Методичні розробки з екологічного виховання на уроках хімії

Сторінка 4

За цей час експерти розглянули 40 можливих сценаріїв розвитку економіки в найближчі сто років, згідно з якими можна очікувати, що зростання температури в наступному сторіччі складе 1,5-5,8 градуса. А вуглекислий газ як один з головних героїв у сценарії парникового ефекту. Утім, не слід забувати, що такі прогнози пов'язані з великими невизначеностями тому потепління на 5,8 градуса скоріше відповідає екзотичному сценарію, хоча підвищення температури на 2,5-3 градуси цілком можливе. Якби не було парникового ефекту, то земна куля була б покрита льодом.

На "парниковий ефект" впливають також незначні домішки метану, оксидів нітрогену (І) і (II), фреони в повітрі. У світі щороку спалюють понад 10 млрд. тонн органічного палива, переробляють 2 млрд. тонн рудних і нерудних матеріалів. Лише при спалюванні вугілля в атмосферу щороку потрапляє близько 120 млн. тонн попелу, а разом з іншими видами пилу - до 300 млн. тонн. При спалюванні за рік 2,1 млрд. тонн кам'яного вугілля і 0,8 млрд. тонн бурого вугілля в навколишнє середовище потрапляє 226 тис. тонн сполук арсену, 225 тис. тонн сполук германію, 153 тис. тонн сполук кобальту і мільйони тонн пилу з металургійних заводів, майже 1/5 частина світового виробництва цементу. За приблизними підрахунками, маса речовин-забруднювачів в атмосфері становить 9-10 млн. тонн. Механічні часточки відбивають сонячне світло, внаслідок чого зменшується нагрівання Землі. Перспектива переохолодження планети загрожує початком нового льодовикового періоду. Поки що ці процеси розвиваються в протилежних напрямках і якоюсь мірою врівноважують один одного.

Утилізація надлишку карбон (IV) оксиду можлива за допомогою водню й каталізаторів:

2Н2 + СО2 = СН2О + Н2О

ЗН2 + СО2 = СН3ОН + Н2О

Учитель повідомляє учням, що якщо у повітрі збирається 0,01 % оксиду карбону (II), то це вже шкідливо для людини, а 0,2 % взагалі небезпечні для життя. Безперервна дія такого повітря протягом 1 години може призвести до смерті. "Чадний газ" (СО) руйнує гемоглобін крові та блокує його дію. Якщо концентрація СО підвищується до 0,5 % за об'ємом, то за кілька хвилин настає непритомність і швидка смерть. Отруйний, зв'язує гемоглобін, призводить до кисневого голодування. Сполучається з гемоглобіном крові в 200-300 разів швидше, ніж кисень, утворюючи стійку сполуку - карбгемоглобін.

Перша медична допомога: винести на свіже повітря, штучне дихання, непрямий масаж серця.

ГДК (гранично допустима концентрація) СО 20 мг/м3 у повітрі в робочих приміщеннях. На підприємствах спеціальними фільтрами вловлюють СО і переробляють:

СО + Н2О → НСООН (мурашина кислота)

СО + Н2 → НСОН (метаналь)

СО + NaОН → НСООNa (форміат натрію)

n СО + 2n Н2 →СnН2n + nН2О (алкени).

Особливої уваги заслуговує тема радіації та радіоактивного розкладу елементів. Хорошим підходом до висвітлення її є проведення інтегрованого уроку за участю вчителів фізики, хімії та біології.

Вчитель фізики ознайомлює учнів з досягненнями науки і техніки в галузі радіології, з використанням радіоактивних ізотопів у наукових дослідженнях, охороні здоров'я, промисловості, с/г; про будову атома та склад атомних ядер розповідає вчитель хімії, учитель біології ознайомлює учнів з дією випромінювання на живі організми; властивостями радіоактивного випромінювання і способами захисту організмів від опромінення; розкриває механізм дії радіоактивного випромінювання на атоми неорганічних і органічних речовин на всіх рівнях організації живої матерії. Сприяє екологічному вихованню учнів розповідь про дію великих доз радіації та аварію на Чорнобильській АЕС.

Вчитель біології: Радіація по самій своїй природі шкідлива для життя. У великих дозах радіація може руйнувати клітини, пошкоджувати тканини організмів і стати причиною швидкої загибелі організму. При дії доз від 1 до 10 Гр і більше - розвивається гостра променева хвороба, яка може бути 3-х ступенів.

Виникнення таких захворювань (лейкози, злоякісні пухлини, нефросклерози, запальні процеси в лімфатичних вузлах) наочно продемонстрував досвід Хіросіми і Нагасакі.

Вчитель хімії.6 серпня 1945 року над містом Хіросіма була скинута і зірвалася на висоті 576 м атомна бомба, еквівалентна 12,5 кілотоннам тринітротолуолу. Бомба мала назву "малюк", Діаметр водяної кулі - 100 м, відстань 30 км, яскравіша Сонця, температура в центрі 300000°С. Потім все місто окутало білим і чорним димом, який піднімався у вигляді грибоподібної атомної хмари. В радіусі 2 км загорілися будинки від спеки й енергії вибуху. Вітер розносив пожежу. Хіросіма горіла два дні. Багато людей, які знаходилися поблизу епіцентру, в буквальному значенні випарувались, і тільки залишились тіні. Пізніше на місто опустилась темна радіоактивна хмара з пилюки, попелу, яка несла смерть жертвам атомного вибуху, оскільки містила в собі ізотопи, які володіли радіоактивним випромінюванням. У Хіросімі загинуло більше 240 тисяч людей.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8 9Ігри на уроках математики у сучасній школі
Багатьом учням математика здається нелегкою і мало зрозумілою, тому нерідко діти намагаються запам’ятати правила, не розуміючи їх, а це призводить до формалізму, гальмує дальше розуміння нового матер ...

Зміст, критерії та показники експериментального педагогічного дослідження
Для вдалої побудови та завершення експериментального педагогічного дослідження та для вибору контрольної та експериментальної груп при порівняльному експерименті нами було проведено рандомізацією з п ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net