Методичні рекомендації для педагогічних працівників та батьків щодо формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків

Педагогіка: історія і сьогодення » Соціально-педагогічні умови формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків » Методичні рекомендації для педагогічних працівників та батьків щодо формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків

Сторінка 3

Нажаль, доводиться констатувати ще один парадокс: хоча батьки і вважають турботу про зміцнення здоров’я дітей справою важливою, однак лише дехто з них по-справжньому використовує для цього можливості фізичної культури.

Потрібно зазначити, що і самі батьки в переважній більшості самокритично оцінюють свою участь у фізичному вихованні дітей, посилаючись при цьому на ряд причин, що заважають їм проявити себе на цьому поприщі більш достойно.

Спостереження показують, що батьки, як правило, активні і винахідливі у створенні хороших побутових умов, в турботі про те, щоб діти були гарно вдягнені, смачно і ситно нагодовані. Все це, звичайно, добре. Погано тільки, що часто на цьому й заспокоюються, вважаючи, що належне здоров’я дитини вже буде забезпечене автоматично. А на ділі виходить, що надмірний комфорт і посилене харчування за недостатньо активного рухового режиму породжують у дітей побутові лінощі, послаблюють їхнє здоров’я, зменшують їх працездатність, ведуть до ожиріння.

Йдеться не про якісь складні речі – про азбуку. У фізичному вихованні такою азбукою є формування фізкультурно-гігієнічних навичок. Навички чіткого режиму навчання і сну, раціонального проведення вільного часу, ранкова гімнастика, водні процедури, звичка щоденно бувати на свіжому повітрі (а отже, рухатись, брати участь у спортивних розвагах) – все це перетворюється з часом на звичні принципи організації кожного дня.

Але звідки у малюка, пізніше у підлітка і, зрештою, у дорослого юнака чи дівчини з’являться ці настільки цінні навички, якщо в сім’ї до цього не привчають, якщо самі батьки їх не дотримуються? Тут, очевидно, ми маємо безпосередній і невтішний наслідок особистого прикладу батьків.

А як необхідна підліткам «спортивна» допомога дорослих! Увага дорослих потрібна їм у великому і малому, простому і складному. При цьому дуже важливим є вибір мети: дорослі повинні знати, що їм робити не взагалі («необхідно зміцнювати здоров’я дітей»), а конкретно, у дану пору року, у відповідності до можливостей підлітка, тоді і фізичне виховання проходитиме більш успішно. Суттєва і така обставина: спільні заняття, загальні спортивні інтереси дають батькам можливість краще взнати дитину, створюють і зміцнюють в сім’ї обстановку взаємної уваги і ділової співдружності, таку необхідну для вирішення будь-яких виховних завдань. І зрештою, сімейний спорт – це не якесь «виховне навантаження», а, по-суті, радість і відпочинок і для дорослих, і для дітей.

Дуже добре, якщо батьки навчають чогось дитину, допомагають їй і на додаток самі беруть участь у шкільних спортивних святах і змаганнях. Сім’я живе майбутніми змаганнями, готується до них, бере участь, хвилюється, радіє, обговорює, що вийшло, а що ні… Одним словом, спортивні інтереси у такій сім’ї зближують дітей і батьків.

А в якому виграші буде школа, якщо запровадить проведення таких спільних спортивних заходів! Нехай навіть це не обов’язково змагання, нехай це буде просто фізкультурне свято. Пригадаємо дух народних забав, розваг, головне в них – не прагнення до першості, а можливість взяти участь, випробувати свої сили, отримати задоволення від руху, від гри.

У фізичному вихованні підлітків потрібно враховувати таку їх особливість: вони нерідко схильні переоцінювати свої можливості у руховій діяльності, а невдачі, зриви, низькі результати у різних видах фізичних вправ можуть викликати у них неприємні переживання – так виникає негативне ставлення до занять фізичними вправами.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8Профільна загальноосвітня підготовка в системі початкової та середньої професійної освіти
Необхідність одночасного засвоєння учнями установ початкової та середньої професійної освіти навчального матеріалу, обумовленого двома стандартами (загальної середньої та професійної освіти), призвед ...

Підготовка студентів до розширення естетичних знань учнів
У ході дослідно-експериментальної роботи було враховано позицію науковців про те, що будь-яка система знань – є системою образів та асоціацій в органічному поєднанні раціонального та інтуїтивного. То ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net