Комплексна методика визначення індивідуального рівня сприймання естетичних об’єктів молодшими школярами

Педагогіка: історія і сьогодення » Проблеми використання засобів естетичного виховання молодших школярів » Комплексна методика визначення індивідуального рівня сприймання естетичних об’єктів молодшими школярами

Сторінка 1

Дослідження емоційно естетичного розвитку молодших школярів проводила в Ратнівській загальноосвітній школі №2. В експерименті були задіяні учні 4 класу. Цей клас складається з 13 хлопчиків і 14 дівчаток. Сім учнів в класі завершили чверть на відмінно, відстаючих учнів не має. Можна сказати що в них середній рівень знань. Багато що в особистості молодшого школяра визначається його взаєминами з ровесниками, оцінками товаришів. В класі не може бути завжди все одноманітно. Усе перебуває в русі, змінюється, конфлікти виникають та згасають. Тому ми повинні вивчати взаємини дітей самостійно. Багато учнів ходять на різноманітні гуртки: танці, футбол, а також відвідують музичну школу.

Отже, дані дослідження допомогли краще вивчити індивідуальні особливості кожної дитини з тим, щоб піднести рівень естетичного розвитку молодших школярів, надати практичну допомогу батькам що до спільного вирішення цієї важливої проблеми.

Під час дослідження ми використовували методи за Ж.Юзвак, кандидат психологічних наук, провідний науковий співробітник інституту ім Г.С.Костюка АПН України, місто Київ.

Визначити індивідуальний рівень розвитку сприймання естетичних об’єктів допоможе розроблена ними комплексна методика, мета якої – виявлення особливостей емоційного та когнітивного компонентів цього процесу в молодших школярів. За допомогою досліджень у навчально-виховних закладах, де не проводиться відповідна цілеспрямована робота, ми переконалися, що лише незначний відсоток дітей шкільного віку володіє естетичною спостережливістю, і ще менша кількість – здатність до висловлення оцінкового судження

Важливим методом є цілеспрямоване щоденне спостереження, під час якого фіксуються такі моменти:

Чи використовує різні органи чуття у процесі спостереження?

Чи здатна спостерігати естетичний об’єкт без участі педагога?

Чи виникають естетичні емоції під час сприймання? Які емоції виявляються зовні (рухи, жести, міміка, висловлювання тощо)?

Чи прагне привернута увагу іншої людини до об'єкта? Яким чином?

Чи згадує дитина про об'єкт, що справив естетичне враження, через певний час?

Чи виявляє бажання вдруге сприйняти його?

Чи демонструє дитина бажання чи намір відтворити об'єкт засобами образотворчої діяльності?

Доповнити психологічну картину рівня розвитку естетичного сприймання дає можливість проведення бесіди з дитиною за такими орієнтовними запитаннями:

Ти напевне був колись у лісі (у полі, на морі, у музеї, ботсаду, театрі тощо). Чи запам'яталося щось красиве?

Чим тобі сподобався . (назва об'єкта), чому його можна вважати красивим?

Чи хотілося, щоб хто-не-будь із тобою помилувався тим, що сподобалося тобі?

Чи хотів би показати цей об'єкт своєму другові (подрузі, вчителю, вихователю тощо) негайно?

Чи було в тебе бажання , намалювати (виліпити тощо) а цей об'єкт?

Чи хотілося б знову його побачити?

Комплексна методика визначення рівня розвитку естетичного сприймання містить також систему завдань, яку пропонуємо у роботі з молодшими школярами у вільний від навчання час.

Завдання 1-4 об'єднані спільною метою; виявити у дитини здатність самостійно помічати естетичний об'єкт у довкіллі (естетична спостережливість) та словесно мотивувати свій вибір (естетичне судження).

Завдання 1. "Будь уважним" .

Обладнання: різноманітні іграшки, що відповідають віку, якими діти не користувалися; вироби народних майстрів. Обладнання заздалегідь без системи розташовано в різних куточках ігрового майданчика, приміщення, класу, групової кімнати тощо.

Інструкція дітям: не поспішаючи обійти майданчик, уважно всюди подивитися, знайти найкрасивіший предмет та принести педагогу, пояснити, чому саме цей предмет є найкрасивішим.

Цю вправу рекомендується проводити з невеликою групою дітей. На початку їм слід пояснити, що не треба поспішати з вибором, а уважно роздивитися все, порівняти та вибрати найкрасивіший. Якщо певний предмет або іграшку одночасно вибрали кілька дітей, то принести її до педагога разом і по черзі пояснити йому, чому саме ця річ сприймається як найкрасивіша.

Завдання 2. "Вибери найкрасивіше"

Обладнання: принцип підбору матеріалу такий, як у попередньому завданні, можна додати вазони чи композиції із квітів, але предмети розмішуються поряд, на одному столі.

Інструкція дітям: уважно роздивитись усі предмети, вибрати найкрасивіший та пояснити, чому саме вибрано цей предмет.

Це завдання краще проводити індивідуально.

Завдання 3 "Хто більше помітить красивих предметів"

Мета: формування естетичної спостережливості, здатності до естетичного судження.

Процедура: під час прогулянок, екскурсій дітям пропонують позмагатися, хто більше помітить красивих об'єктів, та назвати їхні якості, які надають їм естетичної цінності.

Переможцю налається право розфарбувати контурне зображення одного з тих об'єктів, що були ним помічені.

Страницы: 1 2 3 4 5 6"Майстер і Маргарита": роман і фільм на уроках літератури
Очевидно, що під час уроків вивчення роману М.Булгакова "Майстер і Маргарита", всю екранізацію В.Бортко подивитися неможливо. Проте фільм, як і роман, викликає в учнів зацікавлення та велик ...

Гурткова робота в системі екологічного виховання молодших школярів
Гурткова робота дозволяє використати велике різноманіття форм і методів роботи. Одним з найважливіших засобів є гра. У грі найбільшою мірою школяр психологічно готується до реальних екологічних ситуа ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net