Методичні розробки з екологічного виховання на уроках хімії

Сторінка 2

Шкідливі викиди сірчанокислотних заводів в атмосферу, які містять сульфур (IV) оксид, варто оцінювати не тільки за дією цієї речовини на навколишнє середовище в зоні 30-50 км. Треба враховувати ряд факторів: збільшення числа випадків респіраторних захворювань у людей і тварин, придушення росту й загибель рослинності, підвищення швидкості корозійного зносу матеріалів (метали, вапняк, мармур), закислення ґрунтів і замкнутих водойм, зміна оптичних характеристик атмосфери. У зоні до 300 км від джерела забруднення сульфур (IV) оксидом серйозну небезпеку становить сульфітна кислота, яка закислює ґрунт і водойми, у зоні до 600 км - сульфати. Ці речовини сповільнюють ріст дерев і сільськогосподарських культур. Закиснення водойм (особливо навесні під час танення снігу) викликає загибель ікри й мальків риб. Крім екологічного збитку, який не піддається оцінці, завдаються економічні збитки.

Один зі шляхів утилізації сірчистого ангідриду - виробництво з нього елементарної сірки за класичним процесом Клауса:

SО2 + 2Н2S = 3S + 2Н2О

Можна поглинати сульфур (IV) оксид вапняком:

2СаСО3 + 2SО2 + О2 = 2СаSО4 + 2СО2

Позбутися сірчистих сполук можна встановленням на трубах хімічних підприємств пристроїв, що в них буде відбуватися:

а) промивання водою;

б) промивання вапняковою водою;

в) магнезитовий спосіб (взаємодія з магній оксидом);

г) взаємодія з розчином амоній сульфіту (амоніачний спосіб);

ґ) кислотно-каталітичний спосіб.

Формування екологічної свідомості відбувається і при розгляді теми "Промисловий синтез амоніаку". Урок засвоєння нових знань доцільно провести як рольову гру, під час якої учнів ділимо на відділи та спеціальності:

Директор заводу.

Історик, геолог.

Теоретичний відділ (інженер по сировині, теоретик, компресорник, каталізаторник).

Технологічний відділ (технолог, оператор, лаборант).

Економічний відділ (економіст).

Відділ техніки безпеки (інженер з техніки безпеки).

Відділ захисту оточуючого середовища (еколог).

Вивчаючи історію синтезу, сировину, вибираючи найбільш оптимальні умови та схему виробництва, учні розглядають і вплив виробництва на довкілля:

Інженер-технолог. Ми розглядаємо виробництво амоніаку, яке впливає на оточуюче середовище. Першочергове завдання виробництва - охорона довкілля від забруднення амоніаком.

Еколог. Я підтримую думку інженера-технолога. Щорічно внаслідок активної діяльності людини в атмосферу "викидається" більше 50 тисяч т амоніаку. На щастя, людина здатна відчути запах амоніаку в повітрі вже у дуже малій концентрації - 0,0005 мг/л. Якщо ж його концентрація в 100 раз більша, то проявляється подразлива дія амоніаку на слизову оболонку очей і верхніх дихальних шляхів. Можлива навіть рефлекторна зупинка дихання, дуже високі концентрації викликають хімічні опіки очей і дихальних шляхів.

Ознаки отруєння: сльозотеча і запалення очей, сильний кашель, біль у горлі. З'являється нудота. У потерпілих змінюється слуховий поріг. Навіть не дуже гучні звуки робляться нестерпними, можуть викликати судороги. Отруєння амоніаком може викликати у людини сильне збудження.

Перша медична допомога при отруєнні амоніаком; дати випити велику кількість води з добавленням до неї оцтової кислоти, викликати блювання, дати молока, яєчний білок. При отруєнні внаслідок вдихання амоніаком - вивести потерпілого на свіже повітря.

Вміст амоніаку в повітрі негативно впливає на рослинний і тваринний світ, шкідливо діє на здоров'я людей. Концентрація амоніаку 0,5 % за об'ємом повітря подразнює слизові оболонки, а 0,6% призводить до задухи і запалення легень. При вдиханні амоніаку у людини може настати смерть від сильного кашлю і розриву альвеол. Хронічне отруєння амоніаком призводить до катару верхніх дихальних шляхів, розладів травлення, втрати слуху.

Інженер з техніки безпеки. Для очищення повітря хіміки-технологи застосовують адсорбційні (поглинаючі) і каталітичні методи. Атмосферні викиди поглинаються па 90%, Застосовується також герметизація технічного обладнання. У амоніачному синтезі використовують укрупнені агрегати - колони синтезу амоніаку колосальних розмірів, вводиться використання продувних газів, створюються колекторні системи збору амоніаковмісних газів від клапанів в загальний об'єм з наступною їх переробкою в амоніачну воду. Такий метод дозволяє знизити викиди амоніаку на 80%.

Директор. А як транспортують амоніак?

Лаборант. Рідкий синтетичний амоніак випускають двох сортів. Продукція І сорту (сорт А) призначена для холодильних машин. Амоніак II сорту (сорт В) - для добування газоподібного амоніаку, виробництва нітратної кислоти, азотних добрив. Невеликі кількості амоніаку перевозять і зберігають у стальних балонах (30, 25 літрів) під тиском 30 атм. Балони пофарбовані у жовтий колір з написом на них фарбою "Амоніак". Для перевезення великих кількостей рідкого амоніаку застосовують спеціальні залізничні цистерни низького тиску до 20 атм., які вміщують до 50 тис. літрів амоніаку. Виробництво амоніаку є вогне- і вибухонебезпечне. Обладнання системи працює під високим тиском, при дуже низьких і високих температурах, тому необхідно точно виконувати всі інструкції і забезпечувати повну герметичність системи.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7Критерії педагогічних інновацій
Інноваційна спрямованість роботи вчителів визначається критеріями педагогічних інновацій, до яких належать: а) новизна, що дає змогу визначити рівень новизни досвіду. Розрізняють абсолютний, локально ...

Перевірка ефективності формування комунікативно-мовленнєвих умінь молодших школярів
Експериментальної базою дослідження стала Зеленська ЗОШ І-ІІ ступенів Бучацького району Тернопільської області. Педагогічним експериментом було охоплено 56 учнів 4-х класів. Дослідження проводилося п ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net