Загальна характеристика хімічно небезпечних речовин, що вивчаються у курсі органічної хімії середньої школи

Педагогіка: історія і сьогодення » Розробка методики екологічного виховання учнів шляхом підвищення рівня екологічної освіти на уроках хімії » Загальна характеристика хімічно небезпечних речовин, що вивчаються у курсі органічної хімії середньої школи

Сторінка 9

Етиленгліколь - високотоксична речовина (отрута), відноситься до речовин надзвичайно небезпечних (це коли середня смертельна доза при введенні в шлунок менш 15 мг/кг).

Етиленгліколь використовується в техніці як змащення для підшипників й особливо як антифриз (суміш рідин, застосовують для запобігання замерзання води, що охолоджує мотори автомобілів). Технічний етиленгліколь іноді підфарбовують у винно-червоний або інший кольори. Етиленгліколь може надходити в організм через травний канал і шкіру. У зв'язку з малою летючістю етиленгліколю тільки незначні кількості його можуть надходити в організм із вдихуваним повітрям. Після надходження етиленгліколю в організм він діє як судинна і протоплазматична отрута, що пригнічує окисні процеси й спричиняє дегенеративні зміни судин.

Токсична дія етиленгліколю залежить від ряду обставин: індивідуальної чутливості організму, кількості, стану нервової системи, від ступеня наповнення шлунка, наявності або відсутності блювоти. Смертельна доза отруєння етиленгліколем варіює в широких межах - від 100 до 600 мл. (Тобто, якщо середню вагу людини прийняти за 70 кг, то смертельна доза етиленгліколю при потраплянні в шлунок - від 1,43 до 8,6 мл/кг). По даних різних авторів смертельною дозою для людини є 50-150 мл (від 0,71 до 2,14 мл/кг).

Механізм токсичної дії етиленгліколю дотепер вивчений недостатньо. Етиленгліколь швидко всмоктується (у тому числі через пори шкіри) і протягом декількох годин циркулює в крові в незміненому вигляді, досягаючи максимальної концентрації через 2-5 годин. Потім його зміст у крові поступово знижується, і він фіксується в тканинах.

Характерна двофазна дія отрути. Спочатку проявляється наркотичний ефект, що пов'язаний з дією на центральну нервову систему всієї молекули спирту, що проявляється в стані сп'яніння й порушення психічної діяльності. Ці явища спостерігаються протягом 24-48 годин з моменту отруєння. При цьому відзначається пригнічення дихання. Будучи судинною і протоплазматичною отрутою, етиленгліколь спричиняє набряки, набрякання й некроз судин. Результатом цієї дії є кисневе голодування тканин мозку. Знижується здатність гемоглобіну переносити кисень. Порушується обмін речовин, нагромаджуються недоокиснені продукти.

У ранній термін отруєння хворі гинуть від гострої серцевої недостатності або від набряку легенів. Якщо людина, яка отруїлася вийшла зі стадії мозкових явищ, то подальша симптоматика є результатом другої фази токсичної дії етиленгліколю, а саме результатом другої фази токсичної дії продуктів його окиснення - щавлевої кислоти і її солей (щавлевого кальцію). Останній накопичується в мозку, у нирках й інших органах. Відбувається зменшення кальцію в крові й тканинах, що веде до порушення нервово-м'язової функції, порушення звертання крові. Етиленгліколь веде до посиленого розпаду білків і глибокої зміни вуглеводного обміну.

Тару з етиленгліколем потрібно позначати символами легкозаймистий, шкідливий для здоров’я.

Поради, застереження при використанні.

Зберігати подалі від джерел займання (не палити!), уникати потрапляння в очі.

Феноли

Фенол. Формула: C6H5OH

Безбарвні голчасті кристали, які на повітрі через окислення розовіють, що призводить до пофарбування продуктів. Має специфічний запах гуаші. Розчинний у воді, у розчинах лугів, у спирті, у бензолі, в ацетоні.

Страницы: 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14Загальна характеристика хімічно небезпечних речовин, що вивчаються у курсі органічної хімії середньої школи
У середній школі вивчають такі класи органічних сполук та окремі їх представники: Алкани Метан. Формула: СН4 Метан не відноситься до найнебезпечніших для здоров'я людини речовин, але забруднення ним ...

Рівні творчого потенціалу студентів
Високий рівень творчого потенціалу характерний для студентів, які швидко засвоюють новий матеріал, включаються в роботу, що вимагає прийняття нетипових рішень. Вони винахідливі у виборі способів і ме ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2019 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net