Сучасні технічні засоби удосконалення гри на духових інструментах

Педагогіка: історія і сьогодення » Становлення виконавської школи гри на оркестрових інструментах » Сучасні технічні засоби удосконалення гри на духових інструментах

Сторінка 3

Таким є цей далеко не повний огляд наукових досліджень, щ0 проводились в останні десятиріччя українськими музикантами-духовиками за допомогою технічних засобів.

Більшість згаданих досліджень містять висновки, що мають безперечну практичну цінність. Сьогодні на порядок денний постає питання впровадження технічних засобів безпосередньо в учбовий процес спеціальних духових класів. Не зважаючи на те, що і в цьому напрямку вже створено чимало, в цілому ми все ще далеко не повністю використовуємо можливості, які здатні нам дати сучасні наука та техніка.

В епоху НТР кожен вищий та середній учбовий заклад повинен мати свою акустико-фізіологічну лабораторію. Для початку вона може бути обладнана лише самою необхідною апаратурою: магнітофоном, частотометрами, вимірювателями рівню звукового тиску, автоматичними аналізаторами спектру, осцилографами, міографом, пневмографом, комп’ютерами. При наявності відповідної методики вже ця апаратура здатна суттєво допомогти педагогу при вирішенні таких важливих завдань. Як постановка амбушюра і дихання, в повсякденній роботі над звуком, інтонацією, динамікою, атакою звука, штрихами, вібрато та іншими елементами виконавської техніки музиканта-духовика. В майбутньому подібні лабораторії повинні розширюватись головним чином за рахунок приладів спеціальної конструкції, зокрема, тренажерів. Треба відзначити, що в нашій країні вже сконструйовано прилад подібного типу.

В Харківському державному інституті мистецтв на кафедрі духових інструментів професором. Г.Абаджаном винайдено і впроваджено в учбовий процес спеціальний прилад, призначений підвищувати ефективність навчання учнів спеціальних музичних класів. Прилад здатен перетворювати характеристики музичних звуків в зображення, які виникають на екрані індикатора у вигляді кривих. Учень під час вправ не тільки чує, але й бачить недоліки свого виконання на екрані індикатора. Знаючи, яку форму повинні мати ці зображення при високоякісному проявленні того чи іншого елемента виконавської техніки, він отримує можливість тренувати навичку до того часу, поки не зможе приблизити її до візуального еталону. Таким чином, цей прилад здатен використовуватися як об’єктивне обладнання самоконтролю в процесі навчання і самонавчання.

Візуальний індикатор має можливість контролювати якість виконання практично всіх елементів виконавської техніки. Спостереження свідчать про те, що використання індикатора суттєво прискорює процес оволодіння Ілконавськими навичками. Це пояснюється тим, що завдяки індикатору, до традиційних слухового та м’язового аналізаторів, додається і такий високоінформаційний орган, як зір. Індикатор не ставить на меті відмінювати чи принижувати значення слухового самоконтролю. Його завдання полягає в тому, щоб здійснювати зорову допомогу слуху. Більш того, як свідчить досвід використання індикатора, зоровий самоконтроль, завдяки взаємозв’язку між органами почуттів, позитивно впливає на м’язовий і слуховий аналізатори та підвищує активність їх роботи1.

Більшість сучасних педагогів-духовиків, і в нашій країні, і за кордоном, все ще недооцінює роль технічних засобів в учбовому процесі спеціального класу. Однак вже сьогодні багато з них переконуються у тому, що подальший прогрес викладання гри на духових інструментах навряд чи можливий без використання досягнень сучасних науки і техніки.

Страницы: 1 2 3 Теоретичні основи поняття педагогічної інновації та передового педагогічного досвіду
Педагогічний досвід –– це система педагогічних знань, умінь і навичок, способів здійснення творчої педагогічної діяльності, емоційно-ціннісних ставлень, здобутих у прощ практичної навчально-виховної ...

Поняття «важкі» учні, зовнішні і внутрішні передумови важковихованості
Поняття «важкі» діти з'явилось у першій половині ХІХ ст. До важких відносили дітей з яскраво вираженими фізичними недоліками – глухонімих, сліпих. Дещо пізніше «важкими» стали називати безпритульних ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net