Експериментальна програма щодо моделі розвитку педагогічної інтуїції у майбутніх педагогів

Педагогіка: історія і сьогодення » Соціально-педагогічна робота щодо розвитку педагогічної інтуїції у майбутніх педагогів » Експериментальна програма щодо моделі розвитку педагогічної інтуїції у майбутніх педагогів

Сторінка 3

Важливо, щоб кінцівка пропозицій була спонтанною і безпосередньою. Людина говорить те, про що вона думає, що перше приходить в голову.

Обговорюється, яка з трьох пропозицій була висловлена найбільш переконливо, в якій з них відчувалася індивідуальність мовця. Спочатку ці питання задаються другому учаснику - слухачеві, потім - всій групі. Розбираються інтонація мовця, вираз його обличчя, жести і т.п.

Потім обговорюються питання, пов'язані з пошуком ефективного індивідуального стилю професійної діяльності вчителя. Ведучому важливо продемонструвати, що форма поведінки вчителя в школі, його манера спілкування з іншими вчителями та учнями виробляються на основі не тільки прийнятих у педагогічній професії норм діяльності, а й прояву власної індивідуальності. Один вчитель строгий і сухуватий у спілкуванні, інший - емоційний і прагне до безпосередніх взаємодій. Важливо не відмовлятися від самого себе, граючи роль, яка не відповідає своїй індивідуальності, а знаходити можливості реалізувати себе якомога повніше в заданих професією рамках і обмеженнях. В даному випадку важливу роль відіграє прояв педагогічної інтуїції.

Вправа №4: "Мій образ у професії"

Мета вправи: відпрацювання засобів і способів ефективного індивідуально- інтуїтивного стилю професійної діяльності.

Група студентів встає в коло, і ведучий пропонує кожному висловити вітання групі, уявляючи, що перед ним не студенти, а школярі. Наприклад, "Здрастуйте, діти!" Рекомендується при цьому підкріпити фразу жестом, позою, виразом обличчя. Після того як всі учасники групи привітали, проводиться загальне обговорення, на якому студенти висловлюють свої враження як би з позиції дітей. Яке з привітань було найбільш відкритим і доброзичливим, чия фраза виступила ефективним стимулом до активної дії.

У даній вправі група працює на кожного свого учасника, реалізуючи для нього зворотний зв'язок в пошуку власного індивідуального стилю діяльності.

Ведучий: Необхідно зазначити, що проблема ефективного стилю педагогічної діяльності актуальна не тільки для молодих вчителів, які починають свою роботу в школі. Вчителі, які мають солідний стаж трудової діяльності і оперують сформованими навичками та автоматизмами в роботі, потребують оновлення і розширення свого арсеналу професійних засобів. Тут треба йти не по шляху придушення власної індивідуальності, а шукати можливості найбільш повного і гармонійного розкриття в професії своїх можливостей і свого "Я". Важливу роль знову ж таки відіграє педагогічна інтуїція та поєднання імпровізаційних моментів.

Вправа №5: "Емоція"

Мета вправи: розвиток у майбутніх педагогів техніки живого і образного спілкування з учнями, пластичності, емоційності та артистизму.

Група сідає в півколо, і кожен з учасників повинен загадати свою психологічну загадку: за допомогою виразу обличчя, пози, рухів, жестів і деяких нейтральних фраз зобразити задуманий ним емоційний стан, який групі треба вгадати.

Потім ведучий закликає студентів поміркувати, наскільки точно вдалося кожному учаснику впоратися з загадкою, які кошти зовнішньої демонстрації свого стану у нього найбільш виразні - обличчя, руки, інтонація та ін Які зовнішньо-комунікативні кошти йому необхідно змінити, наприклад, зайво директивний голос або жорстку "вчительську" поставу.

Вправа №6: "Контроль і управління"

Вчителі часто кажуть про те, як важко налагодити в класі маленьких дітей гарну дисципліну. Один учень неспокійно крутиться весь урок, другий, навпаки, пасивний і зайво загальмований, третій не впевнений в собі і боїться відповідати, хоча все розуміє і знає.

Мета вправи: розвиток у студентів ефективних засобів контролю та управління колективом за допомогою інтуїтивних та імпровізаційних моментів своєї діяльності.

За бажанням з групи вибирається учасник, який грає роль учителя, інші члени групи - ролі молодших школярів. Кожен "учень" отримує від ведучого картку, на якій позначена характеристика його ролі: що він повинен робити на ігровому імпровізованому уроці, як відповідати, як виконувати завдання і т.п. Зміст карток учасники прочитують мовчки, про себе. Рекомендується фіксувати на картках наступні ролі: "Учень-відмінник. Добре знає навчальний матеріал, організований"; "Здатний і тямущий школяр, але не посидющий, має нестійке увагу", "Учень-задирака. Постійно відволікає від уроку свою сусідку"; "Гіперактивний учень. Не може й хвилини посидіти спокійно. Розуміння навчального матеріалу утруднено"; "Пасивний, загальмований школяр. Весь час дивиться у вікно і як би мріє про щось своє", "Учень, не впевнений у своїх силах, боїться відповідати, ніколи не піднімає руку, хоча зазвичай готовий до відповіді".

Страницы: 1 2 3 4 5 6Прищеплення дитині здатності до співпереживання в процесі морального виховання в початковій школі
Відчуття емоційного стану інших людей формується з самого раннього віку. Батьки навчають дитину змалечку розпізнавати експресивний вираз емоцій і правильно реагувати на них. Прищеплюючи малюкам найпр ...

Принципи успішного контролю навчання
Об'єктивність перевірки і оцінки – виключення упереджених, суб'єктивних і помилкових оцінок, перевірка тільки того, що вивчалося. Оцінка в очах учня повинна бути справедливою і переконливою (часто це ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net