Проблеми естетичного виховання в досвіді вчителів початкових класів

Педагогіка: історія і сьогодення » Проблеми використання засобів естетичного виховання молодших школярів » Проблеми естетичного виховання в досвіді вчителів початкових класів

Сторінка 3

Вчитель. Але найдавніша староукраїнська назва місяця була - сухий. Це від того, що надто мало випадає опадів. А березнем почали йменувати у середині минулого століття і походить це слово от давнього промислу. Під цю пору вирубували ліси, щоб на звільнених ділянках посіяти зернові культури. Переважно це були березові гаї У березні діти й молодь влаштовували цікаве дійство - зустріч весни. Березень березовим віником зиму вимітає.

Весна. Діти, а хто з зелених рослин першим мене стрічає, своєю силою сніг пробиває? За що його й величають першим посланцем весни.

Діти. Підсніжник.

Виходить Березень й веде за руку хлопчика-підсніжника, який тримає ілюстрацію квітки. Поруч іде дівчинка, яка тримає у кошику живі квіти (3-4 підсніжники ).

Дівчинка. Неохоче відступає зима, ще лежить сніг, але все ласкавіше вдень пригріває сонечко. Настає час, коли в лютому-березні з'являються перші ніжні, пониклі, наче виточені з най тонкішої порцеляни, дзвоникоподібні білосніжні квіти підсніжника звичайного. їх завше ранньою весною зустрінеш у широколистяних лісах. Це багаторічна цибулинна рослина. Цвіте з кінця лютого до квітня.

Березень (демонструє малюнок).

Масове цвітіння підсніжника - воістину захоплююче видовище. Здається, що земля у лісі вкрита тонкою мережаною скатертиною із білосніжних дзвоників. Ці чарівні прекрасні квіточки - справжні посланці зеленокосої весни. Але, надамо й самому Підсніжник слово!

Підсніжник. А хто знає, що означає моя назва ?

Хлопчик. Не знає ніхто? Ну-то послухайте. Наукова назва виду походить від двох грецьких слів, які в перекладі означають "молочно-квітковий". Така назва зумовлена моїм білим кольором квіток, а видовий епітет означає "сніговий". А як ще в народі мене прозвали за те, що я швидко розвиваюсь під снігом, а ну згадайте?

Дівчинка. Снігурка

Хлопчик. Скорозріст.

Дівчинка. Дикий часник.

Хлопчик. Ярник.

Дівчинка. Родзинка

Хлопчик. Колокоцей.

Дівчинка. Могурянин.

Вчителька. За вмістом деяких цінних речовин підсніжник використовують як лікарську рослину від нервових хвороб та у хірургії Бачте, яка це чудодійна квіточка

Березень. А ось послухайте одну із старовинних легенд.

Дівчинка. В той час, коли перші міфічні люди були вигнані з раю, ішов сніг, і Єва дуже замерзла. Щоб її зігріти і подати надію на кращі часи, декілька ажурних сніжинок перетворились у ніжні квіти підсніжника - провісники тепла, символ сподівань на краще майбуття. Так воші і лишились у народі символом надії.

Березень. Разом з підсніжником зацвітає гусяча цибулька. Спочатку торішнє листя несміло пробиває тонюсінькі паростки, а потім і цвіт з'являється - маленька жовта зірочка.

Весна. Квіточки підсніжників завдяки своїй красі і тому, що вони одними з перших відкривають весняний карнавал цвітіння, користуються великим попитом у городян. Через це їх дехто зриває сотнями тисяч для продажу. А це подекуди призводить до сумних наслідків. Таке варварське знищення цієї ранньоквітучої рослини призвело до того, що вона вже потребує охорони. Тож давайте всі разом об'єднаємо свої зусилля, щоб цьому покласти край, щоб навесні у наших лісах завжди розкривалися квітки надії. А хто бажає, може і вдома легко виростити цю білу красу у себе в квітничку.

Підсніжник і дівчинка йдуть до Весни, а Березень бере ілюстрацію проліски дволистої

Березень. Діти, а яка ще рослина названа синьооким вісником весни ?

Діти. Проліска.

Березень (демонструє картину). Так, саме вона. У березні, коли земля розбуджена від зимового сну, пробивається до сонця ще одна рослина - проліска дволиста. Визирає вона на світ синіми оченятами. Це справжнє голубе диво, що сперечається з кольором неба. А де ж це вона?

Весна. А щось ми з вами, діточки, засилилися, давайте-но у гру якусь пограємо.

Весна в центрі стоїть, а до неї через два кола, що утворені учасниками, проходять дві проліски у костюмах. Беруть її за руки і теж хороводять, проліски виконують дії, які є в пісні. Два кола рухаються у різних напрямках і лине пісня.

Діти граються у "Подоляночку". І Слова народні, музика в обробці М.Лисенка/.

Діти розбігаються і стають збоку чи сідають

Вчителька. Про масове цвітіння проліски видатний вітчизняний ботанік В.В. Альохін образно писав, що в дубовому лісі весною два неба: одне над головою, а друге під ногами. Земля подекуди пломеніє ніжно лазуровою синявою. Недаремно серед народних назв цієї квітки є така, як синетка. Серед інших назв можна згадати лупівку, ряст синій, рястик, ряст. А от німецька народна назва у перекладі означає „блакитна зірка" і, мабуть, найточніше відображає красу і ніжність квітів пролісків. Весна. То ж надаємо слово голубооким гостям.

Страницы: 1 2 3 4 5 6Планування засобів ігрової спрямованості фізичної підготовки та їх зміст
Основним засобом фізичної підготовки ігрової спрямованості є вправи вибіркового напряму, які виконуються в змаганнях між відділеннями класу. У дослідженнях, проведених Л.В.Волковим, Є.М.Геллером та і ...

Програма формування відповідального ставлення до власного здоров’я старших підлітків
Згідно результатів проведеної діагностики в рамках даного дослідження нами розроблено програму формування відповідального ставлення старших підлітків до власного здоров’я, метою впровадження якої є с ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net