Загальна характеристика хімічно небезпечних речовин, що вивчаються у курсі органічної хімії середньої школи

Педагогіка: історія і сьогодення » Розробка методики екологічного виховання учнів шляхом підвищення рівня екологічної освіти на уроках хімії » Загальна характеристика хімічно небезпечних речовин, що вивчаються у курсі органічної хімії середньої школи

Сторінка 11

Формальдегід дає підстави для хвилювання, щодо дії на здоров’я людини.

Акролеїн. Формула: CH2 = CH - CHO

Акролеїн, найпростіший ненасичений альдегід. Безбарвна летка рідина. Його пари сильно подразнюють слизові оболонки очей і дихальних шляхів. Отруйний, гранично припустима концентрація в повітрі 0,7 мг/м3.

Застосовують у виробництві лікарських препаратів.

Ацетон. Формула: СН 3 - СО-СН 3

Ацетон (диметилкетон, пропанон) - безбарвна рухлива рідина з характерним запахом. Він змішується з водою, етиловим спиртом і діетиловим ефіром у всіх співвідношеннях. Ацетон широко використовується в промисловості як розчинник, для перекристалізації хімічних сполук, хімічного чищення, одержання хлороформу й т.д. Пари ацетону важчі повітря. Тому в приміщеннях, у яких відбувається випаровування ацетону, є небезпека отруєння при вдиханні його парів. По фармакологічних властивостях ацетон відноситься до числа речовин, що проявляють наркотичну дію. Він має кумулятивні властивості. Ацетон повільно виводиться з організму. Він може потрапляти в організм із вдихуваним повітрям, а також через травний канал і шкіру. Після надходження ацетону в кров частина його переходить у головний мозок, селезінку, печінку, підшлункову залозу, нирки, легені й серце. Вміст ацетону в зазначених органах трохи менший, чим у крові.

Карбонові кислоти

Оцтова кислота. Формула: СН 3 СООН

Безводна оцтова кислота являє собою безбарвну гігроскопічну рідину або безбарвні кристали з різким запахом. Вона змішується з водою, етиловим спиртом і діетиловим ефіром у всіх співвідношеннях. Ця кислота переганяється з водяною парою. Оцтову кислоту одержують при бродінні деяких органічних речовин і шляхом синтезу. Ця кислота міститься в продуктах сухої перегонки дерева. У невеликих кількостях оцтова кислота може міститися в людському організмі.

Оцтова кислота застосовується для синтезу барвників, одержання ацетату целюлози, ацетону й багатьох інших речовин. У вигляді оцту й оцтової есенції вона застосовується в харчовій промисловості й у побуті для готування їжі. Відзначено випадки отруєння оцтовою кислотою (головним чином оцтовою есенцією), прийнятої усередину.10-20 м оцтової есенції або 200-300 мл оцту є смертельною дозою. Оцтова кислота впливає на кров і нирки. При контакті зі шкірою оцтова кислота спричиняє опіки й утворення пухирців. Після прийому концентрованої оцтової кислоти або оцтової есенції всередину ушкоджується верхня частина травного каналу, з'являється кривава блювота, понос, розвивається гемолітична анемія, анурія й уремія. При вдиханні парів оцтової кислоти відбувається подразнення слизових оболонок дихальних шляхів, можуть розвиватися бронхопневмонія, катаральний бронхіт, займання глотки. Метаболітом оцтової кислоти є ацетальдегід, що перетворюється частково в етиловий спирт і частково розкладається з утворенням оксиду вуглецю (IV) і води.

Аміни

Анілін. Формула: С6H5NH2

Анілін являє собою безбарвну маслянисту рідину з характерним запахом. На повітрі швидко окиснюється і стає червоно-бурим. Отрутний.

У даний момент у світі основна частина (85%) виробленого аніліну використовується для виробництва метилдиізоціанатів, які використовуються потім для виробництва поліуретанів. Анілін також використовується при виробництві штучних каучуків (9%), гербіцидів (2%) і барвників (2%).

Страницы: 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16



Статистичні дані релігійних організацій
Пожвавлення релігійної діяльності різних конфесій в Україні наступило лише з початком перебудовчих процесів. Воно захопило переважно західні і центральні області. Цьому сприяло певною мірою також від ...

Методики навчання метанню
Ознайомившись з особливостями і технікою метання малого м'яча, доцільно вивчити вже існуючі підходи до навчання даної рухової дії представлені в спеціальній літературі. Техніці виконання метання прис ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net