Мотиваційний (спонукальний) компонент виявляється в характері ставлення до взаємодії з дитячим колективом; полягає в усвідомлені студентами особистісної та суспільної значущості виховної роботи, переведення зовнішньої мотивації у внутрішню.
Змістовий (інтелектуальний) передбачає наявність необхідного обсягу науково-теоретичних знань у галузі педагогіки та психології, досконале знання складових виховної роботи, а саме: особливостей, завдань, функцій, видів, форм, методів та усвідомлення їхнього конкретного впливу на дітей, що перебувають у тимчасовому колективі дитячого закладу оздоровлення й відпочинку, необхідності вдосконалення цих знань.
Процесуальний (виконавський) має на меті застосування практичних умінь проектувати й самостійно організовувати виховний процес з дітьми під час “табірної зміни”.
Регулятивний (контрольний) передбачає моніторинг знань, аналіз результатів виховної діяльності, а також самооцінку (рефлексію) власного рівня готовності до вирішення професійних завдань у галузі виховної діяльності.
Науковці-практики вважають, що під час проходження організаційно-дозвіллєвої практики в літніх таборах студенти повинні оволодіти такими вміннями: визначати цілі та завдання оздоровчої й виховної роботи з дітьми та підлітками в таборі, специфіку виховної роботи в період канікул, відпочинку; складати план оздоровчої й виховної роботи на табірну зміну та на кожен день з урахуванням інтересів, вікових й індивідуальних особливостей дітей; здійснювати профілактичну, інформаційну, корекційну діяльності; організовувати та проводити дозвіллєву, оздоровчу, просвітницьку роботи з дітьми й підлітками, спрямовану на розвиток творчості, ініціативності, самостійності, відповідальності; організовувати самоуправління в дитячому колективі, різноманітну діяльність дітей і підлітків, створювати умови для розвитку самодіяльності дітей і підлітків; педагогічно осмислювати та аналізувати досвід своєї педагогічної діяльності.
Головним завданням підготовки соціальних педагогів до роботи в літніх оздоровчих таборах є усвідомлення ними основних виховних ситуацій таборової зміни.
Таборова зміна - це концентрований в часі період інтенсивного соціально-педагогічного впливу на вихованця засобами тимчасового творчого колективу та специфічного таборового виховного середовища.
Визначають такі періоди таборової зміни:
підготовчий ( до заїзду),
організаційний ( 1-3 дні),
основний (10-16 днів)
підсумковий (1-3 дні).
Основними завданнями підготовчого періоду є:
створення методичної „скриньки”, підготовка розробок конкурсів, свят;
ознайомлення з територією табору, підготовка території табору, загону до заїзду;
підготовка методичного забезпечення перших днів роботи.
Основними завданнями організаційного періоду є:
організація прийому вихованців, забезпечення іх потреб, організація виконання режиму денного;
ознайомлення вихованців з територією табору, корпусом, кімнатами;
знайомство в колективі;
проведення організаційних зборів, створення органів самоврядування;
проведення Свята відкриття табору.
Завданнями основного періоду роботи табору є створення комфортного психологічного мікроклімату та трох основних виховних ситуацій.
Ситуація "друга" повинна забезпечити наявність в колективі хоча б однієї людини, з якою вихованця пов’язували б близькі міжособистісні стосунки. Власним прикладом, створенням штучних педагогічних ситуацій соціальний педагог має сприяти розвитку товариськості, емпатійності, здатності до долання конфліктних ситуацій.
Особливості образотворчої діяльності учнів молодшого шкільного віку
Одним з улюблених дітьми є зображення тварин: кішок, собак, білок, змій, птахів. І це не випадково: тварини постійно оточують людину, багато хто з них приносить велику користь. Анімалістична тематика ...
Використання результатів спостережень за природою в
процесі засвоєння знань молодших школярів
Різні прийоми розумової діяльності дітей формуються на кожному уроці залежно від його мети і змісту навчального матеріалу. Розглянемо докладніше цей процес на прикладі встановлення причинно-наслідков ...
Читання як вид навчальної діяльності
Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>