Система вправ для формування в учнів четвертого класу умінь використовувати лексичний повтор як засіб міжфразного зв’язку

Педагогіка: історія і сьогодення » Формування умінь використовувати лексичний повтор як засіб міжфразного зв’язку » Система вправ для формування в учнів четвертого класу умінь використовувати лексичний повтор як засіб міжфразного зв’язку

Сторінка 2

У великої річки був брат – маленький струмок. Близькі родичі, вони були зовсім різними. Струмок вузенький, а річка широка.

Струмок швидко мчав з гори, а річка повільно несла свої води. Та все ж мілководний струмок і глибока річка були вірними друзями. (З журналу)

2. – Чому уникнути повтору у даному тексті неможливо?

Вправа 3. 1. – Прочитайте текст.

Вона дзвеніла маленькими струмками, перекочувалася хвилями морськими, гриміла громами. Вона тремтіла крилами птаха, гойдалася на яблуневих вітах, метеликом опускалася на квіти. Ввібравши сонце, вона падала краплею роси, потім хмаркою пливла по синьому небу. (Г.Кривда)

2. Як ви гадаєте, що описував автор і чому у тексті вживав повторення слова «вона»?

Вправа 4. 1. – Прочитайте текст. Поясніть для чого автор вживає повтор слова «чорний»

Чорно, чорно уночі

Чорні очі у сичів.

Чорні очі, чорні крила,

Чорна тінь усіх накрила.

Через чорних тих сичів

Чорно, чорно уночі. (М.Сулима)

2. – Добери до тексту заголовок.

Вправа 5. 1. – Складіть із двох речень одне за зразком. Продовжіть розповідь, використавши у своєму наступному реченні повтор слова «дуб».

Зразок: Бджоли ще з самого ранку літали над лугами. Бджоли збирали із польових квітів нектар.

Бджоли, які ще з самого ранку літали над лугами, збирали із польових квітів нектар. Бджоли .

Під величезним дубом лежали жолуді. Дуб вже багато років красується на цій галявині.

Вправа 6. – Якось Тарасик спробував написати невелике оповідання. Прочитайте, що в нього вийшло.

Іде зима

Надворі стає холодно. Небо стає непривітне. Все частіше з неба сіє холодний дощ. Пташкам стає важче знаходити їжу. Пташки прилітають у наш двір. Дітям нашого двору стало шкода пташок. Діти нашого двору стали підгодовувати пташок.

2. Які недоліки в писемному мовленні Тарасика ви помітили?

3. Як можна вдосконалити написаний твір. Спробуйте це зробити.

Вправа 7. – Прочитайте текст. Замініть підкреслені слова такими, щоб казка стала зрозумілою.

Подорож Гнома на вершечок світу

Молодий Гном оселився на краю лісу під величезним старезним коренистим Дубом. Він був таким розлогим і ошатним, що здавалося наче під його кроною можуть сховатися всі дерева Лісу.

Якось одного разу Гном вирішив забратись на нього, і подивитися, який він – вершечок світу. Проте, не встиг він дібратися до середини дерева, як раптом він нахилився гіллям до Гнома і промовив .

Вправа 8. – Прочитайте текст. Які слова у ньому повторюється. Запишіть у зошит текст, замінивши повторювані слова,словами із дужок.

Зайчик і горобина

Засипало снігом землю. Нема чого їсти зайчикові. Побачив зайчик (він) червоні ягоди на горобині. Бігає навколо горобини (дерева), а ягоди – високо. Просить зайчик: «Дай мені, горобино, одне гроно ягідок». А горобина каже: «Попроси вітра, він і відірве».

Попросив зайчик вітра. Прилетів вітер (Той прилетів), гойдає, трусить горобину. Відірвалося гроно ягід, упало на сніг. Їсть зайчик ягоди, дякує вітрові. (В.Сухомлинський)

Вправа 9. – Прочитайте. Знайдіть допущені помилки у розташуванні речень у тексті. Усуньте помилки, пов’язані з невиправданим повторенням одного і того ж слова.

Дивні перетворення відбуваються у лісі. Раптом чути – падає гілочка. Ось, наприклад, тихо-тихо в сосновому гайку. Лежить гілочка на землі ніжна і тендітна. Вітру немає, а гілочки падають і падають. Це гілкопад. Потім з тихим шарудінням опустилася ще гілочка. Ним починається гілкопад у осики. (За А.Волковою).

Страницы: 1 2 3 4 5 6Інформаційно-комунікаційні технології як засіб підвищення активізації пізнавальної діяльності учнів 10-11 класів на уроках предмета «Технології»
В основу навчання предмета «Технології» покладено діяльністний підхід до вивчення трудових процесів. У процесі організації уроків предмета «Технології» передбачається створення в учнів наочно-образни ...

Зміст навчального матеріалу з графічними техніками у підручниках з образотворчого мистецтва для середньої школи
Підручник з образотворчого мистецтва, що створений для користування учнями та вчителями, частіше за все мається в дуже обмеженій кількості тільки в шкільній бібліотеці. Тому на уроці підручником має ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net