Загальна характеристика хімічно небезпечних речовин, що вивчаються у курсі органічної хімії середньої школи

Педагогіка: історія і сьогодення » Розробка методики екологічного виховання учнів шляхом підвищення рівня екологічної освіти на уроках хімії » Загальна характеристика хімічно небезпечних речовин, що вивчаються у курсі органічної хімії середньої школи

Сторінка 9

Етиленгліколь - високотоксична речовина (отрута), відноситься до речовин надзвичайно небезпечних (це коли середня смертельна доза при введенні в шлунок менш 15 мг/кг).

Етиленгліколь використовується в техніці як змащення для підшипників й особливо як антифриз (суміш рідин, застосовують для запобігання замерзання води, що охолоджує мотори автомобілів). Технічний етиленгліколь іноді підфарбовують у винно-червоний або інший кольори. Етиленгліколь може надходити в організм через травний канал і шкіру. У зв'язку з малою летючістю етиленгліколю тільки незначні кількості його можуть надходити в організм із вдихуваним повітрям. Після надходження етиленгліколю в організм він діє як судинна і протоплазматична отрута, що пригнічує окисні процеси й спричиняє дегенеративні зміни судин.

Токсична дія етиленгліколю залежить від ряду обставин: індивідуальної чутливості організму, кількості, стану нервової системи, від ступеня наповнення шлунка, наявності або відсутності блювоти. Смертельна доза отруєння етиленгліколем варіює в широких межах - від 100 до 600 мл. (Тобто, якщо середню вагу людини прийняти за 70 кг, то смертельна доза етиленгліколю при потраплянні в шлунок - від 1,43 до 8,6 мл/кг). По даних різних авторів смертельною дозою для людини є 50-150 мл (від 0,71 до 2,14 мл/кг).

Механізм токсичної дії етиленгліколю дотепер вивчений недостатньо. Етиленгліколь швидко всмоктується (у тому числі через пори шкіри) і протягом декількох годин циркулює в крові в незміненому вигляді, досягаючи максимальної концентрації через 2-5 годин. Потім його зміст у крові поступово знижується, і він фіксується в тканинах.

Характерна двофазна дія отрути. Спочатку проявляється наркотичний ефект, що пов'язаний з дією на центральну нервову систему всієї молекули спирту, що проявляється в стані сп'яніння й порушення психічної діяльності. Ці явища спостерігаються протягом 24-48 годин з моменту отруєння. При цьому відзначається пригнічення дихання. Будучи судинною і протоплазматичною отрутою, етиленгліколь спричиняє набряки, набрякання й некроз судин. Результатом цієї дії є кисневе голодування тканин мозку. Знижується здатність гемоглобіну переносити кисень. Порушується обмін речовин, нагромаджуються недоокиснені продукти.

У ранній термін отруєння хворі гинуть від гострої серцевої недостатності або від набряку легенів. Якщо людина, яка отруїлася вийшла зі стадії мозкових явищ, то подальша симптоматика є результатом другої фази токсичної дії етиленгліколю, а саме результатом другої фази токсичної дії продуктів його окиснення - щавлевої кислоти і її солей (щавлевого кальцію). Останній накопичується в мозку, у нирках й інших органах. Відбувається зменшення кальцію в крові й тканинах, що веде до порушення нервово-м'язової функції, порушення звертання крові. Етиленгліколь веде до посиленого розпаду білків і глибокої зміни вуглеводного обміну.

Тару з етиленгліколем потрібно позначати символами легкозаймистий, шкідливий для здоров’я.

Поради, застереження при використанні.

Зберігати подалі від джерел займання (не палити!), уникати потрапляння в очі.

Феноли

Фенол. Формула: C6H5OH

Безбарвні голчасті кристали, які на повітрі через окислення розовіють, що призводить до пофарбування продуктів. Має специфічний запах гуаші. Розчинний у воді, у розчинах лугів, у спирті, у бензолі, в ацетоні.

Страницы: 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14Вивчення думки вчителів фізичної культури про організацію навчання молодших школярів метанню
Для виявлення методик навчання метанню, використовуваних на практиці в процесі навчання молодших школярів, нами було проведено анкетування вчителів фізкультури. Нами Анкета складалася з 19 питань, як ...

Проблеми багатодітних сімей
Матеріально-побутові (фінансові) проблеми. Багатодітні сімей є найменш забезпеченими, з низьким середньомісячним доходом на одного члена сім'ї, що веде до збільшення витрат на харчування, одяг і т.д. ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net