Використання інтерактивних методів на уроках біології під час вивчення теми: "Молюски"

Педагогіка: історія і сьогодення » Використання інтерактивних методів на уроках біології під час вивчення теми: "Молюски"

Сторінка 5

Хід уроку:

1.Інтерактивна вправа «Відгадай загадку»

Ми чарівні скриньки.

На морському дні живемо,

Коли до нас піщинка потрапляє,

То назад вже не вертає.

Одягається, прикрашається,

На чарівну принцесу перетворюється,

Яка Перлиною називається.

Відгадайте, не зволікайте, як ці чарівні

Скриньки називаються.

2. Інтерактивна вправа «Складання асоціативного куща».

Мантійна порожнина

Мантія Молюскирадула

целомногащупальцяочі

3. Інтерактивна вправа «Уявна подорож до морського дна».

Пропоную учням поглянути на дошку, на зображення двостулкових молюсків. Любі діти уявіть собі, що ви знаходитесь біля водойми, наприклад озера або на морському дні. Ось ви побачили дивовижних істот, які зображені на цих малюнках. Ці тварини належать до типу молюски. Отже, ми сьогодні продовжимо вивчати тип Молюски, дізнаємося про особливості будови тварин, які вас зацікавили під час подорожі. Чи хотіли б ви навчитися визначати до якого виду належить той, чи інший молюск самостійно? На всі ці запитання ми зможемо відповісти вивчивши нову тему, а якою вона буде це вже ви мабуть здогадалися (учні формулюють тему, мету, завдання уроку, якщо необхідно. З допомогою вчителя). Пропоную учням висловитися щодо застосування здобутих ними знань на уроці у майбутньому.

4.Вивчення нового матеріалу.

Запитую: що вас зацікавило в тих молюсків, яких ви побачили на малюнках?

Учень: вони ніби складаються з двох частин.

Так дійсно, ці частини називаються стулками.

То як ви вважаєте, чому цих тварин називають двостулкові? ,- через будову тіла.

Зараз ми з вами детальніше розглянемо будову тіла молюсків.

За допомогою таблиці молюсків з’ясовуємо зовнішню будову молюсків двостулкових.

Жабурниця живе у водоймах по сусідству з великим ставковиком, але побачити її ви можете не так часто. Вона веде більш прихований спосіб життя, частково зариваючись у мулисте дно.

Черепашка жабурниці має довжину близько 10 см, передній її кінець закруглений, а задній трохи загострений. Вона складається з двох симетричних стулок. Як і в черепашці великого ставковика, внутрішня поверхня стулок перламутрова, а зовнішня утворена роговою речовиною. Молюск росте протягом усього життя, збільшується й черепашка: на її зовнішній поверхні видно «кільця» - це шари річного приросту.

На спинному боці стулки черепашки з’єднані пружною гнучкою зв’язкою й двома м’язами – замикачами. Зв’язка пружинить, і тому стулки зазвичай трохи відкриті. Коли м’язи- замикачі скорочуються, стулки дуже щільно закриваються. Коли замикачі розслаблюються, стулки відкриваються, і в щілині, що утворилася на черевному боці, з’являється нога. За формою нога жабурниці нагадує язик. Висунувши її вперед, жабурниця закріплюється в ґрунті. Скорочуючи м’язи ноги, молюск підтягує все тіло до місця закріплення. Жабурниця пересувається ривками зі швидкістю 20-30 см на годину.

Уся решта тіла завжди схована під стулками черепашки. У жабурниці немає голови, є тільки тулуб. Від його спинного боку в обидва боки відходять дві складки мантії. Між ними утворюється мантійна порожнина. Так тулуб з ногою опиняються в мантійній порожнині. З обох боків тулуба в ній розміщені зябра.

Проте, дуже цікавою є внутрішня будова двостулкових молюсків. Давайте розглянемо її. Пропоную вам роботу в групах. Скажіть, хто у вас любить рожевий колір? Дуже добре. Отже ви працюватимете в 1-й групі. Хто любить зелений? Чудово. Ви об’єднуєтесь в 2-гу групу. Хто надає перевагу жовтому кольору – об’єднуєтесь в 3-тю групу . Кому до вподоби фіолетовий – формуєте четверту групу. Ті хто люблять оранжевий – 5-ту групу.

Отже, групи сформовані. Отримуйте питання і завдання, за якими працюватимете. Завдання: опрацювати текст підручника, з допомогою малюнків і таблиць, з’ясувати особливості молюсків відповідно до опрацьовуваних питань.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Сутність і зміст педагогічної етики
У наш час зростає значення педагогічної етики в школах різних напрямів і різних рівнів підготовленості. Це пов’язано з прагненням постійно вдосконалювати педагогічні норми щодо відносин, які змінюють ...

Історія української школи і педагогіки
Виховання у східних слов’ян. Мета, зміст, засоби і традиції виховання у східних слов’ян. Етнопедагогіка. Джерела виховної мудрості. Виникнення і поширення писемності у східних слов’ян. Зародження і р ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net