Психофізіологічні особливості старших підлітків

Сторінка 3

Звичайно, не гормони самі по собі управляють розвитком – мова йде про так звану нейроендокринну систему, до складу якої входять центральна нервова система і залози внутрішньої секреції.

Центральна нервова система – той вузол, до якого стікається і в якому опрацьовується різноманітна інформація про зовнішній світ, а також про те, що відбувається в самому організмі: як він розвивається, які його розміри і маса, як проходить обмін речовин, як розвиваються окремі органи і системи.

Отже, активність нейроендокринної системи в ході статевого дозрівання наростає від центру до периферії: першою проявляє себе центральна нервова система і лише через певний час настає час ендокринних залоз; ще пізніше відбуваються викликані ними зміни.

Це важливий момент: будь-яка система управління добре діє лише в тому випадку, якщо її центри одразу ж отримують звіт про те, як виконуються їх «команди». Отримуючи необхідні відомості про те, що відбулося, центри в змозі посилити чи приглушити власну активність. Якщо ж центри залишаються у «невіданні», їхня активність може виявитися більшою чи меншою, ніж потрібно. При цьому можливі різні відхилення у стані організму.

За нормальних умов між силою подразника і відповіддю на нього нервової системи існує певна залежність, що має вікові й індивідуальні особливості. У підлітковому віці ця залежність порушується, і пов’язано це з підвищеною збуджуваністю центральної нервової системи. Реакції і за силою, і за характером не відповідають подразникам, які їх викликали. І виходить, наприклад, що сильні і слабкі подразники можуть викликати однакову за силою відповідну реакцію. Може бути й по-іншому: сильні подразники взагалі не викликають відповіді, а на слабкі реакція є. Справа в тому, що нервова система тимчасово виявляється не здатною до відповіді на сильний подразник – він її приводить у стан гальмування; слабкий же подразник всього цього не викликає, і тому на нього реакція зберігається. Зрештою, може бути такий стан нервової системи, коли подразник взагалі викликає неочікувану, часто негативну реакцію.

Всі ці стани нервової системи виражаються в деяких особливостях поведінки підлітків.

У дівчаток більшою мірою виражені порушення емоційного плану – вони занадто образливі, можуть «ні з того, ні з сього» заплакати, у них постійно змінюється настрій. Хлопчики ж частіше стають більш шумними, їхні дії супроводжуються непотрібними рухами, часто не можуть спокійно всидіти на місці.

У старших підлітків зворотний зв’язок між нервовими центрами і статевими залозами стає більш ефективним. Результат – сприятливі зміни як у стані центральної нервової системи (він тепер більш врівноважений), так і в загальному самопочутті підлітка.

Статеві гормони впливають на всі клітини тіла без винятку, однак можна виділити два напрямки цього впливу. По-перше, під впливом статевих гормонів у хлопчиків і дівчаток починають розвиватися вторинні статеві ознаки; по-друге, статеві гормони особливим чином діють на нервові центри. Хоча центральна нервова система і є вищим регулюючим центром, але й на неї статеві гормони мають свій вплив.

Зростає інтерес підлітка до представників іншої статі, посилюється статевий потяг. Інформація сексуального характеру стає для підлітка значущою, важливою. Якщо вона раніше ніби проходила повз, просто як деяке стороннє знання, то тепер така інформація помічається, накопичується, порівнюється. Виникає своєрідна система уявлень.

У результаті всього цього змінюється стан, самопочуття, настрій підлітка. Старші підлітки менш дратівливі, ніж молодші, настрій у них частіше оптимістичний, на зміну невпевненості у своїх силах приходить підвищена, а нерідко і завищена їх оцінка. Для цього є і певні фізіологічні підстави. Як зазначалось вище, під впливом статевих гормонів росте маса м’язів, підвищується їх сила і працездатність. Більш впорядкований, врівноважений стан центральної нервової системи забезпечує більшу здатність до розумових і фізичних зусиль.

Якщо молодші підлітки потребують насамперед поблажливого режиму, з тим, щоб попередити різні перевантаження, якщо порушення ними дисципліни пов’язані з тим, що вони швидко втомлюються і легко впадають у роздратованість, то старшим підліткам насамперед потрібна правильна організація їхньої діяльності; дисципліну вони частіш за все порушують тому, що їх надмірна енергія не знаходить правильного виходу.

Окремо потрібно зупинитися на деяких особливостях психічного стану підлітків в період статевого дозрівання в цілому. Оцінювати його потрібно з урахуванням тих обставин, що підліток значною мірою втрачає колишні способи самоствердження і набуває нових, пов’язаних із статевою належністю, утверджуючись як хлопчик, як дівчинка. У зв’язку з цим відбувається переоцінка себе і оточуючих, в колишні поняття підліток починає вкладати новий смисл, багато-що бачить вже по-іншому. І в цей же період з ним відбуваються значні зовнішні зміни. При цьому важливо, що підлітки вже здатні досить зацікавлено ставитися до своєї зовнішності, а сенс змін, що відбуваються з ними, їм далеко не завжди зрозумілий, і далеко не завжди тому такі зміни видаються підліткам бажаними.

Страницы: 1 2 3 4Підготовчі завдання до ознайомлення із задачами на знаходження невідомого доданка
Задача на знаходження першого невідомого доданка Задача. По дорозі їхало 9 машин. Серед них були вантажівки і 3 легкових авто. Скільки вантажних машин їхало по дорозі? Вчитель читає задачу частинами. ...

Принципи успішного контролю навчання
Об'єктивність перевірки і оцінки – виключення упереджених, суб'єктивних і помилкових оцінок, перевірка тільки того, що вивчалося. Оцінка в очах учня повинна бути справедливою і переконливою (часто це ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net