Загальна характеристика хімічно небезпечних речовин, що вивчаються у курсі органічної хімії середньої школи

Педагогіка: історія і сьогодення » Розробка методики екологічного виховання учнів шляхом підвищення рівня екологічної освіти на уроках хімії » Загальна характеристика хімічно небезпечних речовин, що вивчаються у курсі органічної хімії середньої школи

Сторінка 11

Формальдегід дає підстави для хвилювання, щодо дії на здоров’я людини.

Акролеїн. Формула: CH2 = CH - CHO

Акролеїн, найпростіший ненасичений альдегід. Безбарвна летка рідина. Його пари сильно подразнюють слизові оболонки очей і дихальних шляхів. Отруйний, гранично припустима концентрація в повітрі 0,7 мг/м3.

Застосовують у виробництві лікарських препаратів.

Ацетон. Формула: СН 3 - СО-СН 3

Ацетон (диметилкетон, пропанон) - безбарвна рухлива рідина з характерним запахом. Він змішується з водою, етиловим спиртом і діетиловим ефіром у всіх співвідношеннях. Ацетон широко використовується в промисловості як розчинник, для перекристалізації хімічних сполук, хімічного чищення, одержання хлороформу й т.д. Пари ацетону важчі повітря. Тому в приміщеннях, у яких відбувається випаровування ацетону, є небезпека отруєння при вдиханні його парів. По фармакологічних властивостях ацетон відноситься до числа речовин, що проявляють наркотичну дію. Він має кумулятивні властивості. Ацетон повільно виводиться з організму. Він може потрапляти в організм із вдихуваним повітрям, а також через травний канал і шкіру. Після надходження ацетону в кров частина його переходить у головний мозок, селезінку, печінку, підшлункову залозу, нирки, легені й серце. Вміст ацетону в зазначених органах трохи менший, чим у крові.

Карбонові кислоти

Оцтова кислота. Формула: СН 3 СООН

Безводна оцтова кислота являє собою безбарвну гігроскопічну рідину або безбарвні кристали з різким запахом. Вона змішується з водою, етиловим спиртом і діетиловим ефіром у всіх співвідношеннях. Ця кислота переганяється з водяною парою. Оцтову кислоту одержують при бродінні деяких органічних речовин і шляхом синтезу. Ця кислота міститься в продуктах сухої перегонки дерева. У невеликих кількостях оцтова кислота може міститися в людському організмі.

Оцтова кислота застосовується для синтезу барвників, одержання ацетату целюлози, ацетону й багатьох інших речовин. У вигляді оцту й оцтової есенції вона застосовується в харчовій промисловості й у побуті для готування їжі. Відзначено випадки отруєння оцтовою кислотою (головним чином оцтовою есенцією), прийнятої усередину.10-20 м оцтової есенції або 200-300 мл оцту є смертельною дозою. Оцтова кислота впливає на кров і нирки. При контакті зі шкірою оцтова кислота спричиняє опіки й утворення пухирців. Після прийому концентрованої оцтової кислоти або оцтової есенції всередину ушкоджується верхня частина травного каналу, з'являється кривава блювота, понос, розвивається гемолітична анемія, анурія й уремія. При вдиханні парів оцтової кислоти відбувається подразнення слизових оболонок дихальних шляхів, можуть розвиватися бронхопневмонія, катаральний бронхіт, займання глотки. Метаболітом оцтової кислоти є ацетальдегід, що перетворюється частково в етиловий спирт і частково розкладається з утворенням оксиду вуглецю (IV) і води.

Аміни

Анілін. Формула: С6H5NH2

Анілін являє собою безбарвну маслянисту рідину з характерним запахом. На повітрі швидко окиснюється і стає червоно-бурим. Отрутний.

У даний момент у світі основна частина (85%) виробленого аніліну використовується для виробництва метилдиізоціанатів, які використовуються потім для виробництва поліуретанів. Анілін також використовується при виробництві штучних каучуків (9%), гербіцидів (2%) і барвників (2%).

Страницы: 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16Сутність та структура музичного сприймання молодших школярів
Необхідною умовою повноцінного становлення основ музичної культури молодших школярів є розвиток їх здатності до сприймання музики. Саме активна взаємодія з музикою уможливлює найефективніший розвиток ...

Проблема вимірювання професійних рис особистості педагога. Методика створення вимірювального інструментарію для самоаналізу та самооцінки
Відсутність соціально уніфікованих форм підготовки та підвищення кваліфікації педагога вищої школи введе до зростання ролі самостійної роботи кожного викладача над своїм професійним розвитком. Сучасн ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net