Методичні розробки з екологічного виховання на уроках хімії

Сторінка 2

Шкідливі викиди сірчанокислотних заводів в атмосферу, які містять сульфур (IV) оксид, варто оцінювати не тільки за дією цієї речовини на навколишнє середовище в зоні 30-50 км. Треба враховувати ряд факторів: збільшення числа випадків респіраторних захворювань у людей і тварин, придушення росту й загибель рослинності, підвищення швидкості корозійного зносу матеріалів (метали, вапняк, мармур), закислення ґрунтів і замкнутих водойм, зміна оптичних характеристик атмосфери. У зоні до 300 км від джерела забруднення сульфур (IV) оксидом серйозну небезпеку становить сульфітна кислота, яка закислює ґрунт і водойми, у зоні до 600 км - сульфати. Ці речовини сповільнюють ріст дерев і сільськогосподарських культур. Закиснення водойм (особливо навесні під час танення снігу) викликає загибель ікри й мальків риб. Крім екологічного збитку, який не піддається оцінці, завдаються економічні збитки.

Один зі шляхів утилізації сірчистого ангідриду - виробництво з нього елементарної сірки за класичним процесом Клауса:

SО2 + 2Н2S = 3S + 2Н2О

Можна поглинати сульфур (IV) оксид вапняком:

2СаСО3 + 2SО2 + О2 = 2СаSО4 + 2СО2

Позбутися сірчистих сполук можна встановленням на трубах хімічних підприємств пристроїв, що в них буде відбуватися:

а) промивання водою;

б) промивання вапняковою водою;

в) магнезитовий спосіб (взаємодія з магній оксидом);

г) взаємодія з розчином амоній сульфіту (амоніачний спосіб);

ґ) кислотно-каталітичний спосіб.

Формування екологічної свідомості відбувається і при розгляді теми "Промисловий синтез амоніаку". Урок засвоєння нових знань доцільно провести як рольову гру, під час якої учнів ділимо на відділи та спеціальності:

Директор заводу.

Історик, геолог.

Теоретичний відділ (інженер по сировині, теоретик, компресорник, каталізаторник).

Технологічний відділ (технолог, оператор, лаборант).

Економічний відділ (економіст).

Відділ техніки безпеки (інженер з техніки безпеки).

Відділ захисту оточуючого середовища (еколог).

Вивчаючи історію синтезу, сировину, вибираючи найбільш оптимальні умови та схему виробництва, учні розглядають і вплив виробництва на довкілля:

Інженер-технолог. Ми розглядаємо виробництво амоніаку, яке впливає на оточуюче середовище. Першочергове завдання виробництва - охорона довкілля від забруднення амоніаком.

Еколог. Я підтримую думку інженера-технолога. Щорічно внаслідок активної діяльності людини в атмосферу "викидається" більше 50 тисяч т амоніаку. На щастя, людина здатна відчути запах амоніаку в повітрі вже у дуже малій концентрації - 0,0005 мг/л. Якщо ж його концентрація в 100 раз більша, то проявляється подразлива дія амоніаку на слизову оболонку очей і верхніх дихальних шляхів. Можлива навіть рефлекторна зупинка дихання, дуже високі концентрації викликають хімічні опіки очей і дихальних шляхів.

Ознаки отруєння: сльозотеча і запалення очей, сильний кашель, біль у горлі. З'являється нудота. У потерпілих змінюється слуховий поріг. Навіть не дуже гучні звуки робляться нестерпними, можуть викликати судороги. Отруєння амоніаком може викликати у людини сильне збудження.

Перша медична допомога при отруєнні амоніаком; дати випити велику кількість води з добавленням до неї оцтової кислоти, викликати блювання, дати молока, яєчний білок. При отруєнні внаслідок вдихання амоніаком - вивести потерпілого на свіже повітря.

Вміст амоніаку в повітрі негативно впливає на рослинний і тваринний світ, шкідливо діє на здоров'я людей. Концентрація амоніаку 0,5 % за об'ємом повітря подразнює слизові оболонки, а 0,6% призводить до задухи і запалення легень. При вдиханні амоніаку у людини може настати смерть від сильного кашлю і розриву альвеол. Хронічне отруєння амоніаком призводить до катару верхніх дихальних шляхів, розладів травлення, втрати слуху.

Інженер з техніки безпеки. Для очищення повітря хіміки-технологи застосовують адсорбційні (поглинаючі) і каталітичні методи. Атмосферні викиди поглинаються па 90%, Застосовується також герметизація технічного обладнання. У амоніачному синтезі використовують укрупнені агрегати - колони синтезу амоніаку колосальних розмірів, вводиться використання продувних газів, створюються колекторні системи збору амоніаковмісних газів від клапанів в загальний об'єм з наступною їх переробкою в амоніачну воду. Такий метод дозволяє знизити викиди амоніаку на 80%.

Директор. А як транспортують амоніак?

Лаборант. Рідкий синтетичний амоніак випускають двох сортів. Продукція І сорту (сорт А) призначена для холодильних машин. Амоніак II сорту (сорт В) - для добування газоподібного амоніаку, виробництва нітратної кислоти, азотних добрив. Невеликі кількості амоніаку перевозять і зберігають у стальних балонах (30, 25 літрів) під тиском 30 атм. Балони пофарбовані у жовтий колір з написом на них фарбою "Амоніак". Для перевезення великих кількостей рідкого амоніаку застосовують спеціальні залізничні цистерни низького тиску до 20 атм., які вміщують до 50 тис. літрів амоніаку. Виробництво амоніаку є вогне- і вибухонебезпечне. Обладнання системи працює під високим тиском, при дуже низьких і високих температурах, тому необхідно точно виконувати всі інструкції і забезпечувати повну герметичність системи.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7Методи науково-педагогічного дослідження
Педагогіка як наука може розвиватися лише за умови поповнення новими фактами, здобутими у процесі пошуково-дослідницької роботи, тобто здійснення наукових досліджень. Поняття “метод ” (грец. methodos ...

Форми та засоби екологічного виховання
Зрозуміло, що екологічне виховання сьогодні не повинно обмежуватися виключно розширенням поінформованості школярів. Реальним постає той факт, що шкільні заняття повинні базуватися на реалізації психо ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2019 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net