Психофізіологічні особливості старших підлітків

Сторінка 2

Дійсно, ніколи людина не росте так бурхливо, як у цьому віці (якщо не враховувати перші два роки життя). Довжина тіла збільшується на 5-8 см в рік! Дівчатка ростуть найбільш активно в 11-12 років (ріст у цей час може збільшуватись навіть на 10 см за рік), посилений ріст хлопчиків відмічається в 13-14 років. Характеристика «довгоногий підліток» є дуже точною – збільшення зросту йде в основному за рахунок росту кісток кінцівок.

Маса тіла також швидко зростає, але не так швидко, як росте скелет, тому-то для підлітків і характерний витягнутий, «нескладний» вигляд. Дівчата додають 4-8 кг на рік; хлопці – 7-8 кг на рік.

Перебудовується опорно-руховий апарат: зростає рівень окостеніння, наростає м’язова сила. Якщо у 8 років маса мускулатури складає близько чверті маси всього тіла, то до 15 років вона збільшується до третини. Але справа не тільки у масі – посилюється і судинна сітка м’язів, досягають повного розвитку чуттєві і рухові закінчення нервово-м’язового апарату.

Картина розвитку рухів підлітка суперечлива. Перебудова безслідно не проходить: спостерігається надлишок зайвих рухів, недостатня їх координованість, взагалі якась ніяковість, «валькуватість» підлітка. Разом з тим підлітковий вік – саме той вік, коли найбільш успішним може бути оволодіння технікою складних рухів. Підліток може досягти віртуозної техніки гри на музичних інструментах, оволодіти складними елементами спеціальних спортивних вправ, набути чималої майстерності у хореографії, оволодіти різноманітними трудовими діями. Деякі дослідники вважають, що люди, які не розвинули в себе необхідні рухові якості саме у підлітковому віці, протягом всього свого життя залишаються більш незграбними, ніж могли б бути.

У підлітка посилено розвиваються грудна клітка і дихальні м’язи. Ростуть легені, збільшується їх об’єм і поверхня, зростає життєва ємність. Число дихань за хвилину знижується у підліткові роки у два рази; інакше кажучи, підліток дихає рідше і глибше (хоча ритм дихання залишається ще більш частим у порівнянні з ритмом дихання дорослого). Остаточно формується тип дихання: у хлопчиків – черевний, у дівчаток – грудний. Тобто вся перебудова в діяльності органів дихання спрямована на те, щоб потреби організму, який швидко росте, у кисні були максимально задоволені.

Посилений ріст органів і тканин висуває свої особливі вимоги до серцево-судинної системи.

Серце у цей час росте дуже інтенсивно, об’єм його щорічно збільшується приблизно на чверть. Судини також ростуть, але темп їхнього росту відстає від темпу росту серця. Тому у підлітків часто підвищується кров’яний тиск: нагнітаюча сила серця зросла, але вона зустрічає опір з боку ще відносно вузьких кровоносних судин; інколи спостерігається так звана юнацька гіпертонія, вона носить тимчасовий характер, однак вимагає особливої обережності при дозуванні фізичного навантаження. Отже, тренуючи серце і судини підлітка (робота на свіжому повітрі, фізичні вправи), не потрібно забувати про небезпеку перевантажень. Несприятливо на серцево-судинній діяльності підлітка позначаються не тільки фізичні перевантаження, але й негативні емоції.

Змінюється стан нервової системи підлітка. Протягом попередніх років зростала провідна роль кори великих півкуль головного мозку. Кора все більше набувала здатності здійснювати гальмуючий вплив на підкіркові структури. Але в період статевого дозрівання знову спостерігається посилення підкіркової активності; у поведінці підлітків відмічається підвищена нервозність, нестриманість, нестійкість емоційних реакцій. Підкреслимо, що при правильному вихованні явища ці долаються самим підлітком, при неправильному – можуть стати основою усталених рис поведінки, як правило, небажаних. Так що розпусну поведінку тих чи інших підлітків пояснювати і виправдовувати особливостями розвитку нервової системи неможна – особливості не винні, їх просто не врахували вихователі. До 16-17 років гальмівна роль кори знову укріпиться – але це не приведе до автоматичного виправлення підлітка, який встиг стати «важким».

З іншого боку, відбувається подальший розвиток мозку, його вищих відділів – лобних областей кори. Це розширює можливості підлітка: зростає усвідомленість сприйняття, стає легше організувати довільність уваги.

Виняткової перебудови у підлітковому віці зазнають залози внутрішньої секреції. Під впливом гормонів – фізіологічно активних речовин, що виробляються залозами внутрішньої секреції, – відбувається бурхливий фізичний розвиток організму у підлітковому віці, під їхнім же впливом йде статеве дозрівання, остаточно формуються органи, притаманні одній чи іншій статі, а також вторинні статеві ознаки.

Страницы: 1 2 3 4Психолого-педагогічні дослідження формування зв’язного мовлення дітей старшого дошкільного віку
Проблема розвитку зв'язного мовлення була і залишається в центрі уваги психологів, лінгвістів, психолінгвістів (Л.С. Виготський, С. Л. Рубінштейн, А. В. Запорожець, Д. Б. Ельконін, А. А. Леонтьєв, І. ...

Рівні творчого потенціалу студентів
Високий рівень творчого потенціалу характерний для студентів, які швидко засвоюють новий матеріал, включаються в роботу, що вимагає прийняття нетипових рішень. Вони винахідливі у виборі способів і ме ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net