Завдання 2. З м а г а н н я
1. Микола згодився взяти участь у шкільних змаганнях з бігу і стрибків, хоч раніше цими видами спорту, та й взагалі спортом, не займався.
(Участь у змаганнях, пов’язаних з напруженою фізичною роботою, без тренування може призвести до гострого перенапруження серця та іншої шкоди для організму).
2. Спочатку проводилися змагання з бігу на 1 км; до їх початку залишалося 15 хв. Цей час Микола використав для підготовки. Він вирішив трохи охолодитися, щоб менше нервувати. Роздягнувся до трусів і майки і став повільно прогулюватися по стадіону. Погода була досить прохолодною, і за 15 хв. він встиг змерзнути, але й трохи заспокоївся. Втім, може це йому тільки здалося.
(Груба помилка новачків, які не мають уявлення про розминку і розігрів м’язів, зв’язок і сухожиль перед тренуванням і змаганням. Без цього неможливе повноцінне виконання фізичних вправ в повну силу; це створює небезпеку травм опорно-рухового апарата. Спортсмен повинен перебувати в тренувальному костюмі аж до початку змагань, особливо в холодну погоду. Якщо дуже холодно тренувальний костюм не знімають і під час виступу).
3. Дистанція здалася Миколі дуже важкою. Пробігши її, він відразу зупинився, щоб перепочити, адже попереду були ще стрибки.
(Відразу зупинятися після швидкого бігу не можна; припиняється робота м’язів ніг, завдяки якій кров повертається по венах до серця. Це призводить до зменшення об’єму систоли і недостачі крові в головному мозку, внаслідок чого людина може знепритомніти. Запобігають цьому, продовжуючи повільно бігти або йти, або прийнявши горизонтальне положення з піднятими ногами, чи хоча б нахиливши тулуб і голову вниз або піднявши вгору руки).
4. До наступного змагання Микола у трусах і майці відпочивав 40 хв. Встиг заскочити ще й в їдальню, де з’їв для відновлення сил ситний обід з трьох страв.
(Ті самі помилки, що і в п. 2. Крім того, неправильне уявлення про режим харчування під час змагань. В цих умовах важлива не кількість їжі, а її калорійність, легка засвоюваність (шоколад, концентровані вітамінізовані соки та ін.).
5. Після цих змагань Микола зміцнів і поліпшив свої результати з бігу на 1000 м і стрибків.
(Досить поширена неправильна думка. Зміцнення організму і поліпшення результатів відбувається завдяки не одному або навіть кільком змаганням, а в результаті систематичних тренувань).
Завдання 3. На діаграмах (рис. 1) показано життєву ємкість легень: у дітей, підлітків та юнаків; у спортсменів і тих, хто не займається спортом.
Ємність у см3
Рис. 1. Життєва ємкість легень
А. Яке значення має спірометрія, тобто визначення життєвої ємкості легень?
Б. Які види спорту найбільше сприяють розвитку дихальної системи і чому?
Завдання 4.
А. Як можна пояснити, що після того як спортсмен пробіжить певну дистанцію, він переходить на ходу поступово?
Б. Яке значення для зміцнення серцево-судинної системи має регулярне фізичне тренування?
Завдання 5.
А. Часто учні старших класів, починаючи тренування з гирями, відразу вдаються до форсованих тренувань. Мотивація в них одна: якомога швидше «накачати» м’язи. Яка небезпека криється в таких заняттях?
Б. В давнину коли людина, стомлена довгою важкою дорогою, входила в людську оселю, не випадково її зустрічали словами: «Мир подорожньому. Затопіть йому скоріше лазню». У чому оздоровчий ефект лазні?
Головні етапи становлення та розвитку Г. Ващенка як вченого і педагога
Видатний український педагог Г. Ващенко народився 23 квітня 1878 року в с. Богданівці нині Прилуцького району Чернігівської області. Дуже широко знаним був у 20-х роках, коли працював професором, зав ...
Григорій Савич Сковорода – найвидатніша постать у культурному й літературному
житті України XVIII століття
Григорій Савич Сковорода – найвидатніша постать у культурному й літературному житті України XVIII століття. Великий народний мислитель, просвітитель і письменник, він у своїх творах розвивав цілий ко ...
Читання як вид навчальної діяльності
Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>