Методичні рекомендації для педагогічних працівників та батьків щодо формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків

Педагогіка: історія і сьогодення » Соціально-педагогічні умови формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків » Методичні рекомендації для педагогічних працівників та батьків щодо формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків

Сторінка 14

Завдання 2. З м а г а н н я

1. Микола згодився взяти участь у шкільних змаганнях з бігу і стрибків, хоч раніше цими видами спорту, та й взагалі спортом, не займався.

(Участь у змаганнях, пов’язаних з напруженою фізичною роботою, без тренування може призвести до гострого перенапруження серця та іншої шкоди для організму).

2. Спочатку проводилися змагання з бігу на 1 км; до їх початку залишалося 15 хв. Цей час Микола використав для підготовки. Він вирішив трохи охолодитися, щоб менше нервувати. Роздягнувся до трусів і майки і став повільно прогулюватися по стадіону. Погода була досить прохолодною, і за 15 хв. він встиг змерзнути, але й трохи заспокоївся. Втім, може це йому тільки здалося.

(Груба помилка новачків, які не мають уявлення про розминку і розігрів м’язів, зв’язок і сухожиль перед тренуванням і змаганням. Без цього неможливе повноцінне виконання фізичних вправ в повну силу; це створює небезпеку травм опорно-рухового апарата. Спортсмен повинен перебувати в тренувальному костюмі аж до початку змагань, особливо в холодну погоду. Якщо дуже холодно тренувальний костюм не знімають і під час виступу).

3. Дистанція здалася Миколі дуже важкою. Пробігши її, він відразу зупинився, щоб перепочити, адже попереду були ще стрибки.

(Відразу зупинятися після швидкого бігу не можна; припиняється робота м’язів ніг, завдяки якій кров повертається по венах до серця. Це призводить до зменшення об’єму систоли і недостачі крові в головному мозку, внаслідок чого людина може знепритомніти. Запобігають цьому, продовжуючи повільно бігти або йти, або прийнявши горизонтальне положення з піднятими ногами, чи хоча б нахиливши тулуб і голову вниз або піднявши вгору руки).

4. До наступного змагання Микола у трусах і майці відпочивав 40 хв. Встиг заскочити ще й в їдальню, де з’їв для відновлення сил ситний обід з трьох страв.

(Ті самі помилки, що і в п. 2. Крім того, неправильне уявлення про режим харчування під час змагань. В цих умовах важлива не кількість їжі, а її калорійність, легка засвоюваність (шоколад, концентровані вітамінізовані соки та ін.).

5. Після цих змагань Микола зміцнів і поліпшив свої результати з бігу на 1000 м і стрибків.

(Досить поширена неправильна думка. Зміцнення організму і поліпшення результатів відбувається завдяки не одному або навіть кільком змаганням, а в результаті систематичних тренувань).

Завдання 3. На діаграмах (рис. 1) показано життєву ємкість легень: у дітей, підлітків та юнаків; у спортсменів і тих, хто не займається спортом.

Ємність у см3

Рис. 1. Життєва ємкість легень

А. Яке значення має спірометрія, тобто визначення життєвої ємкості легень?

Б. Які види спорту найбільше сприяють розвитку дихальної системи і чому?

Завдання 4.

А. Як можна пояснити, що після того як спортсмен пробіжить певну дистанцію, він переходить на ходу поступово?

Б. Яке значення для зміцнення серцево-судинної системи має регулярне фізичне тренування?

Завдання 5.

А. Часто учні старших класів, починаючи тренування з гирями, відразу вдаються до форсованих тренувань. Мотивація в них одна: якомога швидше «накачати» м’язи. Яка небезпека криється в таких заняттях?

Б. В давнину коли людина, стомлена довгою важкою дорогою, входила в людську оселю, не випадково її зустрічали словами: «Мир подорожньому. Затопіть йому скоріше лазню». У чому оздоровчий ефект лазні?

Страницы: 9 10 11 12 13 14 15Головні етапи становлення та розвитку Г. Ващенка як вченого і педагога
Видатний український педагог Г. Ващенко народився 23 квітня 1878 року в с. Богданівці нині Прилуцького району Чернігівської області. Дуже широко знаним був у 20-х роках, коли працював професором, зав ...

Григорій Савич Сковорода – найвидатніша постать у культурному й літературному житті України XVIII століття
Григорій Савич Сковорода – найвидатніша постать у культурному й літературному житті України XVIII століття. Великий народний мислитель, просвітитель і письменник, він у своїх творах розвивав цілий ко ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net