Експериментальна програма щодо моделі розвитку педагогічної інтуїції у майбутніх педагогів

Педагогіка: історія і сьогодення » Соціально-педагогічна робота щодо розвитку педагогічної інтуїції у майбутніх педагогів » Експериментальна програма щодо моделі розвитку педагогічної інтуїції у майбутніх педагогів

Сторінка 1

Багато хто задає собі питання, як розвинути і успішно застосовувати інтуїцію. Відповідь очевидна, слід тренуватися.

Питання про те, як розвивати інтуїцію, велике і складне. Ми вкажемо лише кілька напрямків цієї роботи.

Перш за все - це посилення інтегративного підходу при вивченні теорії як шляхом читання узагальнюючих проблемних лекцій при значному скороченні лекцій функціонально-тематичного характеру, так і на основі розробки і використання прийомів цілісного підходу до аналізу педагогічних ситуацій.

Далі - це система навчальних вправ, навчальної тренування при вивченні всього циклу психолого-педагогічних і соціально-педагогічних дисциплін, що вимагає на перших етапах детального обґрунтування прийнятих рішень і пропонування дій, а в подальшому - швидкого прийняття рішень і менш детальних обґрунтувань (обґрунтувань тільки самої ідеї рішення). В систему входять вправи на стимулювання образності мислення, фантазії, емоційної чуйності, прогнозування поведінки.

Непогано працюють в цьому відношенні "незакінчені" завдання, завдання на використанні "підказки", різні "конкурси ідей", колективні "мозкові атаки". Викладачі просять студентів оцінити ряд педагогічних ситуацій, запропонувати рішення, а потім проводиться спільний аналіз, стимулюючий педагогічну рефлексію: що відчував, на що орієнтувався, "як бачив" ситуацію, чи проводив уявний експеримент і т. д. Для проведення такої роботи розроблені спеціальні посібники.

Але найуспішніше інтуїція розвивається практикою, якщо прийняті рішення аналізуються, оцінюються, розкриваються помилки, тобто здійснюється те, що іменується педагогічної рефлексією.

Тренінг у цьому відіграє дуже важливу роль. Розвивати і застосовувати інтуїцію можна в повсякденному житті. Для цього існують декілька дуже цікавих способів. Наприклад, спробуйте вгадати, хто вам телефонує. Коли це у вас почне виходити, намагайтеся здогадатися, з якого приводу вам зробили дзвінок. Так само можна пробувати вгадати настрій того, хто телефонує вам людини. Ми пропонуємо спеціальні психотехнічні вправи, направлені на розвиток педагогічної інтуїції.

Тренінг збагатить ваш внутрішній світ, змінить сприйняття інформації, допоможе в ситуації вибору. В результаті тренінгу підвищується успішність, тому що ви інтуїтивно знаходите найкращі рішення і час для реалізації планів.

Ціль даного заняття направлена на формування власної моделі педагогічної інтуїції, якою педагог зможе керуватися в своїй професійній діяльності. В цілому, вправи тренінгу допоможуть в наступних областях:

- в особистих взаєминах

- для якісних рішень

- при виборі з декількох варіантів

- при пошуку способів роботи

- для розробки проекту

- для оцінки причин ситуації, що склалася

- для перегляду стану роботи

- для прийняття рішення

- при веденні переговорів

- для створення чогось нового (відкриття своєї справи, планування тощо).

Наша модель формування педагогічної інтуїції буде представлена в наступних компонентах:

- виявлення "вміння слухати себе";

- пам'ять на свої перші враження;

- рівень педагогічної уяви, навичок педагогічної імпровізації;

- власне значення підсвідомого;

- особливість "власного вибору".

Дані компоненти ми поєднали в основну частину заняття, перед якою представили ряд вправ направлених на налагодження контакту та зняття емоційної напруги.

Слід зауважити, що розвивати педагогічну інтуїцію можна як на самоті, так і в групі людей.

В нашій програмі ми поєднали як групову так і індивідуальну структуру побудови заняття зі студентами. В першій частині нашого педагогічного тренінгу ми покажемо значимість прояву педагогічної інтуїції в практиці педагога за допомогою спеціально підібраних вправ.

Перша частина педагогічного тренінгу: "Педагогічна інтуїція – важливий компонент професійної діяльності педагога".

Страницы: 1 2 3 4 5 6Авторські пропозиції та їх результативність
Використання у перших класах педагогічної оцінки вимагає від учителя створення оцінної ситуації, проведення попередньої роботи з формування у дітей усвідомленого ставлення до оцінки, ознайомлення з к ...

Проблема здібностей в психології
Проблема психології здібностей завжди перебувала в центрі уваги вітчизняних і зарубіжних психологів. Це одна із найважливіших і найактуальніших проблем виховання. Вона хвилює батьків, вчителів і, зви ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net