Основні соціально-педагогічні умови формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків

Педагогіка: історія і сьогодення » Соціально-педагогічні умови формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків » Основні соціально-педагогічні умови формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків

Сторінка 4

До цього можна додати, що часто батьки, на жаль, недоусвідомлюють, як непомітно, але невмолимо, згубно впливає на організм, що росте, надмірна кількість їжі. Ну, подумаєш, дитина з’їсть зайвий шматок хліба, ще одну цукерку, не одне, а одразу два морозива. Статистичні дані свідчать: число повних дітей продовжує зростати приблизно на 1 % на рік. Небезпечним є те, що такі діти в майбутньому стають хворими людьми, а тривалість їхнього життя скорочується на 5-20 років.

Для дитячого організму шкідлива як недостатня, так і надмірна калорійність їжі. За недостатньої калорійності раціону зменшується маса тіла, погіршується самопочуття, падає працездатність, знижуються захисні сили організму. Надмірна калорійність їжі веде до ожиріння, а це тягне за собою різні порушення у жировому і холестериновому обміні, підвищує ризик виникнення атеросклерозу. Помірність у їжі, відповідність калорійності їжі енергетичним затратам організму є важливим фактором здоров’я і довголіття.

Найзлішими ворогами здоров’я людини є шкідливі звички, до яких відносять куріння, вживання алкогольних напоїв, наркотичних засобів. Здійснюючи пагубний вплив на організм людини, вони помітно знижують його працездатність. Особливо негативно нікотин, алкоголь і наркотики діють на дитячий організм, а тому справедливо вважаються руйнівниками здоров’я дітей і підлітків. Вони несумісні з поняттям здорового способу життя.

У більшості випадків підліткові шкідливі звички пов’язані з несприятливим середовищем, причому вирішальну роль тут відіграє насамперед приклад батьків. Як свідчить статистика, часто такі біди, як алкоголізм, наркоманія беруть початок у сім’ї: від першої стопки, від люблячих батьків, які не побачили в ній нічого страшного, осудного, більше того, самі ж і піднесли її нащадку, не підозрюючи, як неочікувано скоро, невмолимо може нагрянути біда.

Вже одинадцяти-чотирнадцятирічні діти, наслідуючи дорослих, можуть пристраститися до цигарок, до спиртного. Підлітки намагаються у всьому наслідувати старших. До того ж у цю пору в них з’являються й інші мотиви. В організмі підлітка помітно посилюється гормональна активність, на її фоні відбувається різкий скачок росту і розвитку всіх систем і органів. Кардинально перебудовується психіка – у дітей з’являються власні погляди і переконання, їм дуже хочеться видаватися самостійними, незалежними. І часто випалена цигарка, спустошена пляшка видаються в 14-15 років символом дорослості, сили, мужності. Ось і з’являються в під’їздах, дворах компанії, де палять, розпивають спиртне, вживають наркотики.

У п’ятнадцяти-сімнадцятирічних школярів – свої труднощі. Перехід до самостійної діяльності, інтенсивне формування власних поглядів на життя, і як наслідок – переоцінка цінностей можуть викликати стресові ситуації, з якими людині, що тільки вступає в життя, впоратись буває важко. Звідси в окремих випадках – захоплення алкоголем, наркотиками. Ще одним приводом до випивання, вживання наркотиків може стати перевтома: алкогольні напої, наркотики використовуються для того, щоб «освіжитися», «відволіктися», «переключитися».

Все це завдає серйозної шкоди здоров’ю. А якщо до цього додати, що у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння людина втрачає над собою контроль і здатна до різних антисуспільних вчинків, то стає зрозумілим, що такі потворні явища, як алкоголь, наркотики несумісні з нормами і правилами нашого суспільства.

Таким чином, відсутність життєвого досвіду і ще нечітка спрямованість прагнень і переконань нерідко створюють для підлітка цілий ряд труднощів, що негативно позначаються на його здоров’ї. І тут необхідно допомогти молодій людині усвідомити свої величезні фізичні і духовні можливості.

Адже здоров’я не видається як виграш у лотереї. Для того, щоб мати його, потрібно насамперед зберігати нормальне функціонування всього організму. І не в зрілому віці, а набагато раніше. Учені довели, що фундамент здоров’я у людини формується як до народження, так і в період дитинства. А пізніше, у зрілому віці, зусилля витрачаються вже на те, щоб зберегти наявний потенціал здоров’я.

Ці завдання по-новому розставляють акценти насамперед в діяльності медиків. Не випадково ще великий російський хірург М. І. Пирогов сказав, що майбутнє належить медицині попереджувальній. А в наші дні профілактика захворювань взагалі стала головним стратегічним напрямом у медицині. Робота ця багатопланова і складна. По-перше, необхідно глибоко вивчити конкретні зв’язки хвороб людини із зовнішнім середовищем, з умовами і способом її життя. А по-друге, потрібно так змінити ці умови, увесь режим і стиль життя людини, щоб вони всебічно оберігали живий організм від хвороб.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7Індивідуальна виховна робота з підлітками «групи ризику», мета та методика її проведення
Вважається, що під найбільший ризик пристрасті до алкоголю та інших дурманних речовин потрапляють представники наступних типів акцентуації характеру (проте педагога цікавить поведінковий аспект, а не ...

Самостійне складання дітьми казок
Придумування дітьми казок за самостійно вибраною темою – найскладніший вид творчої розповіді. І тут успіхи в багато чому залежать від того, як зуміє вихователь зацікавити дітей, створити в них емоцій ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net