Вправа 10. – Прочитайте текст.
Що миліше рідної домівки? Там пахне свіжим хлібом. Там цвіте калина і квітнуть сади.Там лунає колискова мамина пісня. Там весело дзюрчать струмочки,і наповнюючи собою ставки. Там минає наше дитинство. (З газети)
- Який засіб зв’язку використано у поданому тексті?
- Що вам відомо про частину мови, яка повторюється у запропонованому тексті?
- З якою метою використано у тексті повтор?
- Напишіть невелику розповідь, використовуючи повторення прислівника «там».
Займенник
Вправа 11. – Прочитайте текст. Доберіть заголовок.
Ще зранку вони були тихі, ледь помітні, загравали із сонячними променями, бігали від вітру. Вони бірюзові. Ще мить і вже пінисті білі гребені виблискують на небесному тлі. Вони глазурні. І ось тоді, коли все огортається тишею вечірнього неба вони стихають і ледь чутно шепочуть з вітром, переливаються місячним сріблом. Вони срібні.
– Визначте займенники. Яку роль вони виконують у тексті?
– Як ви гадаєте, чому автор вживає повтор займенника, що хоче цим засобом підкреслити?
Вправа 12. Прочитайте текст.
Я не просто так мовчала. Я завжди вважала, що слова лише супроводжують емоції. Я так думала і вірю в це зараз. Я просто мовчала. Можливо тепер, коли все так як є, я б не мовчала. Тепер я ніколи б не мовчала. Але пізно . Залишається тільки мовчати . І я знову в тиші, знову мовчу .
– Визначте займенники. Яку роль вони виконують у даному тексті?
– До якого типу відноситься текст?
Для знайомства молодших школярів із використанням лексичного повтору з метою уточнення, доповнення та покращення змісту та форми сказаного доцільно запропонувати наступну систему вправ:
Вправа 1. – Продовжіть текст. (робота у групах)
І група.
Серед морської тиші під ледь чутне клекотіння чайок, у плесі бірюзових хвиль гойдався човен. Човен перекочувався з гребеня на гребінь, плив за вітром .
ІІ група.
Серед морської тиші під ледь чутне клекотіння чайок, у плесі бірюзових хвиль гойдався човен. Тиша поволі огортала все довкола, втягувала у свою вуаль .
ІІІ група.
Серед морської тиші під ледь чутне клекотіння чайок, у плесі бірюзових хвиль гойдався човен. Чайки затягували свою журливу пісню і кружляли над пінистими гребенями Нептунових володінь .
IV група.
Серед морської тиші під ледь чутне клекотіння чайок, у плесі бірюзових хвиль гойдався човен. Хвилі то підіймалися, то потопали одна в одній, загортали свою втому у павутині піни.
- Як змінюється розповідь в залежності від повторюваного слова?
Вправа 2. Прочитайте текст.
Сон нишком блукав поблизу старезного дуба. Йому здавалося, що все довкола п’янке від солодкого, нектарного аромату акації. Втомився,заснув. І здається йому, що все навколо потопає у небесній патоці ванілі.
- Чи можна сказати, про що розповідається у тексті?
- Прочитайте наступний текст і порівняйте його із попереднім. Що змінилося?
Сон нишком блукав поблизу старезного дуба. Здавалося сну, що все довкола п’янке від солодкого, нектарного аромату акації. Втомився сон, заснув. І здається йому, що все навколо потопає у небесній патоці ванілі.
- Що допомогло вам зрозуміти про що йде мова у тексті?
- На основі вправи, сформулюйте власне правило про доцільність вживання лексичного потвору у мовленні.
Вправа 3. Прочитайте текст. Підберіть заголовок.
Перші справжні літаки і планери з’явилися на Землі тільки 100 років тому. Сучасної форми літаки і планери набули лише у ХХ сторіччі. Знахідка вчених -«єгипетський планер» виготовлено з рідкісного ебенового дерева і просякнуто невідомою речовиною, яка й допомогла планеру зберегтися протягом 2200 років – саме тоді було виготовлено «планер».(Дитяча енциклопедія «Про все на світі»)
Характеристика основних форм диференціації
Найпоширенішою формою внутрішньокласової диференціації є виконання учнями завдань різного рівня складності. При цьому ускладнення може відбуватися за рахунок залучення пройденого матеріалу, коли учня ...
Дослідження впливу гендерних стереотипів на процес соціалізації дитини
Загальновідомо, що існуючі в суспільстві гендерні стереотипи здійснюють значний вплив на процес соціалізації дітей, багато в чому визначаючи його спрямованість. Під гендерними стереотипами розуміють ...
Читання як вид навчальної діяльності
Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>