Програма формування відповідального ставлення до власного здоров’я старших підлітків

Сторінка 5

Займаючись протягом 3-5 хвилин щоденно три рази на день вранці, вдень і ввечері, використовуючи просонний, передсонний і післяобідній стан, можна приблизно за десять днів оволодіти початковим етапом викликання стану спокою і відпочинку. Загалом ця формула виглядає таким чином: «Я спокійний, я зовсім спокійний. Я відпочиваю… Відпочиває кожний м’яз, кожний нерв. М’язи приємно розслаблені… Сторонні звуки перестали відволікати мене… Перестали тривожити і турбувати… Я уважний і зосереджений на вимовлянні слів…».

Наступна вправа спрямована на те, щоб викликати відчуття розслаблення й тепла у правій руці.

Отже, початкова формула аутотренінгу виглядає таким чином: «Я хочу, щоб права рука моя розслабилась і потеплішала… моя права рука приємно розслаблюється. Розслаблюються права кисть, праве передпліччя і плече. Від плеча до кінчиків пальців уся моя права рука приємно розслаблена. Рука теплішає, ніби занурюється у теплу воду… Розширюються судини правої руки і розширеними судинами вільно і спокійно струїться приємне тепло. Через всю мою праву руку струїться приємне тепло. Вся права рука розслабилась і потеплішала. В кінчиках пальців правої кисті вже пульсує приємне тепло…».

Виконавши те ж саме з лівою рукою, можна переходити до реалізації розслаблення одразу в обох ногах.

Заключна частина аутогенного тренування «вихід» супроводжується формулою мотивованого самонавіювання і збадьорюванням: «Поступово розслаблення закінчується. Змінюється пейзаж. Ніби з-за хмари з’являється сонце. Промінь бадьорості пронизує мене. Новий ритм активності сповнює організм, ніби підганяє нервову систему. Завершується заняття. Після заняття голова буде ясною, світлою. Покращились моя пам’ять, увага, відпочила нервова система. Гарне самопочуття зберігається надовго. Й ніякі тривоги дня не зможуть вивести мене із стану здоров’я, упевненості в собі, у своєму здоров’ї…».

Формула мотивованих самонавіювань може бути розширена й індивідуалізована в залежності від тих мотивів і завдань, які переслідуються.

Формула виходу із аутогенного тренування: ведеться заключне рахування від п’яти до одного. При рахунку «один» легко і просто відкриються очі і голова буде ясною, світлою, відпочилою. Отже, «5 – розслаблення починає проходити і щезати, прохолода в області чола будить бадьорість відчуттів, 4 – хочеться порухати кінчиками пальців рук і ніг, розслабленість щезає, 3 – легко вдається порухати руками і ногами, стиснути кулаки, відчути енергію, пружність, силу в м’язах організму, 2 – ясна, світла голова, повіки легкі, стан бадьорості охоплює цілком і повністю, раз – відкриваю очі, я бадьорий, активний, працездатний і здоровий…».

В заняття, що базувались на використанні методики аутогенного тренування, включалось також оволодіння спеціальними формулами-самонаказами, спрямованими на активізацію стану, виникнення відчуття бадьорості, енергійності. Такі самонакази є необхідним елементом управління своїм станом у випадках, коли потрібні мобілізація зусиль, зібраність, воля.

З допомогою психічної саморегуляції можна викликати байдужість або відразу до алкоголю і куріння. Розгорнута формула аутотренінгу, що використовувався для боротьби з курінням, виглядає таким чином:

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8 9Методичні рекомендації щодо проведення художньо-педагогічного аналізу творів на уроках музики у початковій школі
Як відомо, осягнення слухачами ідейно-естетичного змісту музичного твору відбувається в процесі його сприйняття. Чим повніший і глибший цей процес, тим сильніший естетичний вплив твору на людину. Ана ...

Мета залучення шестирічних дітей до шкільного життя
Слід виділити три аспекти цього питання. 1. Можливо здаватися парадоксальним, якщо сказати, що шестирічна дитина більш готова до початку шкільного життя, ніж семирічна. Проте тут немає нічого парадок ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net