Методичні розробки екологічного виховання на уроках хімії

Сторінка 1

Протягом; минулого сторіччя людина намагалася кардинально переобладнати оточуюче середовище для власних потреб. У результаті цього відбулися зміни, які зробили оточуючий світ малопридатним для проживання. Особливо великому впливу піддано хімічні чинники середовища. Тому виникає потреба в аналізі впливу цих перебудов на життя і здоров'я людини.

Для початку необхідно розв'язати питання, як давно людство змінює природне хімічне оточення на штучне. Звичайно, як і кожен вид живих організмів, Ното sаріеns впливає на світ та й сам піддається впливу. Адже змінюють довкілля не тільки люди, а й усі живі істоти. Наприклад, лишайники виділяють кислоти, що руйнують каміння, на якому перебувають.

Тому від самого виникнення відбувався вплив на оточуючий світ. Спочатку він був пов'язаний зі змінами кругообігу природних речовин. Через це вплив мав послаблений характер, адже протягом тривалого часу відбувалося пристосування до нього. Отже, ця дія мала мінімальну шкоду для організму.

Близько 300 тис. рр. до н. є. Ното sаріеns пеапdеrthals почав застосовувати вогонь для побутових потреб. У результаті цього в оточуюче середовище почала поступати більша кількість речовин, не типових для нього. Зазвичай вони з'являлися в результаті вивержень вулканів та лісових пожеж. Але при цьому контакт людини з цими речовинами був епізодичним. Тепер же він став постійним. Адже у своєму житті людина щодня стикалася з продуктами згоряння.

Серед штучних речовин, які почали переслідувати людину, були діоксини, кам'яновугільні смоли та ін. Це призвело до того, що почала зростати кількість онкологічних, офтальмологічних, пульмонологічних та інших захворювань. Підтвердженням цьому є археологічні й палеонтологічні дослідження. Особливо страждали жінки, які більшість часу перебували біля вогнища.

Крім цього змінився склад їжі та почав використовуватися одяг. Дослідження знахідок говорить про те, що шкідливий вплив суми змінених факторів веде до погіршення стану здоров'я давніх людей.

Починаючи з IV-Уст. до н. є., кількість штучних і нетипових речовин починає зростати. Сюди можемо віднести як виробництво металів, так і змінену їжу й використання різних барвників для одягу. Та все ж вищевказані речовини були природного походження, тому не вступали у великі протиріччя з потребами організму в певному хімічному середовищі.

За 300 тис. років уплив штучних речовин не завдав значної шкоди через декілька причин. По-перше, їхня кількість та концентрації були невеликими. По-друге, вони залишалися природними за походженням. Тільки з другої половини XIX ст. застосування хімічних речовин штучного походження стало загрозливим. Так, тільки в США щороку відкривають більше як 120 тис. нових сполук. А по всьому світі їх кількість складає біля 1 тис. на день!

За словами професора С.Г. Галактіонова, "немає речовин біологічно неактивних". Отже, все, з чого ми створюємо власне хімічне середовище, певним чином упливає на нас. Цей вплив не обов'язково буде смертельним, або призведе до тяжкої хвороби, або вплине на нашу працездатність негайно. Його дія може розтягнутися на роки й бути непрямою.

Оскільки ми є непристосованими до цих речовин, то не маємо природних засобів захисту від них. Ці "новинки" включаються в наш обмін речовин або накопичуються в організмі, що призводить до ряду захворювань. Особливо часто це проявляється у вигляді алергій. Адже алергія - це реакція організму на вторгнення чужорідних організмів, предметів чи сполук. Наприклад, у США в 70-ті рр. тривалість життя зросла на 2,5 роки, зате захворюваність астмою збільшилася в 3 рази, а екземою - в 6 разів.

На початку XXI ст. ми оточені масою неприродних речовин, дія яких поки що не з'ясована. За даними Агентства з охорони навколишнього середовища, навколо нас знаходиться 4,5 млн. синтетичних речовин. З них 65 тис. широко застосовуються. Щороку додається 25-40 тис. нових і близько 300 виробляються в промислових масштабах. Коли навіть усі хіміки світу будуть досліджувати їх уплив на людину та природу, то не опрацюють і сотої частини всього матеріалу. Після кількох тестів на тваринах ці "новонароджені" з'являються на полицях магазинів. Адже для того, щоб бути впевненим у нешкідливості сполуки, необхідно провести ряд експериментів на тваринах різного віку й за різних умов.

Страницы: 1 2Головні вияви девіантної поведінки
До головних негативних форм прояву девіації належать: злочинність, алкоголізм, проституція, наркоманія. Злочинність. Свого часу П. Сорокін зробив дуже цікавий аналіз спроб юристів дати визначення, що ...

Особливості соціально-педагогічної роботи в умовах літнього оздоровчого табору
Сьогодні система різних соціальних інститутів прагне вирішити особливо актуальне завдання щодо створення сприятливого соціального середовища для розвитку особистості дитини та молодої людини. Найяскр ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net