Методичні розробки з екологічного виховання на уроках хімії

Сторінка 5

6 серпня Всесвітня асамблея миру проголосила Днем боротьби за заборону ядерної зброї.

Ми маємо на Україні свої Хіросіму і Нагасакі.26 квітня 1986 року сталася катастрофа на Чорнобильській АЕС. Із зруйнованого реактора було викинуто в атмосферу стільки радіоактивних речовий, скільки б дали 90 атомних бомб, рівних тій, що впала на Хіросіму.

Звучить пісня "На Чорнобиль журавлі летіли". Слова Дмитра Павличка, музика Олександра Білаша.

а) Розповідь про пожежників - 32 чоловік, які перші кинулися в бій з "мирним" атомом.

б) Минуло більше 20 років після аварії на ЧАЕС. Що можна сказати про її наслідки?

замовчування реальної загрози від радіації (академік Ільїн: 35 бер на особу - дана концепція, це злочин проти людей);

евакуація проведена через 36 год. після вибуху;

незнання загрози радіації;

карта радіаційного забруднення вийшла тільки у 1991р.

в) Захворювання людей:

зростання кількості захворювань серед ліквідаторів аварії;

масове зниження імунітету - Чорнобильський СНІД;

захворювання кровотворних органів зросло у 1989р. у 28 разів;

збільшення захворювань ендокринної, сечостатевої системи, органів травлення, збільшення щитовидної залози; різко зростає смертність, знижується народжуваність.

Скільки зламаних доль? Сироти, що втратили батьків, не народжені діти, хвороби, туга за рідним краєм, який дотепер радіоактивний заказник. Все це Чорнобиль, який забрав понад 40 тисяч чоловік, в тому числі майже 2 тисячі дітей, 850 тисяч заражені хворобами, які пов'язані з аварією. Наслідків катастрофи, як не прикро, вистачить і на ціле XXI століття.

Розповідь про музей Чорнобильської катастрофи. Але як вижити при радіації?

Вчитель хімії розповідає про способи захисту від радіації.

Вчитель біології розповідає про те, що радить лікар Є. С, Товстуха при підвищеній радіації. Пропонуються рецепти салатів, які потрібно вживати при підвищеній радіації. Отже, аварія не Чорнобильській АЕС 1986 р. завдала великої шкоди нашому народові. Внаслідок неї на Україну "звалилася" вся таблиця Менделєєва.

Радіоактивне випромінювання дуже небезпечне для людини, особливо γ-промені, що мають велику проникну здатність, Радіація проникає в живий організм і викликає іонізацію (перетворення електро-нейтральних частинок середовища на заряджені частинки - йони) молекул біологічної системи, руйнує клітини кісткового мозку. Виникають генетичні ушкодження, що можуть передаватися із покоління в покоління, знижується опірність організму.

"Мирний атом" загострив питання про наслідки експериментів та винаходів учених, акцентував увагу на таких моральних аспектах, як совість, порядність, відповідальність науки перед суспільством.

На думку Г. Медведєва, "Всемогутність і безсилля людини продемонстрував Чорнобиль. І застеріг: не захоплюйся своєю могутністю, людино, не жартуй з нею. Бо ти і причина, ти й наслідок".

Оскільки вода - основа всього живого і найважливіший оксид на Землі, доцільно для вивчення цієї теми розробити урок узагальнення і систематизації знань у вигляді уроку-гри "Круглий стіл".

Вивчаючи тему "Природні джерела вуглеводнів", учитель звертає увагу учнів, що кам'яне вугілля також використовують як паливо, однак при цьому виникають серйозні екологічні проблеми. По-перше, вугілля містить негорючі домішки, які при окисненні палива перетворюються, на шлаки; по-друге, у складі вугілля є невеликі кількості сполук Сульфуру та Нітрогену, при горінні вони утворюють оксиди, що забруднюють атмосферу.

Видобуток нафти й газу (безпосередньо в місцях, де знаходиться родовище) завдає природі ще більш істотної шкоди, ніж видобуток вугілля. Вона полягає в тому, що різні розчини, які застосовуються під час видобутку нафти й розливаються навколо бурової вишки, горіння свердловин і часті аварії в сукупності повністю знищують природу на багато кілометрів навколо бурової вишки й обладнаної свердловини.

Великі руйнування в біосфері викликають аварії на системах транспортування нафти й газу. їх транспортують або морем в спеціальних танкерах, або трубопроводами.

Аварія танкера стається не тільки через вплив природних факторів, але й із суб'єктивних причин. По-перше, океанські й морські дороги перенасичені транспортними засобами, ефективно керувати цими вантажопотоками людині стає вже не під силу. По-друге, умови жорстокої конкуренції за фрахт і відповідно погоня за дешевиною експлуатації суден диктують зменшення чисельності екіпажів за рахунок автоматизації суден. По-третє, з тих же причин спрощується технологія будівництва суден, що для нафтоналивних кораблів украй небезпечно. За спрощеною технологією будуються усе більш і більш вантажопідйомні, довжиною понад 300 м, танкери, здатні за один рейс перевозити 100 тис. т нафти і більше. Позбавлені подвійних бортів і інших зміцнюючих конструкцій, вони без баласту й вантажу часто просто не витримують тиску води й тріскаються біля причалів або ламаються під час шторму.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Ідея народності та природовідповідності виховання Г. Сковороди
Принцип народності в педагогіці, як відомо, вперше обґрунтовано Яном Амосом Коменським, який на противагу середньовічній схоластиці обстоював ідею навчання дітей рідною мовою. Однак Сковорода значно ...

Здоровий спосіб життя як один з найважливіших критеріїв ефективності екологічного виховання
Здоровий спосіб життя є вирішальним у зміні споживацького ставлення людини до природи. Бо саме він враховує екологічний підхід, змінює свідомість особистості, сприяє формуванню в неї відповідального ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net