Методичні рекомендації для педагогічних працівників та батьків щодо формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків

Педагогіка: історія і сьогодення » Соціально-педагогічні умови формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків » Методичні рекомендації для педагогічних працівників та батьків щодо формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків

Сторінка 3

Нажаль, доводиться констатувати ще один парадокс: хоча батьки і вважають турботу про зміцнення здоров’я дітей справою важливою, однак лише дехто з них по-справжньому використовує для цього можливості фізичної культури.

Потрібно зазначити, що і самі батьки в переважній більшості самокритично оцінюють свою участь у фізичному вихованні дітей, посилаючись при цьому на ряд причин, що заважають їм проявити себе на цьому поприщі більш достойно.

Спостереження показують, що батьки, як правило, активні і винахідливі у створенні хороших побутових умов, в турботі про те, щоб діти були гарно вдягнені, смачно і ситно нагодовані. Все це, звичайно, добре. Погано тільки, що часто на цьому й заспокоюються, вважаючи, що належне здоров’я дитини вже буде забезпечене автоматично. А на ділі виходить, що надмірний комфорт і посилене харчування за недостатньо активного рухового режиму породжують у дітей побутові лінощі, послаблюють їхнє здоров’я, зменшують їх працездатність, ведуть до ожиріння.

Йдеться не про якісь складні речі – про азбуку. У фізичному вихованні такою азбукою є формування фізкультурно-гігієнічних навичок. Навички чіткого режиму навчання і сну, раціонального проведення вільного часу, ранкова гімнастика, водні процедури, звичка щоденно бувати на свіжому повітрі (а отже, рухатись, брати участь у спортивних розвагах) – все це перетворюється з часом на звичні принципи організації кожного дня.

Але звідки у малюка, пізніше у підлітка і, зрештою, у дорослого юнака чи дівчини з’являться ці настільки цінні навички, якщо в сім’ї до цього не привчають, якщо самі батьки їх не дотримуються? Тут, очевидно, ми маємо безпосередній і невтішний наслідок особистого прикладу батьків.

А як необхідна підліткам «спортивна» допомога дорослих! Увага дорослих потрібна їм у великому і малому, простому і складному. При цьому дуже важливим є вибір мети: дорослі повинні знати, що їм робити не взагалі («необхідно зміцнювати здоров’я дітей»), а конкретно, у дану пору року, у відповідності до можливостей підлітка, тоді і фізичне виховання проходитиме більш успішно. Суттєва і така обставина: спільні заняття, загальні спортивні інтереси дають батькам можливість краще взнати дитину, створюють і зміцнюють в сім’ї обстановку взаємної уваги і ділової співдружності, таку необхідну для вирішення будь-яких виховних завдань. І зрештою, сімейний спорт – це не якесь «виховне навантаження», а, по-суті, радість і відпочинок і для дорослих, і для дітей.

Дуже добре, якщо батьки навчають чогось дитину, допомагають їй і на додаток самі беруть участь у шкільних спортивних святах і змаганнях. Сім’я живе майбутніми змаганнями, готується до них, бере участь, хвилюється, радіє, обговорює, що вийшло, а що ні… Одним словом, спортивні інтереси у такій сім’ї зближують дітей і батьків.

А в якому виграші буде школа, якщо запровадить проведення таких спільних спортивних заходів! Нехай навіть це не обов’язково змагання, нехай це буде просто фізкультурне свято. Пригадаємо дух народних забав, розваг, головне в них – не прагнення до першості, а можливість взяти участь, випробувати свої сили, отримати задоволення від руху, від гри.

У фізичному вихованні підлітків потрібно враховувати таку їх особливість: вони нерідко схильні переоцінювати свої можливості у руховій діяльності, а невдачі, зриви, низькі результати у різних видах фізичних вправ можуть викликати у них неприємні переживання – так виникає негативне ставлення до занять фізичними вправами.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8Психофізіологічні особливості старших підлітків
Підлітковий вік (від 10 до 15 років) – час бурхливого і багато в чому суперечливого розвитку, що змінює період порівняно спокійного росту і накопичення сил у молодших школярів. У цей час відбуваються ...

Вступ до іспанських університетів
Державні університети виділяють усього 5% місць іноземцям із країн, що не входять до Європейського союзу. Приватні навчальні заклади більш гнучкі, орієнтовані на зміни попиту робочого ринку Європи. В ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net