Фенол важлива сировина у виробництві ряду важливих продуктів. Фенол застосовують у виробництві фенолформальдегідних пластмас, синтетичного волокна (капрона), пестицидів, лікарських препаратів (аспірин, салол). Розведені водяні розчини фенолу (карболка (5%)) застосовують для дезінфекції приміщень, білизни. Являючись антисептиком, широко застосовувався в європейській й американській медицині в період Другої світової війни, але через високу токсичність нині використання сильно обмежене. Широко використовується в молекулярній біології й генній інженерії для очищення ДНК. У суміші із хлороформом раніше використовувався для виділення ДНК із клітини. У цей час цей метод не актуальний, через наявність великої кількості спеціальних китів для виділення.
При потраплянні на шкіру фенол спричиняє опіки. Фенол всмоктується в кров через слизові оболонки й шкіру, а потім розподіляється в органах і тканинах. Фенол, що надійшов в організм через травний канал, спричиняє біль у шлунку, блювоту, пронос, іноді з домішками крові. Сеча отруєних фенолом має маслиновий або маслиново-чорний кольори. При пероральному надходженні в організм 10 - 15 г фенолу наступає смерть. Після розкриття трупів осіб, отруєних фенолом, найбільшу кількість його можна знайти в нирках, потім у печінці, серці, крові й головному мозку. Гранично припустима концентрація в повітрі 0,005 мг/л.
Альдегіди, кетони
Формальдегід. Формула: СН2О.
Формальдегід (альдегід мурашиної кислоти) - газ, добре розчинний у воді, що має гострий специфічний запах. Водяний розчин, що містить 36,5 - 37,5 % формальдегіду, називається формаліном.
Формальдегід широко використовується в промисловості для одержання пластичних мас і фенолоформальдегідних смол, дублення шкір, консервування анатомічних препаратів, синтетичного каучуку, протравляння зерна, обробки приміщень, тари з метою дезінфекції.
Формальдегід проявляє дубильну, антисептичну дію. При вдиханні невеликих кількостей формальдегіду він подразнює верхні дихальні шляхи. При вдиханні більших концентрацій формальдегіду може наступити раптова смерть у результаті набряку й спазм голосової щілини. При потраплянні формальдегіду в організм через ротову порожнину можуть виникати некротичні ушкодження слизової оболонки рота, харчового каналу, з'являється посилене слиновиділення, нудота, блювота, понос. Формальдегід пригнічує центральну нервову систему, у результаті цього може відбутися втрата свідомості, з'являються судоми. Під впливом формальдегіду розвиваються дегенеративні ушкодження печінки, нирок, серця й головного мозку. Формальдегід впливає на деякі ферменти.60-90 мл формаліну є смертельною дозою.
Тару з формальдегідом потрібно позначати символом - токсичний.
Поради, застереження при використанні.
Токсичний при вдиханні, ковтанні та потраплянні на шкіру, спричиняє хімічні опіки, можливі неповоротні пошкодження, можлива сенсибілізація шляхом контакту через шкіру.
Зберігати в недоступних для дітей місцях, при попаданні в очі промити старанно водою і негайно звернутися до лікаря, під час роботи одягати відповідний захисний одяг і гумові рукавички, при нещасному випадку чи поганому самопочуттю негайно звернутися до лікаря (якщо можливо показати етикетку), працювати в добре провітрюваному приміщенні.
Вивчення рівня побутових знань другокласників
У житті та навчанні дітей важливу роль відіграє їх обізнаність у навколишньому світі. Проте не відомо чи існує зв'язок між рівнем побутових знань і самооцінкою дітей, саме тому темою даної роботи бул ...
Семінарські й практичні заняття у Вузі
Процес навчання у вузі передбачає практичні заняття. Вони призначені для поглибленого вивчання дисципліни. Їхні форми різноманітні. Це родове поняття: уроки іноземної мови, лабораторні роботи, семіна ...
Читання як вид навчальної діяльності
Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>