Самостійне складання дітьми казок

Придумування дітьми казок за самостійно вибраною темою – найскладніший вид творчої розповіді. І тут успіхи в багато чому залежать від того, як зуміє вихователь зацікавити дітей, створити в них емоційний настрій, дати поштовх творчій уяві. Цей вид творчої розповіді можна проводити під гаслом: «Хто придумає найцікавішу казку?».

Дуже важливо навчити дітей оцінювати розповіді й казки своїх товаришів, бачити позитивні та негативні сторони розповідей. Для цього вихователь дає зразок оцінки, наприклад, каже: «Мені сподобалась Оліна казка. В ній цікаво описані пригоди білочки та її друзів. Оля розповіла свою казку виразно. Дуже гарно вона називає білочку – «рудий кожушок».

Потрібно звертати увагу і на цікавий, захоплюючий зміст розповіді, і на словесну форму, якою переданий цей зміст, уважно слідкувати за тим, як діти у самостійній творчій діяльності використовують засвоєні слова і вирази.

Цікавими є оповідання-небилиці на основі казок. Наприклад:

— іде Червона Шапочка лісом, пісні співає, квіти збирає, а назустріч їй Колобок, зубами клацнув та й каже: "Червона Шапочко! Зараз я тебе з'їм!". А Червона Шапочка відповідає: "Не їж мене, Колобок, краще золотого ключика пошукай ."

Далі продовжувати складати подібні небилиці можна, запропонувавши дітям:

перенести героїв знайомих казок у нові обставини;

змінити ситуацію у знайомій казці, придумати нове закінчення казки;

складати колаж із казок.

На основі складених дітьми небилиць можна провести гру "Розплутай плутанину". Одна дитина розповідає складену нею небилицю, а інші її розплутують, з'ясовують, що в ній не так. За кожну небилицю дитина отримує фішку і за розплутування таких небилиць дітям теж даються фішки. Виграє той, у кого більше фішок.

Ефективними дидактичними методами розвитку творчого вміння складати казки є наступні.

Створення казок під час розповідання казки "по колу".

Калькування — написання нової казки з персонажами прочитаної.

Пригадування, в яких ще казках живе певний казковий персонаж.

Розповідання від першої особи.

Ці форми потребують від дошкільнят роботи уяви, фантазії і логічного мислення.

Складання казки-небилиці розвиває почуття гумору, критичність розуму, вміння коротко, образно побудувати аналогічний вислів. І тут варто скористатися прийомом словесних дидактичних ігор. Спочатку в процесі цих ігор педагог вчить дітей помічати небилиці в казках, в його жартівливих оповіданнях, а потім вигадувати самим, створюючи уявні ситуації. Методика ігор: "Хто більше помітить небилиць?", "А якщо б . ", "Вигадай небилицю" розроблена А.К. Бондаренко.

Мовленнєва діяльність дошкільнят відбувається продуктивніше завдяки тому, що педагог зрозуміло, чітко доводить до дітей навчальні завдання, вміло підвищує активність малюків під час підготовки до розповідання, вчить реалізовувати у мовленні творчі задуми.

Методика навчання складання творчих розповідей постійно збагачується новими розробками і знахідками педагогів. Та важливо, щоб у пошуках прийомів та методів керівництва мовленнєвою діяльністю дітей, ми всі не забували, що творча розповідь — це лише ефективний засіб розвитку, а головною на занятті має бути сама дитина, заради якої ці засоби і розробляються.

творчий розповідь казка мовленнєвийМетоди роботи з важкими учнями
Безпорадність частини вчителів в роботі з важкими дітьми виражається перш за все в тому, що їх методика виправлення важких школярів частіше за все зводиться до моралізування і покарання. Методика вип ...

Перспективи створення інтегрованих систем управління ВНЗ
Протягом останніх років міжнародною організацією зі стандартизації (ISO) декілька разів розглядалось питання стосовно доцільності створення єдиного стандарту щодо управління організацією, який об”єдн ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net