві групи: команда дівчаток - "Білочки", команда хлопчиків —"Зайчики".
IV. Актуалізація опорних знань.
а). "Білочки" загадують загадки команді "Зайчиків" про дерева. + Один батько тисячі синів має, всім шапки справляє. (Дуб). + Маю плаття зелененьке, гнучкі, ніжні віти, білі ноги, стан тоненький, як я звуся, діти? (Береза).
+ Зелененькі їжачки почіплялись на гілки. Хто зірветься з деревини, той колючу шубку скине. (Каштан).
"Зайчики" загадують загадки про кущі. + У вінку зеленолистім, у червоному намисті, видивляється у воду на свою хорошу вроду. (Калина). + Хоч росту в чагарниках, мене знає кожен птах. І ведмідь в кущах щоднини дуже ласий до . (малини).
+ Як весною зацвітаю, линуть пахощі по гаю, В квітах щастя всі шукають, тільки, жаль, гілки ламають. (Бузок/ -Молодці! Журі оцінить вашу працю відповідними балами. -Діти, які органи мають рослини?
Розгляньте зображені на таблиці тополю, калину, сосну і грицики.
Чи однакові ці рослини ззовні?
- Поміркуйте, чому вони такі різноманітні? Як ви думаєте?
V. Вивчення нового матеріалу.
Бесіда.
На які дві групи можна поділити перелічені рослини, якщо брати „, уваги їх місце в житті людини: яблуню, череду, шипшину, вільху, смородину!
На які три групи можна розподілити перелічені рослини за їх зовнішнім виглядом?
Які із рослин - дерева?
(На основі малюнка яблуні іде пояснення про органи рослин).
Який орган знаходиться в землі?
Скільки стовбурів росте від кореня?
Який стовбур у яблуні?
Стовбур розгалужується на багато гілок. Що на них розташовано?
Крім листків, що ще є на гілках?
Згадайте яблуню, яка росте у вашому чи в шкільному саду. Які вона органи?
Погляньте на цей малюнок і знайдіть на ньому дерево.
За якими ознаками ви його розпізнали? Міркуйте так: дерева міцний дерев'янистий стовбур. У сосни, наприклад, стовбур міцний і дерев'янистий, тому сосна-дерево. Міркуючи так само, доведіть, що каштан -дерево.
- Поділіть за формою листя на дві групи такі рослини: клен, ялина, осика, ялівець, ліщина, сосна.
Технологія
виконання панно із соломки
Декор в утилітарних виробах відіграє залежну роль, підкреслюючи форму, обсяг, пропорції. У декоративних композиціях зображення має самостійне визначальне значення : викликає в нас асоціативні зв'язки ...
Система педагогічного керівництва у проблемі
готовності дитини до навчання в школі
Таким чином, на кінець дошкільного віку встановлюються такі лінії психічного розвитку дитини: 1) формування довільної поведінки; 2) оволодіння засобами та еталонами пізнавальної діяльності; 3) перехі ...
Читання як вид навчальної діяльності
Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>