Програма формування відповідального ставлення до власного здоров’я старших підлітків

Сторінка 4

Методика нормалізації стану способом нервово-м’язової релаксації являє собою комплекс простих вправ для зняття м’язового напруження в різних частинах тіла. Нервово-м’язова релаксація використовувалась учнями старших класів для зняття інтенсивних рівнів гострого втомлення, а також для профілактики хронічної втоми, нервово-психічних зривів, попередження різного роду захворювань. Особливістю запропонованих у даній методиці вправ є контрастне чередування сильного скорочення з подальшим повним розслабленням певної м’язової групи.

Послідовно виконуючи подібного роду вправи для м’язів ніг, живота, грудної клітки, рук, спини, плечей, шиї, обличчя, можна достатньо швидко (за 15-20 хв.) добитися повного розслаблення всього тіла. Це допомагає швидко зняти неприємні емоційні переживання, упорядкувати думки і почуття, поліпшити настрій. У додатку Т наведено приблизний комплекс вправ для ефективного досягнення стану релаксації.

Наведений комплекс вправ рекомендовано виконувати увечері, перед сном. Корисно також після завершення комплексу виконати кілька доступних гімнастичних вправ, а також супроводжувати вихід із стану релаксації музичною програмою.

Дієвим засобом у справі профілактики і лікування шкідливих звичок є самонавіювання. Техніки самонавіювання підлітка можуть навчити вчитель, психолог чи лікар.

Самонавіювання є ефективним лише за певних фізіологічних умов м’язового розслаблення і деякого зниження рівня бадьорості мозку. Цей принцип лежить в основі методично відпрацьованого й науково обґрунтованого комплексу аутогенного тренування – одного з варіантів самонавіювання.

Навчання проводить фахівець (лікар або педагог-психолог).

Заняття з аутогенного тренування починаються в один і той же час, навчання проводиться в приміщенні, де є м’які крісла, в умовах затемнення й тиші. В подальшому, по мірі оволодіння аутогенним тренуванням ці умови не обов’язкові.

Існують три положення для засвоєння аутогенного тренування.

1-а позиція: в позі «кучера». Той, хто займається, сидить на звичайному стільці, його спина злегка зігнута, голова опущена, руки лежать без упору на стегнах, кисті вільно звисають, ноги розставлені.

2-а позиція: напівлежачи. Той, хто займається, сидить вільно у кріслі з підголівником, що дозволяє йому, відкинувшись на спинку крісла, поклавши руки на підлікотники й розставивши ноги, максимально розслабитися.

3-я позиція: лежачи на спині із злегка припіднятою головою, розташованою на низькій подушці, з дещо зігнутими у ліктьових суглобах руками, долонями вниз, що вільно лежать вздовж тулуба. Спочатку з тим, хто займається, проводиться бесіда, в якій коротко і доступно викладаються відомості про вплив самонавіювання на організм і способи саморегуляції.

Основна вправа виконується таким чином. Вибравши зручну позу, зосередившись на якійсь приємній, заспокійливій картині (наприклад, спокійна зелено-блакитна гама кольорів природи), підліток намагається викликати в себе стан повного спокою. Встановлюючи спокійний ритм дихання, подумки промовляє: «Я спокійний… Я зовсім спокійний…», причому займенник «я» чи слова «я зовсім» промовляються на вдиху, а на дещо подовженому видиху йде слово «спокійний». Після кожної фрази, роблячи невеличку паузу в 5-7 секунд для дихального циклу, потрібно постаратися викликати відчуття фізичного заспокоєння. На вдиху: «Моє тіло…», а на подовженому видиху: «зовсім спокійне, відпочиває…».

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8 9Шляхи розвитку процесів запам’ятовування в учнів
Міцне засвоєння знань, умінь і навичок реалізується на всіх етапах процесу навчання і знаходиться у прямій залежності від ступеня їх первинного сприймання, глибокого осмислення, закріплення, повторен ...

Планування засобів ігрової спрямованості фізичної підготовки та їх зміст
Основним засобом фізичної підготовки ігрової спрямованості є вправи вибіркового напряму, які виконуються в змаганнях між відділеннями класу. У дослідженнях, проведених Л.В.Волковим, Є.М.Геллером та і ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net