Враховуючи різноманітність робітничих машинобудівних професій, їх можливо умовно розподілити на такі групи: група верстатних; група слюсарних; група професій, які пов'язані з обслуговуванням технологічного обладнання; контролери верстатних і слюсарних робіт.
Група верстатних професій поділяється на дві підгрупи: робітники вузькоспеціалізованих верстатних професій (токар, фрезерувальник, свердлувальник, шліфувальник і таке інше), і робітники інтегрованих верстагнил професій: верстатник широкого профілю, який може виконувати обов'язки контролера ВТК; фрезерувальник з правом виконувати роботи як на універсальних, так і на вузькоспеціалізованих фрезерних верстатах (шліцефрезерувальних, зубофрезерувальних і ін.).
Друга група - це слюсарні професії, які пов'язані з основним виробництвом: слюсар-збиральник двигунів, слюсар-збиральник літаків, слюсар-збиральник автомобілів тощо.
Є також слюсарі допоміжного виробництва: слюсар-ремонтник, слюсар-інструментальник, слюсар з ремонту контрольно-вимірювальних приладів і інше.
Третя група - це наладчики і оператори технологічного устаткування: наладчик верстатів-автоматів і напівавтоматів, наладчик верстатів з ЧПК, оператор хімічних апаратів та ін.
Четверта група - це контролери з різних напрямків: верстатних, слюсарних робіт тощо.
В зв'язку зі скороченням загального виробництва зараз існує тенденція до подальшої інтеграції професій і поєднання декількох з них в одну: верстатник широкого профілю і водночас наладчик верстатів з ЧПК. Однак і в цьому випадку, як правило, відокремлюється основна і додаткова професії.
Розподіл машинобудівних робочих професій дозволяє зменшити і згрупувати їх за ознаками спільної діяльності і функцій, які виконують робітники.
Так, для верстатних професій характерними є такі елементи, як часте повторювання основних операцій при невеликій їх варіативності, можливість розчленування їх і варіювання окремими складовими у виробничих умовах, об'єднання окремих операцій у комплекси і інше. Для них навчання на перших стадіях може бути організоване безпосередньо у навчально-виробничих майстернях ПТУ.
Для іншої групи професій (наприклад операторів технологічного обладнання) навчання навіть на перших стадіях дуже важко проводити безпосередньо у ПТУ (потрібні складні тренажери-імітатори), і тому треба його проводити безпосередньо на виробництві в існуючому технологічному процесі або на окремих спеціалізованих дільницях.
Зміст навчання робітничої машинобудівної професії викладається у освітньо-професійній характеристиці.
Структура типової освітньо-професійної характеристики повинна мати такі розділи:
1-й розділ - Виробничо-технічні умови:
· предмет праці;
· знаряддя праці;
· зміст праці;
· результат праці;
· умови праці;
· організація праці.
2-й розділ - Психологічні і фізичні особливості праці:
· сенсорні процеси і перцептивні дії;
· розумова діяльність, яка пов'язана зі зберіганням і переробкою інформації;
· моторні дії;
· нервово-психологічна напруга;
· якості особистості, які допомагають у праці;
· фізична важкість праці;
· існуючі протипоказання щодо цієї професії.
· 3-й розділ - Вимоги виробництва до загальної і професійної підготовки навчаемих:
· потрібний рівень загальноосвітньої підготовки;
· рівень загальнотехнічної підготовки;
· рівень спеціальної (фахової) підготовки;
· необхідні уміння та навички;
· масовість кваліфікації;
· спеціальний порядок допуску до виконання окремих робіт (якщо це » потрібно);
· перспектива зросту.
Умови праці складаються з двох частин: виробничі і санітарно-гігієнічні Перша частина - це безпосередньо робоче місце робітника, його освітленість, мікрокліматичні умови, спецодяг, спецвзуття, індивідуальні засоби захисту (наприклад, для верстатників - це обов'язково використання окулярів), вентиляція на робітничому місці при обробці чавунних деталей і ін.).
Стратегічний напрямок розвитку сучасної системи освіти в Україні
Одним із стратегічних напрямків розвитку сучасної системи освіти у нашій країні є формування екологічної культури особистості, виховання у кожного школяра позитивного ставлення до навколишнього світу ...
Практичні основи педагогічних
інновацій та нововведень в системі середньої загальної
освіти
Сучасна педагогічна освіта не зовсім задовольняє потребам сучасної школи у поширенні педагогічних інновацій зокрема тому, що на всіх її рівнях педагогічний працівник не отримує своєчасної інформації ...
Читання як вид навчальної діяльності
Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>