Загальна характеристика хімічно небезпечних речовин, що вивчаються у курсі органічної хімії середньої школи

Педагогіка: історія і сьогодення » Розробка методики екологічного виховання учнів шляхом підвищення рівня екологічної освіти на уроках хімії » Загальна характеристика хімічно небезпечних речовин, що вивчаються у курсі органічної хімії середньої школи

Сторінка 10

Фенол важлива сировина у виробництві ряду важливих продуктів. Фенол застосовують у виробництві фенолформальдегідних пластмас, синтетичного волокна (капрона), пестицидів, лікарських препаратів (аспірин, салол). Розведені водяні розчини фенолу (карболка (5%)) застосовують для дезінфекції приміщень, білизни. Являючись антисептиком, широко застосовувався в європейській й американській медицині в період Другої світової війни, але через високу токсичність нині використання сильно обмежене. Широко використовується в молекулярній біології й генній інженерії для очищення ДНК. У суміші із хлороформом раніше використовувався для виділення ДНК із клітини. У цей час цей метод не актуальний, через наявність великої кількості спеціальних китів для виділення.

При потраплянні на шкіру фенол спричиняє опіки. Фенол всмоктується в кров через слизові оболонки й шкіру, а потім розподіляється в органах і тканинах. Фенол, що надійшов в організм через травний канал, спричиняє біль у шлунку, блювоту, пронос, іноді з домішками крові. Сеча отруєних фенолом має маслиновий або маслиново-чорний кольори. При пероральному надходженні в організм 10 - 15 г фенолу наступає смерть. Після розкриття трупів осіб, отруєних фенолом, найбільшу кількість його можна знайти в нирках, потім у печінці, серці, крові й головному мозку. Гранично припустима концентрація в повітрі 0,005 мг/л.

Альдегіди, кетони

Формальдегід. Формула: СН2О.

Формальдегід (альдегід мурашиної кислоти) - газ, добре розчинний у воді, що має гострий специфічний запах. Водяний розчин, що містить 36,5 - 37,5 % формальдегіду, називається формаліном.

Формальдегід широко використовується в промисловості для одержання пластичних мас і фенолоформальдегідних смол, дублення шкір, консервування анатомічних препаратів, синтетичного каучуку, протравляння зерна, обробки приміщень, тари з метою дезінфекції.

Формальдегід проявляє дубильну, антисептичну дію. При вдиханні невеликих кількостей формальдегіду він подразнює верхні дихальні шляхи. При вдиханні більших концентрацій формальдегіду може наступити раптова смерть у результаті набряку й спазм голосової щілини. При потраплянні формальдегіду в організм через ротову порожнину можуть виникати некротичні ушкодження слизової оболонки рота, харчового каналу, з'являється посилене слиновиділення, нудота, блювота, понос. Формальдегід пригнічує центральну нервову систему, у результаті цього може відбутися втрата свідомості, з'являються судоми. Під впливом формальдегіду розвиваються дегенеративні ушкодження печінки, нирок, серця й головного мозку. Формальдегід впливає на деякі ферменти.60-90 мл формаліну є смертельною дозою.

Тару з формальдегідом потрібно позначати символом - токсичний.

Поради, застереження при використанні.

Токсичний при вдиханні, ковтанні та потраплянні на шкіру, спричиняє хімічні опіки, можливі неповоротні пошкодження, можлива сенсибілізація шляхом контакту через шкіру.

Зберігати в недоступних для дітей місцях, при попаданні в очі промити старанно водою і негайно звернутися до лікаря, під час роботи одягати відповідний захисний одяг і гумові рукавички, при нещасному випадку чи поганому самопочуттю негайно звернутися до лікаря (якщо можливо показати етикетку), працювати в добре провітрюваному приміщенні.

Страницы: 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15Мета та завдання національного виховання молодших школярів
Визначаючи мету виховної роботи національної школи, педагоги О. Киричук, В. Майборода, Ю. Руденко виходять з таких міркувань: виховання – цілеспрямована передача, освоєння і творче використання нині ...

Засоби діагностування готовності дітей до школи
Реформування освіти, необхідність її інформатизації спонукає дошкільну освіту, як першу ланку безперервної освіти, здійснювати пошук шляхів застосування комп’ютера, як засобу розвитку особистості дит ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2018 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net