Завдання і складові здорового способу життя

Сторінка 5

Сприятливий вплив на розвиток всіх органів і систем людського організму має спорт. У спортсменів гарна постава, у них краще розвивається серцево-судинна і дихальна система, збільшується маса м’язів. Спорт розвиває спритність, силу, витривалість, швидкість реакції, наполегливість, сміливість, почуття товариськості. Батьки і педагоги повинні допомогти обрати вид спорту, який відповідав би віку та індивідуальним особливостям дитини.

Найкращі види спорту для більшості учнів − лижі, ковзани, плавання, легка атлетика, спортивна гімнастика та ін. Дітям дуже шкідлива вузька спортивна спеціалізація, слід поєднувати заняття різними видами спорту, дозувати час занять, щоб не було небажаних наслідків перевтоми, однобічного фізичного розвитку, викривлення постави тощо. Основним завданням будь-якої спортивної секції є всебічний розвиток дитини.

Одним з ефективних засобів зміцнення здоров’я є загартовування − система заходів, що підвищує стійкість організму проти різних метеорологічних змін.

На різні зовнішні температурні зміни організм відповідає змінами кровообігу, насамперед, у шкірі, внаслідок чого змінюється його тепловіддача і теплопродукція, зберігається стала температура тіла. Але не завжди механізми тепловіддачі і теплопродукції включаються вчасно й ефективно, внаслідок чого може бути перегрівання або переохолодження організму. Щоб організм раціонально відповідав на температурні зміни зовнішнього середовища, потрібно тренувати ці процеси, чого можна досягти, цілеспрямовано впливаючи теплом і холодом на шкіру та слизові оболонки верхніх дихальних шляхів. Загартовування сприяє стійкості організму проти простудних захворювань. Крім того, загартовування дає також і неспецифічний ефект: підвищується загальний опір іншим захворюванням, у тому числі інфекційним, поліпшується розумова і фізична працездатність. При загартовуванні використовують такі природні фактори, як повітря, вода, сонячна радіація.

Загартовуючі процедури відомі досить добре. Насамперед це повітряні ванни. Підліткам можна порадити, щоб вони частіше бували на свіжому повітрі і легше одягалися.

Добре діє на підлітковий організм обтирання тіла водою. Починати його потрібно з температури води приблизно 28-30° і поступово знижувати її кожні 2-3 дні на градус. Обтирання потрібно робити тканиною чи губкою, починаючи його з верхньої частини тулуба; потім потрібно розтертися рушником, починаючи від кінцівок у напрямку серця, до появи приємного тепла. В подальшому можна перейти до обливання (чи прохолодного душу). Температура води при цьому має бути на 2-3° вище, ніж під час останніх обтирань, і через кожні 2-3 дні її можна понижати на градус, але не опускати нижче 17-15°.

Добре загартовує купання. Купатися дозволяється при температурі оточуючого повітря не нижче 24-25° і води не менше 20°. Тривалість перебування у воді не повинна перевищувати 10-15 хвилин; початкова тривалість повинна бути в межах 3 хвилин. Купатися слід через певний час (година-півтори) після прийому їжі; знаходячись у воді, потрібно увесь час активно рухатися. При появі ознак переохолодження потрібно одразу ж припинити купання й інтенсивно розтертися рушником до появи відчуття тепла.

Сприятливу загартовуючу дію має перебування на сонці (сонячні ванни). Загоряти можна також «попутно» – під час виконання різних робіт, ігор. Сонячні ванни починають з тривалості 5-10 хвилин. Голова при цьому повинна бути захищена від прямих сонячних променів. Загальна тривалість процедури може поступово сягати 40-60 хвилин і більше.

При цьому потрібна велика обережність з сонцем, щоб не отримати сонячний опік. При появі сонливості, головного болю, підвищеної роздратованості процедури загартовування потрібно на деякий час припинити.

Загартовуючись, слід обов’язково дотримуватись принципів систематичності, поступовості, послідовності, комплексності, урахування індивідуальних особливостей.

Під систематичністю розуміють проведення загартовуючих процедур постійно, незалежно від погодних умов. Краще закріпити їх у режимі дня.

Сила і тривалість загартовуючи процедур повинні зростати поступово. Так, поступово знижується температура повітряних ванн, водних процедур, збільшується тривалість їх проведення. При загартовуванні переходять від процедур, що справляють менший фізіологічний вплив, до більш дійових. У цьому полягає принцип послідовності. Наприклад, спочатку використовують такі процедури, як обтирання, ножні ванни, потім − обливання, душ.

Ефективність загартовуючих процедур буде більшою, якщо їх поєднувати з фізичними вправами та спортивними іграми.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8Основні підходи та етапи формування Зони європейської вищої освіти
Упродовж п’яти років європейське освітнє співтовариство консолідується задля освітньої концепції Болонського процесу: формування на перспективу загальноєвропейської системи вищої освіти, названої Зон ...

Відбір змісту навчання при ознайомленні з елементами тексту
Найважливішими завданнями загальноосвітньої школи є підвищення якості навчання, методичних прийомів, урізноманітнення предметних засобів для досягнення найефективнішого результату навчання. Навчання ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net