Процес формування музично-інтелектуальних умінь грунтується на педагогічній моделі, яка включає визначення мети (розвиток музичних здібностей як основи формування музичної культури особистості); завдань (формування музично-слухових, музично-естетичних здібностей, здібностей до музичної діяльності, як єдиного синкретичного комплексу); змісту (система музичних знань, досвід музичної діяльності та емоційно-оцінного ставлення до творів музичною мистецтва, власна музично-творча діяльність як результат задоволення потреб і бажань музично-образного самовираження); засобів (високохудожні твори та доцільний допоміжний музично-дидактичний матеріал)! педагогічних впливів (сучасні педагогічні технології, оптимально організована музично-навчальна діяльність): методів (ігрові та навчальні методи, методи активізації музичної діяльності, методи створення пошукових ситуацій тощо); форм навчання (колективна, групова, індивідуальна): критеріїв визначення рівні сформованості музичних здібностей.
Розроблені критерії та показники рівнів сформованості музично-інтелектуальних умінь молодших школярів дозволяють адекватно оцінювати ефективність процесу формування музично-інтелектуальних умінь на уроках музики. Такими критеріями є:мотиваційно-потребовий; емоційно-почуттєвий; творчо-діяльнісний; когнітивно-операційний, оцінювально-орієнтаційний.
Експериментально доведено, що ефективність процесу формування музично-інтелектуальних умінь забезпечується за таких умов: а) інформованості вчителя про стан музично-інтелектуального розвитку кожного учня зокрема і класу в цілому; б) цілісного формування музично-слухових, музично-естетичних здібностей та здібностей до музичної діяльності; в) залучення учнів до такої музичної діяльності на уроці, яка вимагає вияву означених вмінь у комплексі: і) інднвідуально-типологічного підходу до формування музичних здібностей дітей.
Наше експериментальне дослідження довело можливість успішного формування музичних здібностей молодших школярів на уроках музики в загальноосвітніх школах. Використання чинних програм і музики, в яких реалізовано концепцію музичного виховання школярів на основі української національної культури, надає широкі можливості для залучення дітей до активної музично-творчої діяльності, сприяє ефективній реалізації завдань сучасної школи щодо формування й розвитку музичних здібностей учнів.
Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми формування та розвитку музично-інтелектуальних вмінь школярів молодшої школи.
Складові процесу розв'язування задач
Навчити дітей розв'язувати задачі - означає навчити їх установлювати зв'язки між даними і шуканим і відповідно до цього вибирати, а потім і виконувати арифметичні дії. Центральною ланкою в умінні роз ...
Методика проведення ігрового заняття під
час вивчення предмету «Історії України», на тему: «Козаки на території України»
Тема: Підсумково-узагальнюючий урок з теми «Козаки на території України» Мета: підвести підсумки доби козаччини, систематизувати та перевірити знання учнів з теми «Козаки на території України », прод ...
Читання як вид навчальної діяльності
Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>