Система вправ для формування в учнів четвертого класу умінь використовувати лексичний повтор як засіб міжфразного зв’язку

Педагогіка: історія і сьогодення » Формування умінь використовувати лексичний повтор як засіб міжфразного зв’язку » Система вправ для формування в учнів четвертого класу умінь використовувати лексичний повтор як засіб міжфразного зв’язку

Сторінка 3

- Запишіть виправлений текст.

Вправа 10. Прочитайте текст. Визначте, якими засобами пов’язані речення у тексті.

Бурштиновий цвіт мімози ховався за дрібненькими зеленими листочками. Все навколо палало бурштиновим світлом. Ледь-ледь доторкнешся до квіточки, а вона волохато настовбурчиться, затріпоче і сховається між листям. Відійдеш – і знову побачиш живу краплину бурштину.

– Віднайдіть у тлумачному словнику значення слова бурштин.

– Складіть і запишіть у зошит речення зі словом бурштин.

Вправа 11. Прочитайте і порівняйте два тексти. Який із них вам більше подобається? Чому?

1) Надвечір’я. Недалеко від верболозу хлюпочеться на плесі води човен. Ритмічно так, спокійно відбиває стук серця ставка. Човен все більше і більше тікає від берега за золотою доріжкою сонця. Тиша. Ти поволі чуєш як тікає човен, тікає день.

2) Надвечір’я. Недалеко від верболозу хлюпочеться на плесі води човен. Ритмічно так, спокійно відбиває стук серця ставка. Він все більше і більше тікає від берега за золотою доріжкою сонця. Тиша. Ти поволі чуєш як тікає човен, день.

- Чим відрізняються ці тексти між собою?

- Який засіб зв’язку використано при побудові висловлювань?

- Чи доцільно уникнули повтору у другому тексті?

Вправа 12. Прочитайте текст.

Тихий осінній вечір. Поволі сіло за гору сонечко. Небо на заході пурпурове — буде вітер. Учора він скидав із дерев листочки і крутив ними у повітрі. А сьогодні тихо. Високо в небі летить зграя лебедів. Пригадалась мені казка, що її розповідала бабуся: коли відлітають лебеді, вони своїми крильми сіють на землі печаль. Я пильно вдивляюсь у зграї, що летять. На таких лебединих крилах грають пурпурові відблиски вечірньої заграви. (За В. Сухомлинським)

- Повтор яких слів використано у тексті?

- Спробуйте уникнути повтору, як зміниться текст?

- Поясніть значення слів пурпур і заграва.

При вивченні мовного матеріалу вчитель повинен звертати увагу на функціональну роль частин мови слугувати засобами зв’язності тексту.

Іменник

Вправа 1. – Прочитайте текст. Поділіть його на абзаци.

Як міняється колір снігу

Коли сходить сонце, снігові замети рожеві. Це сонце забарвлює їх своїм промінням. Сонце підіймається, а сніг стає сліпучо-білим.Сонечко схилилося до заходу – сніг стає синюватим, мов небо відбивається в блискучому дзеркалі. А в затінку – він аж фіолетовий.Сонце зайшло. Відблиск вечірньої заграви ліг і на снігові замети. Ніби їх сонце облило багряними барвами. Гасне заграва – і багряний відблиск на снігу згасає. (За В. Сухомлинським)

– Як забезпечується зв’язок між реченнями у тексті? Чому повтор слів є доречним?

Вправа 2. Прочитайте текст.

У буянні лугових трав, серед пишного цвітіння чебрецю та червоних маків, у підніжжі гори розкинулась білосніжна долина ромашок. Вранці, коли перші зайчики нишком виглядали з-за вершечка гори, білі пелюсточки умивались росою і потягувались до променів. Повіє вільний вітерець, покотиться намистом роса, і оксамитові пелюстки піднімуться до небесної блакиті. Виблискує сяйвом долина.

А ввечері, коли останній сонячний зайчик стрибне за пагорб, кришталеві пелюстки білого оксамиту загортаються у малахітну ажур листя. Долина спить .І сниться їй перший сонячний зайчик, росяне намисто і шелест вільного вітру .

– Відшукайте у тексті лексичний повтор. Слова якої частини мови повторюються?

– Спробуйте замінити повтор синонімами. Як зміниться текст?

Страницы: 1 2 3 4 5 6Засвоєння етичних норм
Дошкільний вік, займаючи за шкалою фізичного розвитку дитини період часу від трьох до шести років, вносить великий внесок до психічного розвитку дитини. За ці роки дитина набуває багато чого з того, ...

Обґрунтування принципів оцінювання знань, умінь, навичок молодших школярів
Аналіз психолого-педагогічної літератури, узагальнення передового педагогічного досвіду, власні спостереження дали нам змогу визначити принципи оцінювання учнів у початковій школі. Найважливішою вимо ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net