Сучасний світ професій надзвичайно розмаїтий. Тут є професії, що збереглися з давніх часів, а також ті, що виникли нещодавно. Орієнтуючись на професію, з якою без проблем можна буде знайти роботу, слід виходити з аксіоми, що досягнення визначеного результату є завжди наслідком підпорядкування своїх дій передбачуваним обставинам майбутнього.
Вибір — це творчий процес прийняття рішення. Людина повинна повністю усвідомити, між якими альтернативами вона обирає. Варіант вибору, коли індивід обирає одну з кількох існуючих можливостей на основі відповідності певному критерію, є класичним зразком простого вибору.
Процес прийняття рішення може значно ускладнитися. Наприклад, якщо молода людина має схильність не до одного, а до кількох предметів (до фізики, літератури, географії), створюються передумови для вагань, сумнівів, іноді досить обтяжливих переживань. За таких умов є сенс обговорити свої міркування із друзями, батьками, вчителями, психологом, профконсультантом; доречною буде порада лікаря.
Після прийняття рішення важливо визначити, у якому навчальному закладі можна здобути освіту за обраною професією. Без цього кар'єрні задуми можуть залишитись не реалізованими. Кожна професія має свою специфіку навчання. Кожен навчальний заклад, згідно з отриманою ліцензією, дотримується визначених державою стандартів якості освіти, але все ж має свою репутацію.
Вкажемо на помилки, яких бажано уникнути саме при виборі професії. Поширеним є «борсання» в сумнівах. Справді, відкинути сумніви і невпевненість буває часом дуже важко, але підкоритися їм — значить приректи себе на ще тяжчі випробування. З цією помилкою пов'язана й друга — ставлення до професії, що обирається, як до якоїсь константи.
Дійсно існує велика загроза помилки у виборі, яка криється в об'єктивному стані речей: набувати спеціальність потрібно як мінімум 1-2 роки, а якщо орієнтувалися на значні кар'єрні досягнення, то й 5-7 років. Можна й помилитися і оволодіти такою професією, попит на яку на ринку праці падатиме або ж до неї зміниться особисте ставлення.
Проте не слід понад міру боятися того, що вибір професії фатально визначатиме спрямованість усього життєвого шляху. Майже завжди є шанс змінити професію. А причин для цього може з'явитися більш ніж достатньо: виникатимуть нові види робіт, нові професії, а то й цілі нові напрями економічної діяльності, а крім того, паралельно в самої людини відбувається зміна цінностей, інтересів та можливостей — все це потребуватиме відповідної корекції кар'єрного шляху. Не виключена навіть неодноразова зміна сфери професійної діяльності.
Ступневість професійно-технічної освіти
Професійно-технічна освіта має три ступені. Відповідно до ступенів професійно-технічної освіти встановлюється три атестаційні рівні професійно-технічних навчальних закладів. На першому ступені профес ...
Психологічний аналіз учбових задач
Розв'язування задач - це робота дещо незвичайна, адже це розумова робота. А щоб навчитися будь-якій роботі, треба спочатку добре вивчити той матеріал, над яким доведеться працювати, ті інструменти, з ...
Читання як вид навчальної діяльності
Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>