Проблеми естетичного виховання в досвіді вчителів початкових класів

Педагогіка: історія і сьогодення » Проблеми використання засобів естетичного виховання молодших школярів » Проблеми естетичного виховання в досвіді вчителів початкових класів

Сторінка 2

2. Вишуканий посуд на святковому столі

3. Блакитне сонячне небо, яскраві квіти у траві.

Інструкція дітям. Уважно роздивитися всі ілюстрації, знайти в них щось

спільне та згрупувати за цією ознакою. Пояснити, на основі якої ознаки групувалися зображення.

Творча діяльність учнів на уроках предметів освітнього циклу "Мистецтво", інсценізація та складання казок, віршів, розвиток уяви, фантазії, образності, що активізують емоційно-чуттєву сферу школярів займають чільне місце в практиці роботи вчителів початкових класів. При цьому незмінними чинниками впливу на естетично-емоційний розвиток є спілкування з природою, мистецтвом, поетичним словом, казкою, чарівним світом музики тощо.

Краса природи допомагає по-новому відчути красу мистецтва, а краса мистецтва виховує чуйність, сприйнятливість до краси природи. Головне завдання, яке ставить при цьому педагог, - викликати в учнів позитивні естетичні почуття в процесі сприймання твору мистецтва, сформувати переконання, що краса художнього твору має свої джерела в навколишньому світі.

Ознайомлюючи учнів із загальнолюдськими надбаннями образотворчого й музичного мистецтва ми тим самим доносимо до дитячої свідомості все найцінніше, що є в кожного народу. В учнів виховується вміння цінувати людську красу, ціну праці, нетерпимість до приниження людської гідності Музика й живопис сприяють формуванню в дитини кращих людських якостей.

Водночас вчителі звертали увагу на формування вміння встановлювати зв'язки між уявленнями та почуттями. Не вимагаючи давати визначення складних естетико-етичних понять, з'ясовували (на конкретних прикладах ), які саме почуття викликані музичним твором, картиною, поезією, явищем природи тощо.

Розвиток творчих й естетичних смаків, виховання любові до природи мають на меті уроки самостійного написання творів на основі власних спостережень у 3, 4 класах - при вивченні тем „Весна", „Осінь", „Зима" та ін.

Добрі можливості естетично-емоційного розвитку мають вчителі на уроках народознавства (4 клас), де широко використовуються народні звичаї, традиції, вірші, легенди, казки, пісні, ігри та ін Нижче наводимо приклад уроку з народознавства (4 кл.) на тему: „А вже весна, а вже красна "

Вчителька. Добрий день Вам, любі друзі! Раді всіх Вас тут вітати, бо прийшли ми Весну красну стрічати! А ну-мо, діти, покличемо її, бо щось вона забарилася .

Діти (співають веснянку).

Ой Весно, Весно, днем красна,

Що ж ти, Весно, принесла?

Входить Весна у супроводі трьох хлопчиків—Березня, Квітня, Травня.

Весна. Принесла я вам літечко,

Ще й рожеву квіточку,

Хай вродиться житечко

Ще й озимая пшениця

І усякая пашниця.

Вчителька. Дякуємо тобі, Весно, що ти нам тепло принесла, все живе від сну зимового ти збудила й стільки он чудес наробила!

Підходять діти з хлібом-сіллю.

Діти. Дозволь тебе радо стрічати,

Хлібом-сіллю пригощати.

Гарних маєш молодців

Трьох весняних місяців!

Діти (разом). Просимо зросити рідну землю рясніш дощем!

Березень тримає воду у відерці, а Весна квачиком кропить усе навколо та примовляє.

Весна. Ось холодная водиця

На зеленую травицю,

На чорную ріллю-

Її добре я поллю.

Хай колоситься пшениця

І все гарно уродиться.

Вчителька А ось і перший молодець - красної Весни гінець!

- Як його діти зваги, величати? Підкажіть?

Діти (хором). Березень.

Вчителька. Так, саме так, а ще його поетично називають ранок року. Як ви гадаєте чому? Не здогадались? А спитаймо у Весни.

Весна. Як ви вже знаєте, наші пращури дайбожичі розпочинали Новий рік Весною. За їхніми уявленнями пробудження природи мало співпадати з початком новолітування. Відтак на Євдохи, які співпадають з 14 березня, дайбожичі відзначали початок Нового року. На день Конона (18 березня) починається теж весняний сонцеворот. Відтепер день стає довшим за ніч. Перший річний місяць у наших пращурів березень. Тому і вважають його ранком року. Березень у наших пращурів мав багато народних назв: - діти, підкажіть.

1-й учень. Капельник.

2-й учень. Протальник.

3-й учень. Зимобор.

4-та учениця. Запалі сніги, заграй ярочки.

5-й учень. Соковик.

6-й учень. Палютий.

7-й учень. Красовик.

8-й учень. Красний місяць.

Страницы: 1 2 3 4 5 6Особливості формування девіантної поведінки у дітей та підлітків у школі
Шкільна дезадаптація молодої людини значною мірою виступає передумовою її асоціальної поведінки, а в деяких випадках саме шкільне середовище можна розглядати як середовище виникнення девіантності. У ...

Становлення вищої освіти на Україні у XVI–XVII ст
Києво-Могилянська академія з’явилася в період першого Українського національно-культурного відродження, що тривало майже два століття. У XVI ст. майже всі українські землі були загарбані польськими м ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net