Психофізіологічні особливості старших підлітків

Сторінка 4

У цьому віці зовнішність стає одним із факторів самоствердження особистості; у підлітків нерідко виникає почуття своєрідного внутрішнього протесту проти змін, що відбуваються у зовнішності, тим більш що вони не завжди настільки сприятливі й не одразу можна побачити їх остаточний результат. Як зазначалось вище, підлітки деякий час бувають нескладними, незграбними, недостатньо координованими.

В окремих випадках протест проти цих змін може досягати болючої міри, виявляючись, наприклад, у нервовій анорексії (тобто у відмові від їжі).

Частіше вона спостерігається у дівчаток. В основі цього лежить, по-перше, значна вразливість дівчаток; по-друге, більший, як правило, обсяг знань їх про себе, більша увага до своєї зовнішності, самопочуття й відчуттів; по-третє, той факт, що статеве дозрівання у них починається раніше, ніж у хлопчиків, і тому вони не мають такої можливості для правильної оцінки цього явища, як хлопчики, у яких все відбувається на півтора-два роки пізніше і які набувають більш тверезих і правильних уявлень щодо статевого дозрівання хоча б тому, що спостерігають за змінами, які відбуваються з дівчатками.

Інколи дівчатка настільки чуттєві до будь-яких критичних зауважень щодо їхньої зовнішності, що нервова анорексія за відповідного складу особистості може розвитися буквально через дрібницю. Наприклад, це може бути зауваження про надмірну повноту. При анорексії спостерігається вперта відмова від їжі, і може настати реальне виснаження організму, різка втрата ваги. Однак випадки нервової анорексії не настільки часті. Значно частіше спостерігаються просто порушення настрою, неврози.

Однак невиправданим був би висновок про нібито принципову кризовість підліткового віку. Дійсно, для цього віку можуть бути характерними порушення самопочуття, настрою, різні відхилення у поведінці, однак оцінювати їх потрібно з урахуванням особливостей тих зрушень у фізіологічних системах, які змінюють характер реакції підлітка на оточуюче. Разом з тим значна вразливість підлітка, тимчасова фізична ослабленість його можуть інколи призвести до несприятливих явищ.

Отже потрібно пам’ятати, що в кінцевому підсумку все визначається особливостями середовища, в якому відбувається розвиток підлітка, особливостями його взаємовідносин з оточуючими. Ніяких конфліктів не виникає, якщо дорослі правильно розуміють природу змін, що відбуваються з підлітком, рахуються з ними.

Таким чином, знаючи фізіологічні процеси, що відбуваються в організмі підлітка, знаючи можливості хлопчика і дівчинки, знаючи об’єктивні труднощі, з якими дитині неухильно доводиться стикатися, – знаючи все це, можна робити обґрунтовані педагогічні кроки, можна висувати розумні вимоги до підлітка без ризику, що вони, ці вимоги, виявляться завищеними або, навпаки, заниженими (що в рівній мірі шкідливо).

Страницы: 1 2 3 4 Проблема вимірювання професійних рис особистості педагога. Методика створення вимірювального інструментарію для самоаналізу та самооцінки
Відсутність соціально уніфікованих форм підготовки та підвищення кваліфікації педагога вищої школи введе до зростання ролі самостійної роботи кожного викладача над своїм професійним розвитком. Сучасн ...

Експериментальне дослідження проблеми та рекомендації щодо удосконалення роботи з «дітьми вулиці»
З метою вивчення реального стану проблеми, а також визначення причин, що сприяють виникненню соціального явища «діти вулиці», ми провели експериментальне дослідження, яким охопили 40 учнів 6-9-их кла ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net