Аналізуючи дані констатуючого експерименту, який ми провели у старшій групі, необхідно організувати діяльність дітей так, щоб розвиток їхнього зв’язного мовлення покращувався. Так, у ДНЗ проводять різні заняття, ігри, бесіди, що стимулюють їхню мовленнєву діяльність.
Аналіз психолого-педагогічної літератури показав, що на розвиток зв'язного мовлення дошкільнят п’ятого-шостого років життя великий вплив мають: робота з розширення словника, а також формування граматичного ладу мовлення. Виходячи з цього і було побудовано експериментальне навчання. Методика включала в себе як спеціальні заняття, так і різноманітні ігри та ігрові ситуації в ході виховно-освітнього процесу в дошкільному закладі.
Застосовувалися такі методичні прийоми: створення ігрових ситуацій з сюрпризних моментами, ігрові вправи; запитання дітям; дидактичні ігри; ігри-драматизації.
У процесі навчання висловлювань описового типу використовувалися фронтальні підгрупові та індивідуальні форми роботи з дітьми.
Під час експериментального навчання використовувалися такі види іграшок:
- дидактичні (матрьошки, башточки);
- сюжетні (образні): ляльки, машини, тварини, посуд;
- набори відповідно до мети заняття (наприклад: стіл, стільці, посуд, лялька, ведмедик, собачка, подарунки).
Робота в ході формуючого експерименту проводилася в кілька етапів.
Завдання першого етапу: вчити дітей при описі предмета бачити і називати його характерні ознаки, якості дії; навчити пов'язувати між собою дві пропозиції, використовуючи різноманітні засоби зв'язку.
В описовому мовленні дитини має бути присутня велика кількість прикметників, тому пропоновані дітям завдання мали на меті в більшості своїй активізувати саме цю частину мови. Наведемо приклади дидактичних ігор (опис ігор див. у додатку Ж).
«Вгадай іграшку».
Мета: Розширити пасивний словник дітей; формувати вміння знаходити предмет, орієнтуючись на його основні ознаки.
«Скажи, який».
Мета: Вчити дітей виділяти ознаки предмета
«Назви що це і скажи який?»
Мета: Вчити дітей називати предмет і його основна ознака, замінюючи у другому реченні іменник займенником.
«Хто більше побачить і назве»
Мета: Вчити дітей словом та дією позначати частини і ознаки зовнішнього вигляду іграшки.
«Що наплутав Буратіно?»
Мета: Вчити дітей знаходити помилки в описі предмета і виправляти їх.
Зауважимо, що досить ефективні і до сьогодні ігри-змагання, запропоновані Є. І. Тихеєвою:
«Хто більше побачить і скаже про ведмедика?»
Мета: Вчити дітей називати іграшку та її основні ознаки зовнішнього вигляду.
«Скажи, що ти знаєш про ляльку Таню?»
Мета: Вчити дітей виділяти ознаки іграшки.
За кожну правильну відповідь дитина отримувала фішку. Бажання відзначитися спонукало дитини до пошуку необхідного слова чи фрази. Це дозволяло підвищувати мовну активність дітей у процесі дидактичних ігор.
Роль дорослого в іграх змінювалася. Так на початку педагог, брав на себе провідну роль і давав зразки опису предметів, а потім дітям надавалася самостійність: дорослий контролював хід гри, стежив за узгодженням іменників і прикметників в роді, числі і відмінку.
Одночасно з роботою по активізації словника на першому етапі проводилася робота щодо формування у дітей граматичного ладу мовлення. Навчання дошкільників побудови складних речень з різними типами зв'язку проводиться на заняттях з розвитку мовлення. Практика показує, що для грамотної побудови складних речень одних занять мало: необхідні додаткові ігри та вправи, робота вихователя з виправлення висловлювань дітей.
З метою формування навичок побудови складних речень, нами були підібрані дидактичні ігри, розроблені В.І. Семіверствовим і адаптовані до теми даного дослідження.
Наведемо приклади дидактичних ігор:
«Чомучка»
Мета: Вчити дітей складати складнопідрядне речення зі зв’язком тому що.
«Тому що .»
Мета: Вчити дітей правильно користуватися в мові зв’язком тому що.
«Закінч пропозицію"
Мета: Вчити складати складносурядне речення.
«Магазин»
Мета: Вчити дітей складати складносурядне речення.
Рекомендується проводити як елемент підготовчої роботи для сюжетно-рольової гри «Магазин».
«А що, якби»
Мета: Вчити дітей складати складне речення із сполучником якби.
«Склади речення»
Мета: Вчити дітей складати складносурядне речення.
«Хто у кого?»
Мета: Вчити дітей складати складносурядне речення.
Для того, щоб перевірити, як у дітей сформувалися навички відбору лексичного матеріалу відповідно до теми і ситуації, а також навички використання різних синтаксичних конструкцій, ми провели заняття-інсценізацію з іграшками, в якій головні герої виконували ряд дій.
У ході заняття-інсценівки «До Маші прийшли гості». Педагог говорить, що до Маші прийшли гості, і просить назвати їх відмінні ознаки: у що вони вдягнені, як виглядають. Вона уточнює, що робить Маша і гості зараз, а діти відповідають. (Педагог проводить дії з іграшками так, щоб діти, називаючи їх, висловлювалися за допомогою складних речень).
Конференція європейських вищих навчальних закладів і освітніх організацій
Понад 300 європейських вищих навчальних закладів та їх представницьких організацій зібралися у Саламанці з метою підготувати свої пропозиції до Празької зустрічі міністрів вищої освіти країн, які бра ...
Дошкільні заклади в системі національної освіти
Дошкільна освіта є обов'язковою первинною складовою частиною системи безперервної освіти в Україні - сукупності навчально-виховних закладів, призначених для цілеспрямованого навчання і виховання, її ...
Читання як вид навчальної діяльності
Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>