Експериментальна програма щодо моделі розвитку педагогічної інтуїції у майбутніх педагогів

Педагогіка: історія і сьогодення » Соціально-педагогічна робота щодо розвитку педагогічної інтуїції у майбутніх педагогів » Експериментальна програма щодо моделі розвитку педагогічної інтуїції у майбутніх педагогів

Сторінка 3

Важливо, щоб кінцівка пропозицій була спонтанною і безпосередньою. Людина говорить те, про що вона думає, що перше приходить в голову.

Обговорюється, яка з трьох пропозицій була висловлена найбільш переконливо, в якій з них відчувалася індивідуальність мовця. Спочатку ці питання задаються другому учаснику - слухачеві, потім - всій групі. Розбираються інтонація мовця, вираз його обличчя, жести і т.п.

Потім обговорюються питання, пов'язані з пошуком ефективного індивідуального стилю професійної діяльності вчителя. Ведучому важливо продемонструвати, що форма поведінки вчителя в школі, його манера спілкування з іншими вчителями та учнями виробляються на основі не тільки прийнятих у педагогічній професії норм діяльності, а й прояву власної індивідуальності. Один вчитель строгий і сухуватий у спілкуванні, інший - емоційний і прагне до безпосередніх взаємодій. Важливо не відмовлятися від самого себе, граючи роль, яка не відповідає своїй індивідуальності, а знаходити можливості реалізувати себе якомога повніше в заданих професією рамках і обмеженнях. В даному випадку важливу роль відіграє прояв педагогічної інтуїції.

Вправа №4: "Мій образ у професії"

Мета вправи: відпрацювання засобів і способів ефективного індивідуально- інтуїтивного стилю професійної діяльності.

Група студентів встає в коло, і ведучий пропонує кожному висловити вітання групі, уявляючи, що перед ним не студенти, а школярі. Наприклад, "Здрастуйте, діти!" Рекомендується при цьому підкріпити фразу жестом, позою, виразом обличчя. Після того як всі учасники групи привітали, проводиться загальне обговорення, на якому студенти висловлюють свої враження як би з позиції дітей. Яке з привітань було найбільш відкритим і доброзичливим, чия фраза виступила ефективним стимулом до активної дії.

У даній вправі група працює на кожного свого учасника, реалізуючи для нього зворотний зв'язок в пошуку власного індивідуального стилю діяльності.

Ведучий: Необхідно зазначити, що проблема ефективного стилю педагогічної діяльності актуальна не тільки для молодих вчителів, які починають свою роботу в школі. Вчителі, які мають солідний стаж трудової діяльності і оперують сформованими навичками та автоматизмами в роботі, потребують оновлення і розширення свого арсеналу професійних засобів. Тут треба йти не по шляху придушення власної індивідуальності, а шукати можливості найбільш повного і гармонійного розкриття в професії своїх можливостей і свого "Я". Важливу роль знову ж таки відіграє педагогічна інтуїція та поєднання імпровізаційних моментів.

Вправа №5: "Емоція"

Мета вправи: розвиток у майбутніх педагогів техніки живого і образного спілкування з учнями, пластичності, емоційності та артистизму.

Група сідає в півколо, і кожен з учасників повинен загадати свою психологічну загадку: за допомогою виразу обличчя, пози, рухів, жестів і деяких нейтральних фраз зобразити задуманий ним емоційний стан, який групі треба вгадати.

Потім ведучий закликає студентів поміркувати, наскільки точно вдалося кожному учаснику впоратися з загадкою, які кошти зовнішньої демонстрації свого стану у нього найбільш виразні - обличчя, руки, інтонація та ін Які зовнішньо-комунікативні кошти йому необхідно змінити, наприклад, зайво директивний голос або жорстку "вчительську" поставу.

Вправа №6: "Контроль і управління"

Вчителі часто кажуть про те, як важко налагодити в класі маленьких дітей гарну дисципліну. Один учень неспокійно крутиться весь урок, другий, навпаки, пасивний і зайво загальмований, третій не впевнений в собі і боїться відповідати, хоча все розуміє і знає.

Мета вправи: розвиток у студентів ефективних засобів контролю та управління колективом за допомогою інтуїтивних та імпровізаційних моментів своєї діяльності.

За бажанням з групи вибирається учасник, який грає роль учителя, інші члени групи - ролі молодших школярів. Кожен "учень" отримує від ведучого картку, на якій позначена характеристика його ролі: що він повинен робити на ігровому імпровізованому уроці, як відповідати, як виконувати завдання і т.п. Зміст карток учасники прочитують мовчки, про себе. Рекомендується фіксувати на картках наступні ролі: "Учень-відмінник. Добре знає навчальний матеріал, організований"; "Здатний і тямущий школяр, але не посидющий, має нестійке увагу", "Учень-задирака. Постійно відволікає від уроку свою сусідку"; "Гіперактивний учень. Не може й хвилини посидіти спокійно. Розуміння навчального матеріалу утруднено"; "Пасивний, загальмований школяр. Весь час дивиться у вікно і як би мріє про щось своє", "Учень, не впевнений у своїх силах, боїться відповідати, ніколи не піднімає руку, хоча зазвичай готовий до відповіді".

Страницы: 1 2 3 4 5 6Ознайомлення учнів із заголовком, темою і метою тексту
Одне з найважливіших лінгводидактичних завдань у пізнанні семантики тексту – це визначення того, про що говориться в ньому, а також що нового ми довідались, тобто визначення теми, основної думки. Тем ...

Державна національна програма «Освіта»– документ пріоритетних напрямів реформування виховання
Завдання сучасної системи виховання, які випливають із суспільних потреб сьогодення, полягають у реальному переході до педагогічної творчості та індивідуального впливу, у переорієнтації учнівських і ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2019 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net