Методичні розробки з екологічного виховання на уроках хімії

Сторінка 4

За цей час експерти розглянули 40 можливих сценаріїв розвитку економіки в найближчі сто років, згідно з якими можна очікувати, що зростання температури в наступному сторіччі складе 1,5-5,8 градуса. А вуглекислий газ як один з головних героїв у сценарії парникового ефекту. Утім, не слід забувати, що такі прогнози пов'язані з великими невизначеностями тому потепління на 5,8 градуса скоріше відповідає екзотичному сценарію, хоча підвищення температури на 2,5-3 градуси цілком можливе. Якби не було парникового ефекту, то земна куля була б покрита льодом.

На "парниковий ефект" впливають також незначні домішки метану, оксидів нітрогену (І) і (II), фреони в повітрі. У світі щороку спалюють понад 10 млрд. тонн органічного палива, переробляють 2 млрд. тонн рудних і нерудних матеріалів. Лише при спалюванні вугілля в атмосферу щороку потрапляє близько 120 млн. тонн попелу, а разом з іншими видами пилу - до 300 млн. тонн. При спалюванні за рік 2,1 млрд. тонн кам'яного вугілля і 0,8 млрд. тонн бурого вугілля в навколишнє середовище потрапляє 226 тис. тонн сполук арсену, 225 тис. тонн сполук германію, 153 тис. тонн сполук кобальту і мільйони тонн пилу з металургійних заводів, майже 1/5 частина світового виробництва цементу. За приблизними підрахунками, маса речовин-забруднювачів в атмосфері становить 9-10 млн. тонн. Механічні часточки відбивають сонячне світло, внаслідок чого зменшується нагрівання Землі. Перспектива переохолодження планети загрожує початком нового льодовикового періоду. Поки що ці процеси розвиваються в протилежних напрямках і якоюсь мірою врівноважують один одного.

Утилізація надлишку карбон (IV) оксиду можлива за допомогою водню й каталізаторів:

2Н2 + СО2 = СН2О + Н2О

ЗН2 + СО2 = СН3ОН + Н2О

Учитель повідомляє учням, що якщо у повітрі збирається 0,01 % оксиду карбону (II), то це вже шкідливо для людини, а 0,2 % взагалі небезпечні для життя. Безперервна дія такого повітря протягом 1 години може призвести до смерті. "Чадний газ" (СО) руйнує гемоглобін крові та блокує його дію. Якщо концентрація СО підвищується до 0,5 % за об'ємом, то за кілька хвилин настає непритомність і швидка смерть. Отруйний, зв'язує гемоглобін, призводить до кисневого голодування. Сполучається з гемоглобіном крові в 200-300 разів швидше, ніж кисень, утворюючи стійку сполуку - карбгемоглобін.

Перша медична допомога: винести на свіже повітря, штучне дихання, непрямий масаж серця.

ГДК (гранично допустима концентрація) СО 20 мг/м3 у повітрі в робочих приміщеннях. На підприємствах спеціальними фільтрами вловлюють СО і переробляють:

СО + Н2О → НСООН (мурашина кислота)

СО + Н2 → НСОН (метаналь)

СО + NaОН → НСООNa (форміат натрію)

n СО + 2n Н2 →СnН2n + nН2О (алкени).

Особливої уваги заслуговує тема радіації та радіоактивного розкладу елементів. Хорошим підходом до висвітлення її є проведення інтегрованого уроку за участю вчителів фізики, хімії та біології.

Вчитель фізики ознайомлює учнів з досягненнями науки і техніки в галузі радіології, з використанням радіоактивних ізотопів у наукових дослідженнях, охороні здоров'я, промисловості, с/г; про будову атома та склад атомних ядер розповідає вчитель хімії, учитель біології ознайомлює учнів з дією випромінювання на живі організми; властивостями радіоактивного випромінювання і способами захисту організмів від опромінення; розкриває механізм дії радіоактивного випромінювання на атоми неорганічних і органічних речовин на всіх рівнях організації живої матерії. Сприяє екологічному вихованню учнів розповідь про дію великих доз радіації та аварію на Чорнобильській АЕС.

Вчитель біології: Радіація по самій своїй природі шкідлива для життя. У великих дозах радіація може руйнувати клітини, пошкоджувати тканини організмів і стати причиною швидкої загибелі організму. При дії доз від 1 до 10 Гр і більше - розвивається гостра променева хвороба, яка може бути 3-х ступенів.

Виникнення таких захворювань (лейкози, злоякісні пухлини, нефросклерози, запальні процеси в лімфатичних вузлах) наочно продемонстрував досвід Хіросіми і Нагасакі.

Вчитель хімії.6 серпня 1945 року над містом Хіросіма була скинута і зірвалася на висоті 576 м атомна бомба, еквівалентна 12,5 кілотоннам тринітротолуолу. Бомба мала назву "малюк", Діаметр водяної кулі - 100 м, відстань 30 км, яскравіша Сонця, температура в центрі 300000°С. Потім все місто окутало білим і чорним димом, який піднімався у вигляді грибоподібної атомної хмари. В радіусі 2 км загорілися будинки від спеки й енергії вибуху. Вітер розносив пожежу. Хіросіма горіла два дні. Багато людей, які знаходилися поблизу епіцентру, в буквальному значенні випарувались, і тільки залишились тіні. Пізніше на місто опустилась темна радіоактивна хмара з пилюки, попелу, яка несла смерть жертвам атомного вибуху, оскільки містила в собі ізотопи, які володіли радіоактивним випромінюванням. У Хіросімі загинуло більше 240 тисяч людей.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8 9Методи емпіричного дослідження
Вивчення психіки дитини становить складне завдання науковців, а також вихователів дитячих закладів. Засобами психологічного дослідження виступають методи — певні шляхи донору наукових фактів, які пот ...

Особистісні ідеали та їх вплив на підлітка
Підлітковий вік охоплює період від 11 - 12 до 14 - 15 років, що відповідає середньому шкільному вікові, тобто 5 - 9 класам сучасної школи. У цей період в особистості дитини відбуваються складні і суп ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net