Система вправ для формування в учнів четвертого класу умінь використовувати лексичний повтор як засіб міжфразного зв’язку

Педагогіка: історія і сьогодення » Формування умінь використовувати лексичний повтор як засіб міжфразного зв’язку » Система вправ для формування в учнів четвертого класу умінь використовувати лексичний повтор як засіб міжфразного зв’язку

Сторінка 5

Вправа 10. – Прочитайте текст.

Що миліше рідної домівки? Там пахне свіжим хлібом. Там цвіте калина і квітнуть сади.Там лунає колискова мамина пісня. Там весело дзюрчать струмочки,і наповнюючи собою ставки. Там минає наше дитинство. (З газети)

- Який засіб зв’язку використано у поданому тексті?

- Що вам відомо про частину мови, яка повторюється у запропонованому тексті?

- З якою метою використано у тексті повтор?

- Напишіть невелику розповідь, використовуючи повторення прислівника «там».

Займенник

Вправа 11. – Прочитайте текст. Доберіть заголовок.

Ще зранку вони були тихі, ледь помітні, загравали із сонячними променями, бігали від вітру. Вони бірюзові. Ще мить і вже пінисті білі гребені виблискують на небесному тлі. Вони глазурні. І ось тоді, коли все огортається тишею вечірнього неба вони стихають і ледь чутно шепочуть з вітром, переливаються місячним сріблом. Вони срібні.

– Визначте займенники. Яку роль вони виконують у тексті?

– Як ви гадаєте, чому автор вживає повтор займенника, що хоче цим засобом підкреслити?

Вправа 12. Прочитайте текст.

Я не просто так мовчала. Я завжди вважала, що слова лише супроводжують емоції. Я так думала і вірю в це зараз. Я просто мовчала. Можливо тепер, коли все так як є, я б не мовчала. Тепер я ніколи б не мовчала. Але пізно . Залишається тільки мовчати . І я знову в тиші, знову мовчу .

– Визначте займенники. Яку роль вони виконують у даному тексті?

– До якого типу відноситься текст?

Для знайомства молодших школярів із використанням лексичного повтору з метою уточнення, доповнення та покращення змісту та форми сказаного доцільно запропонувати наступну систему вправ:

Вправа 1. – Продовжіть текст. (робота у групах)

І група.

Серед морської тиші під ледь чутне клекотіння чайок, у плесі бірюзових хвиль гойдався човен. Човен перекочувався з гребеня на гребінь, плив за вітром .

ІІ група.

Серед морської тиші під ледь чутне клекотіння чайок, у плесі бірюзових хвиль гойдався човен. Тиша поволі огортала все довкола, втягувала у свою вуаль .

ІІІ група.

Серед морської тиші під ледь чутне клекотіння чайок, у плесі бірюзових хвиль гойдався човен. Чайки затягували свою журливу пісню і кружляли над пінистими гребенями Нептунових володінь .

IV група.

Серед морської тиші під ледь чутне клекотіння чайок, у плесі бірюзових хвиль гойдався човен. Хвилі то підіймалися, то потопали одна в одній, загортали свою втому у павутині піни.

- Як змінюється розповідь в залежності від повторюваного слова?

Вправа 2. Прочитайте текст.

Сон нишком блукав поблизу старезного дуба. Йому здавалося, що все довкола п’янке від солодкого, нектарного аромату акації. Втомився,заснув. І здається йому, що все навколо потопає у небесній патоці ванілі.

- Чи можна сказати, про що розповідається у тексті?

- Прочитайте наступний текст і порівняйте його із попереднім. Що змінилося?

Сон нишком блукав поблизу старезного дуба. Здавалося сну, що все довкола п’янке від солодкого, нектарного аромату акації. Втомився сон, заснув. І здається йому, що все навколо потопає у небесній патоці ванілі.

- Що допомогло вам зрозуміти про що йде мова у тексті?

- На основі вправи, сформулюйте власне правило про доцільність вживання лексичного потвору у мовленні.

Вправа 3. Прочитайте текст. Підберіть заголовок.

Перші справжні літаки і планери з’явилися на Землі тільки 100 років тому. Сучасної форми літаки і планери набули лише у ХХ сторіччі. Знахідка вчених -«єгипетський планер» виготовлено з рідкісного ебенового дерева і просякнуто невідомою речовиною, яка й допомогла планеру зберегтися протягом 2200 років – саме тоді було виготовлено «планер».(Дитяча енциклопедія «Про все на світі»)

Страницы: 1 2 3 4 5 6Характеристика основних форм диференціації
Найпоширенішою формою внутрішньокласової диференціації є виконання учнями завдань різного рівня складності. При цьому ускладнення може відбуватися за рахунок залучення пройденого матеріалу, коли учня ...

Дослідження впливу гендерних стереотипів на процес соціалізації дитини
Загальновідомо, що існуючі в суспільстві гендерні стереотипи здійснюють значний вплив на процес соціалізації дітей, багато в чому визначаючи його спрямованість. Під гендерними стереотипами розуміють ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net