Основні соціально-педагогічні умови формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків

Педагогіка: історія і сьогодення » Соціально-педагогічні умови формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків » Основні соціально-педагогічні умови формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків

Сторінка 3

Серед складних проблем сьогодення особливе місце посідає таке явище, як стрес. Часто батьки намагаються уберегти своє чадо від всього, що навіть злегка натякає на можливі хвилювання. І потрібно сказати, чинять невірно. Спроба відгородити дитину від усіх видів стресу може негативно позначитися на її здоров’ї. Адже емоції – це природна реакція організму на оточуючу реальність. Будь-яка емоційна активність супроводжується мобілізацією організму, у крові зростає вміст цукру, частішим стає дихання, пульс, що необхідно для м’язової діяльності, підвищується вміст адреналіну, що активізує енергетичні ресурси. Саме так організм відповідає на стрес незалежно від факторів, що його викликали.

У певних дозах, як підкреслюють сучасні вчені, емоційні навантаження необхідні, корисні для людини. Інша справа – коли систематично повторюються негативні переживання, коли стресові атаки виникають занадто часто і сильно: це виснажує організм, виводить з ладу його адаптивні механізми. А це вже звичайно на шкоду організму. Батькам і педагогам особливо важливо враховувати цей нюанс.

Однією із найбільш серйозних і небезпечних «хвороб цивілізації» є гіподинамія. Нестача рухової активності – проблема глобальна, що торкнулася не тільки нашої країни, але й всього людства. Гіподинамія – породження самого стилю сучасного життя, науково-технічного прогресу. Колись для того, щоб прогодуватися, елементарно вижити, далеким нашим предкам доводилось виконувати значний обсяг фізичної роботи – полювати, бігати, рятуючись від погоні, тощо. Саме життя ставило умови: щоб не вмерти, потрібно було рухатися! Зараз такої необхідності практично немає. Науково-технічна революція, механізація і автоматизація у побуті і на виробництві значною мірою полегшили фізичні навантаження, створивши таким чином протиріччя між тим, що закладено у природній організації людини, і тим, що «програмує» розвиток цивілізації. Відбувається свого роду зміщення, що перешкоджає гармонійному розвитку людини.

Особливо це небезпечно для дітей. Автомобіль, телевізор, комп’ютер, ліфт – все це обумовлює малорухомий спосіб життя. До того ж батьки самі, як кажуть, часто підливають масло у вогонь. Останнім часом в багатьох сім’ях домінує ідея інтелектуального розвитку дитини, коли батьки, стурбовані престижним майбутнім своїх нащадків, забувають про те, що дитині потрібні не тільки інтелектуальні, але й фізичні навантаження.

Багато хто з дорослих навіть не уявляє, яку велику небезпеку таїть у собі гіподинамія. Вона негативно впливає буквально на всі органи і системи організму, викликаючи порушення обміну речовин, послаблюючи імунітет.

Список подібних неприємностей можна було б продовжувати. Але найсумнішим є те, що гіподинамія не збирається складати зброю. Навпаки, судячи по всьому, вона готується наступати на нас все більш широким фронтом. Адже техніка, наука не стоять на місці, вони стрімко розвиваються, створюючи різноманітні матеріальні блага, і призводять до того, що повсякденне життя людини вимагає від неї все менших і менших фізичних зусиль.

Як же змінити свій стиль життя? Оголосити бій «хворобам цивілізації», зробити все можливе для мобілізації величезних резервів, закладених у людському організмі?

Фізичне виховання дітей здійснюється найбільш успішно, якщо між учителями і батьками існує тісний контакт. Часто вплив школи зводиться до контролю. Школа ж повинна виступати в ролі організатора сімейного виховання. Успішна взаємодія школи і сім’ї базується на повазі до батьківського авторитету.

Вивчаючи питання сімейного виховання, можна не раз переконатись, як по-різному батьки ставляться до фізичного удосконалення своїх дітей. Багато хто разом з дітьми проводить вільний час, намагається задовольнити рухову потребу дитини, бути учасниками її розваг. Інші батьки не виявляють належного інтересу до фізичного удосконалення своїх дітей, бажаючи бачити їх тільки хорошими учнями. Деякі ж батьки сподіваються, що всі питання фізичного виховання вирішить школа. Як правило, їм не вистачає часу для здійснення контролю і надання допомоги дитині у дотриманні режиму дня, рухового режиму. Якщо ж взяти до уваги, що надмірно люблячі мами піклуються про звільнення від уроків фізкультури сина чи дочки, то картина вимальовується зовсім безрадісна.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7Письмо як засіб навчання іноземної мови
В навчанні іноземної мови розрізняють письмо як засіб навчання і письмо як специфічний вид мовленнєвої діяльності. До недавнього часу в шкільних програмах з іноземних мов письмо розглядають лише як з ...

Методи й форми організації контролю навчальних досягнень учнів на уроках природознавства
Цілі, зміст та види контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів визначають форми і методи організації контролю. Методи контролю — це способи перевірки й оцінювання навчальних досягнень учнів, я ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net