Психофізіологічні особливості старших підлітків

Сторінка 2

Дійсно, ніколи людина не росте так бурхливо, як у цьому віці (якщо не враховувати перші два роки життя). Довжина тіла збільшується на 5-8 см в рік! Дівчатка ростуть найбільш активно в 11-12 років (ріст у цей час може збільшуватись навіть на 10 см за рік), посилений ріст хлопчиків відмічається в 13-14 років. Характеристика «довгоногий підліток» є дуже точною – збільшення зросту йде в основному за рахунок росту кісток кінцівок.

Маса тіла також швидко зростає, але не так швидко, як росте скелет, тому-то для підлітків і характерний витягнутий, «нескладний» вигляд. Дівчата додають 4-8 кг на рік; хлопці – 7-8 кг на рік.

Перебудовується опорно-руховий апарат: зростає рівень окостеніння, наростає м’язова сила. Якщо у 8 років маса мускулатури складає близько чверті маси всього тіла, то до 15 років вона збільшується до третини. Але справа не тільки у масі – посилюється і судинна сітка м’язів, досягають повного розвитку чуттєві і рухові закінчення нервово-м’язового апарату.

Картина розвитку рухів підлітка суперечлива. Перебудова безслідно не проходить: спостерігається надлишок зайвих рухів, недостатня їх координованість, взагалі якась ніяковість, «валькуватість» підлітка. Разом з тим підлітковий вік – саме той вік, коли найбільш успішним може бути оволодіння технікою складних рухів. Підліток може досягти віртуозної техніки гри на музичних інструментах, оволодіти складними елементами спеціальних спортивних вправ, набути чималої майстерності у хореографії, оволодіти різноманітними трудовими діями. Деякі дослідники вважають, що люди, які не розвинули в себе необхідні рухові якості саме у підлітковому віці, протягом всього свого життя залишаються більш незграбними, ніж могли б бути.

У підлітка посилено розвиваються грудна клітка і дихальні м’язи. Ростуть легені, збільшується їх об’єм і поверхня, зростає життєва ємність. Число дихань за хвилину знижується у підліткові роки у два рази; інакше кажучи, підліток дихає рідше і глибше (хоча ритм дихання залишається ще більш частим у порівнянні з ритмом дихання дорослого). Остаточно формується тип дихання: у хлопчиків – черевний, у дівчаток – грудний. Тобто вся перебудова в діяльності органів дихання спрямована на те, щоб потреби організму, який швидко росте, у кисні були максимально задоволені.

Посилений ріст органів і тканин висуває свої особливі вимоги до серцево-судинної системи.

Серце у цей час росте дуже інтенсивно, об’єм його щорічно збільшується приблизно на чверть. Судини також ростуть, але темп їхнього росту відстає від темпу росту серця. Тому у підлітків часто підвищується кров’яний тиск: нагнітаюча сила серця зросла, але вона зустрічає опір з боку ще відносно вузьких кровоносних судин; інколи спостерігається так звана юнацька гіпертонія, вона носить тимчасовий характер, однак вимагає особливої обережності при дозуванні фізичного навантаження. Отже, тренуючи серце і судини підлітка (робота на свіжому повітрі, фізичні вправи), не потрібно забувати про небезпеку перевантажень. Несприятливо на серцево-судинній діяльності підлітка позначаються не тільки фізичні перевантаження, але й негативні емоції.

Змінюється стан нервової системи підлітка. Протягом попередніх років зростала провідна роль кори великих півкуль головного мозку. Кора все більше набувала здатності здійснювати гальмуючий вплив на підкіркові структури. Але в період статевого дозрівання знову спостерігається посилення підкіркової активності; у поведінці підлітків відмічається підвищена нервозність, нестриманість, нестійкість емоційних реакцій. Підкреслимо, що при правильному вихованні явища ці долаються самим підлітком, при неправильному – можуть стати основою усталених рис поведінки, як правило, небажаних. Так що розпусну поведінку тих чи інших підлітків пояснювати і виправдовувати особливостями розвитку нервової системи неможна – особливості не винні, їх просто не врахували вихователі. До 16-17 років гальмівна роль кори знову укріпиться – але це не приведе до автоматичного виправлення підлітка, який встиг стати «важким».

З іншого боку, відбувається подальший розвиток мозку, його вищих відділів – лобних областей кори. Це розширює можливості підлітка: зростає усвідомленість сприйняття, стає легше організувати довільність уваги.

Виняткової перебудови у підлітковому віці зазнають залози внутрішньої секреції. Під впливом гормонів – фізіологічно активних речовин, що виробляються залозами внутрішньої секреції, – відбувається бурхливий фізичний розвиток організму у підлітковому віці, під їхнім же впливом йде статеве дозрівання, остаточно формуються органи, притаманні одній чи іншій статі, а також вторинні статеві ознаки.

Страницы: 1 2 3 4Кафедра камерного ансамблю
Камерний ансамбль, як одна з найважливіших навчальних дисциплін, - завжди в центрі уваги керівництва академії. Заняття в класі камерного ансамблю вели провідні професори, для яких камерне музикування ...

Зв'язок методики навчання біології з іншими науками
Методика навчання біології тісно пов'язана з дидактикою — розділом педагогіки, що розробляє теорію освіти й навчання, яка обґрунтовує й розкриває зміст і методи та організаційні форми процесу навчанн ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net