Методичні розробки з екологічного виховання на уроках хімії

Сторінка 3

Нові підходи виявляємо при розгляданні теми "Хімічні властивості Карбону і силіцію. Карбон (ІІ) і карбон (ІУ) оксиди, силіцій (ІУ) оксид".

На прикладі вуглекислого газу навчаємо дітей мислити непарадигмально, критично, нестандартно підходити до загальновідомих фактів та ставити під сумнів загальноприйняті висновки, ставити питання і шукати та знаходити відповіді на них впродовж життя.

Звертаємо увагу дітей на те, що усі види сполук Карбону в природі так чи інакше зв'язані з живою речовиною. І навіть величезні кількості вапняків, мармуру і крейди, в яких кількість Карбону в тоннах виражається цифрою 3·1016 завдячують своїм походженням живій речовині. Мікроскопічні організми - корененіжки, які в незліченній кількості жили у теплих водах первісних морів, будували свої скелети з карбонату кальцію. Після смерті корененіжок скелети їх падали на дно, де, нагромаджуючись і ущільнюючись протягом мільйонів років, утворювали пласти вапняку. Площа, зайнята відкритими і закритими вуглекислими породами (вапняками, крейдою, мармуром тощо), становить на всій земній кулі 40 млн. км2.

Після висихання або переміщення морів по поверхні Землі, а також внаслідок горотворення товщі вапняків виходили на поверхню або залишались у глибинах земної кори. В останньому випадку вапняки під впливом високої температури перетворювались у нові сполуки Карбону, а частково розкладались з виділенням вуглекислого газу. Цей газ у вільному стані або розчинений у воді, яка зустрічалась на шляху руху по тріщинах Землі, виходив на її поверхню і розсіювався в атмосфері.

Великі кількості вуглекислого газу викидаються в атмосферу діючими вулканами. У деяких місцях земної кулі вуглекислий газ постійно у великих кількостях виділяється з глибин землі. Близько двадцяти століть відома людству "Собача печера" поблизу Неаполя. У ній важкий вуглекислий газ стелиться по дну печери шаром до півметра. Собаки, які потрапляють у цю печеру, задихаються і гинуть, хоч для людини перебування в печері безпечне. Потужні виходи вуглекислого газу є в Індонезії. Природні виходи вуглекислого газу називаються мофетами, так геологи в Ельзасі назвали струмені вуглекислого та інших газів, що виділяються із Землі.

За останніми повідомленнями мас-медіа збільшенням кількості вуглекислого газу у повітрі ми завдячуємо саме діяльності вулканів, яка активізувалася з середини минулого століття.

Якщо розглядати кругообіг Карбону у повітрі, то зменшення його кількості відбулося саме завдяки вимиранню великої кількості молюсків і утворенні пластів вапняку. Через зменшення кількості вуглекислого газу вимерли динозаври (одна з гіпотез).

Зелені рослини Землі, якби не було надходжень вуглекислого газу у атмосферу, за 20 років вилучили би його із повітря. Саме завдяки всмоктуванню вуглекислого газу та дії сонячного проміння і води рослини набирають свою масу. Без Карбону, що входить до складу вуглекислого газу, неможливий синтез рослинних вуглеводів, жирів, білків та інших органічних речовин. З вуглекислого газу, що міститься в атмосфері, рослини видобувають щороку не менше 15 млрд. т Карбону.

Виділяють вуглекислий газ мікроорганізми під час своєї життєдіяльності. Тому, вносячи корисні мікроорганізми у грунт, добиваються збільшення врожаю та зменшення хвороб рослин. Великі кількості вуглекислого газу надходять в атмосферу від дихання тварин та рослин, а також від тління їх решток. За добу людина видихає в середньому 1 кг вуглекислого газу (510 літрів), а все людство щорічно - близько 1 млрд. т.

Величезні кількості вуглекислого газу виносяться водними джерелами, які виливаються в місцевостях загаслих вулканів. На особливу увагу заслуговує красень Кавказького хребта Ельбрус, на околицях якого зустрічаються джерела, насичені вуглекислим газом. Всесвітній курорт Кисловодськ своєю появою зобов'язаний одному з таких джерел - "Нарзану". Щодоби це джерело виносить близько двох мільйонів літрів мінералізованої води, яка містить до 5 т вуглекислого газу. Вуглекислий газ неотруйний. Він збуджує дихальний центр. Коли людина перебуває високо в горах, де вуглекислого газу мало, то наступає задуха і дихання стає переривчастим. У воді вуглекислий газ утворює дуже слабку карбонатну кислоту. Це вона пощипує за язик, покращує смакові якості і володіє бактерицидною дією.

На початку XX ст. концентрація вуглекислого газу складала 280 ррт, тобто 280 мільйонних частин на одиницю об'єму повітря. Зараз вона збільшилася до 368 ррт, а до середини XXI ст. вона подвоїться і складе і 550 - 560 ррт. Якщо говорити про нижню межу, то величина нижча за 200 ррт призведе до заледеніння земної кулі. Це вже відомо вченим. Але вони поки не можуть визначити верхню межу.

Вуглекислий газ, накопичуючись у нижніх шарах атмосфери, поглинає теплове випромінювання, яке виходить від Землі, тобто утримує тепло від поверхні планети. Внаслідок цього температура зростає. У результаті - глобальні кліматичні зміни. Утім, чи такі вже вони страшні? Робота експертів полягає в тому, що вони постійно аналізують десятки тисяч наукових публікацій і роблять висновки: оцінюють нинішній стан клімату, прогнозують його зміни в доступному для огляду майбутньому й установлюють, до яких наслідків, соціальних і економічних, це може призвести. За останні сто років температура у Північній півкулі збільшилася на 0,6 градуси. Це статистично достовірне значення, одержане вченими.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8Теоретичні засади довузівської дизайнерської освіти. Зв’язок дизайну із шкільними дисциплінами
Важливим аспектом дизайнерської освіти є знайомство учнівської молоді з цим видом художньої діяльності. Саме в цьому віці активно формуються естетичні потреби, смаки, йде вибір майбутньої професії. П ...

Формування мовної культури викладача вищої школи на рівні магістерської підготовки
Магістерська програма підготовки майбутніх педагогів вищої школи має бути націлена на формування в них високої мовної культури. Такий показник є надзвичайно важливим, адже викладач має бути, по-перше ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net