Особливості соціальних проблем дітей з вадами слуху

Сторінка 3

Сучасні методи навчання глухонімих

В даний час існують 3 методу навчання глухонімих:

1) французька, або наслідують;

2) німецький звуковий або метод чисто усного мовлення;

3) змішаний.

Треба думати, що звуковий метод, незважаючи на свою відносно велику труднощі, древнє мімічного, хоча, безсумнівно, що глухонімі завжди висловлювали свої думки і бажання жестами та знаками. Справа педагогів було виробити одноманітні знаки і вирази не окремих понять, а для літер, за допомогою яких складаються слова. Наслідують спосіб користується для вираження окремих букв і цифр тими або іншими положеннями пальців однієї або обох рук. Майже для кожної мови є своя наслідують абетка, яка з плином часи, шляхом навички і вправи, настільки засвоюється глухонімими, що вони в змозі досить швидко висловлювати пальцями найскладніші бесіди. Глухонімі навіть влаштовують аматорські спектаклі, дають досить складні п'єси, цілком чіткі і зрозумілі глухонімий публіці. Систематичний глухонімих міміки і жестів почалося на початку XVIII століття з почину абата де Л Эпэ, що присвятила цій справі значну частину свого життя. До нього цим займалися, за словами самого ж абата, інші особи, як то: М. Эрнауб, Перейра і мадам де ла Круа. Але ці заняття не мали такого систематичного характеру як при абатові де Л Эпэ, який заснував школу для глухонімих і в якій згодом, за його наступника, також ченця, Сикарде працював знаменитий французький лікар Ітар, що жив від 1775 р. до 1838 р.- перший сурдоотиатр, яке відоме керівництво по вушним хвороб. Абат де Л Епе допускав дактилологию тільки на самому початку навчання, тільки для вивчення листа, тоді переходив до вивчення міміки; користуючись одночасно листом, він навчав глухонімих не тільки словами, але і їх утримання, тобто прагнув до тієї ж мети, якої прагнуть і при навчанні розмовної мови. Мова міміки і жестів для навчання глухонімих довгий час тримався у Франції (приблизно до 80-х років XIX століття) і тому відомий під ім'ям французького способу навчання глухонімих. Однак поступово і у Франції від нього відмовилися і у всякому разі стали віддавати перевагу другому методом навчання глухонімих - навчання членороздільної розмови, методом, який носить назву німецької, так як його особливо пропагував С. Хейнике, що жив у Німеччині в XVIII столітті.

Німецький або метод усного мовлення має завданням навчити глухонімого не тільки членороздільної розмови, але й мистецтва читати по губах мовця (чути очима, за висловом абата де Л Эпэ). Нарешті, змішаний метод вчить усного мовлення і міміці одночасно. Величезна більшість сучасних вчителів глухонімих віддає перевагу усного методом. За їх словами, міміка виділяє глухонімого з товариства, укладаючи його в тісне коло товаришів по лихо; крім того, вона вимагає особливої звички і спритності для вживання; навчений за наслідувати способу дуже скоро забуває все, чому навчився в школі. Змішаний метод, за словами захисників усного, має ті незручності, що подвоює праця вчителя і ускладнює враження, вироблене в розумі глухонімого.

Найважливіші аспекти формування словесної мови

У рамках теорії освіти глухого дитини важливо виділити наступні аспекти навчання словесної мови.

1. Навчання словесної мови - це основа для розвитку особистості, для соціалізації і включення в культуру. Без мовної здатності неможливо сформувати у дитини з порушенням слуху подання про явища культури, її цінності та громадських нормах. Шкільне і професійне утворення особливо залежать від володіння словесної промовою.

2. Словесна мова - це основа для вивчення і реалізації соціальних ролей, передумова для соціальної інтеграції і істотна персональна допомога в індивідуальній орієнтуванні у житті суспільства. Що співвідносить з існуючими нормами рольове поведінка і розуміння ролей дають людині необхідну впевненість у поведінці в соціально значущих ситуаціях.

3. Завдяки навчанню словесної мови стає можливим надавати виховні впливу на дитину з порушенням слуху і передавати йому норми і цінності, значущі для суспільства, до якого він належить. Розуміння глухим дитиною словесної мови і володіння нею дозволяють застосовувати до нього словесні кошти виховання.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7Болонський процес як засіб інтеграції і демократизації освіти України
Незважаючи на досягнення освіти, які забезпечує нова соціополітична система України, вона, однак, ще не забезпечує потрібної якості. Чимало випускників вищих навчальних закладів не досягли належного ...

Здійснення контролю за навчально-виховним процесом у школі
Завдання, що постають перед внутрішкільною системою контро­лю, гармонійно пов'язані з основни­ми напрямами діяльності навчаль­ного закладу і вимагають перевірки таких питань: — виконання всеобучу; ви ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net