Основні соціально-педагогічні умови формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків

Педагогіка: історія і сьогодення » Соціально-педагогічні умови формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків » Основні соціально-педагогічні умови формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків

Сторінка 2

- нестача знань та інформації, що повинні надаватися з інших державних і суспільних структур – засобів масової інформації, позашкільних молодіжних осередків, соціальних служб для молоді, громадських організацій тощо.

Таким чином, особливої актуальності сьогодні набуває проблема створення здорового способу життя. Причому йдеться не тільки про викорінення шкідливих звичок, виконання певних гігієнічних норм і правил: дотримання режиму праці і відпочинку, харчування, що визначають фізіологічне благополуччя організму. Здоровий спосіб життя – набагато більш ширше поняття, це сукупність всіх умов, які налаштовують людину на активну діяльність, дозволяють повністю реалізувати ті високі духовні якості, що завжди були притаманні нашому народу. Здоровий спосіб життя, крім того, впливає на формування нормального психологічного клімату у колективах, сприяє зміцненню товариських стосунків між людьми. Це, в свою чергу, допомагає кожній окремій людині вільніше переносити психоемоційні труднощі, легше долати стресові ситуації, що зустрічаються на її життєвому шляху.

Однак готовність до здорового способу життя не виникає сама собою, а формується у людини з ранніх років насамперед у сім’ї, в якій народилась і виховується людина. Любов, турбота, ніжність, увага окриляють підростаючу людину, всиляють у неї впевненість, оптимізм, духовну силу. Але так відбувається тільки тоді, коли дитина відчуває повну гармонію у сімейному світі, любов і взаєморозуміння у відносинах між дорослими. На це звертав увагу батьків ще А. С. Макаренко: «Істинна сутність виховної роботи полягає зовсім не у ваших розмовах з дитиною, не у безпосередньому впливі на дитину, а в організації вашої сім’ї, вашого особистого і громадського життя та в організації життя дитини. Виховна робота це насамперед робота організатора. У цій справі тому немає дрібниць».

Одне з головних завдань педагогів і батьків – формування у дітей такої якості, як особиста відповідальність. Без цієї якості не може бути справжнього трудівника, повноцінного громадянина, хорошого сім’янина. Адже якщо дитина навчиться будь-яку роботу виконувати відповідально, тобто обов’язково добре і до кінця, вона так само відповідально буде ставитися і до свого фізичного розвитку. По-справжньому розумна, освічена, відповідальна людина швидше зрозуміє, що не можна досягти мети в житті без доброго здоров’я, легше усвідомить як це здоров’я зберегти, накопичити. І в тих сім’ях (а таких прикладів чимало), де існує добре продумана, планомірна, комплексна система виховання, спостерігається гармонійний розвиток дітей, їх душі і тіла.

Усі, мабуть, чули або читали про незвичайну сім’ю Нікітіних, де знайдено розумний баланс у розвитку в дітей як розумової, так і фізичної активності, створено власну систему виховання своїх сімох дітей. З самого раннього віку малюки проходять добру школу загартовування – займаються різними спортивними вправами, привчаються бігати роздягнутими по холодній веранді, а пізніше босоніж по снігу. У цій сім’ї більшість дітей взагалі ні разу не пробували ліки, вони ростуть на рідкість міцними, здоровими, що, в свою чергу, сприяє їх прискореному інтелектуальному розвитку. Навчання молодшим дітям Нікітіних дається легко: один син закінчив школу в 13 років з відзнакою, а в 16 вступив до МДУ; наймолодша дівчинка у свої 12 років успішно навчалась у восьмому класі нарівні з 15-річними. Нікітіни вважають, що резерви мозку колосальні, але людина використовує лише їх мізерну частину. І для того, щоб змусити працювати решту, необхідно створювати певні випереджувальні умови. Для цього в домі має бути обстановка, що дає багате живлення для розуму, тобто постійні розумові вправи, діалоги з дорослими. Крім того, необхідно надавати дітям свободу в діяльності: ніяких примусових заходів щодо підготовки уроків, спортивних тренувань, відпочинку. Сила цієї сім’ї в тому, що дітей багато, вони рівняються один на одного, допомагають молодшим, слухаються старших, тобто живуть хоч і невеликим, але справжнім дружним колективом.

У таких сім’ях, як правило, панує атмосфера оптимізму, доброти, гарного, радісного настрою; у таких сім’ях немає місця для нудьги, апатії, неробства, що розслабляють як душу, так і тіло людини; тут дитині не загрожує небезпека потрапити у стресову ситуацію через батьківські сварки, грубість, неувагу, як не загрожує і надмірна ласка, пестування, що завдають скоріше шкоди, ніж користі. Тут не поспішають, відчувши легке недомагання, приймати ліки. У таких сім’ях дружно, весело, разом – і старші і молодші – налаштовуються на здоровий стиль життя.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7Історично-культурологічні передумови появи духових інструментів
Гуртова гра на духових музичних інструментах (оркестрова гра) належить до найдревніших проявів начал естетичного розвитку суспільної людини. Значно розширюючи діапазон гармонічного звучання людського ...

Структура та зміст досліду в роботі з дітьми дошкільного навчального закладу
Пошукова діяльність проводиться в окремій системі. Структура дослідів має багато спільного із спостереженнями. Перший етап - підготовка дітей до досліду. Вихователь проводить з дітьми бесіду, щоб зац ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net