Регіональні центри народних промислів і ремесел

Педагогіка: історія і сьогодення » Вивчення сучасної української культури » Регіональні центри народних промислів і ремесел

Сторінка 1

Мета: розкрити поняття «регіональні центри народних промислів»; систематизувати знання в галузі декоративно-ужиткового мистецтва; виховувати естетичне ставлення до навколишнього світу, прищеплювати любов до рідного.

Обладнання: візуальний ряд: зразки виробів народних майстрів декоративного петриківського розпису, вишивки, ткацтва та килимарства, різьблення, кераміки; фотографії Сорочинського ярмарку;

відеоряд: фрагмент із мюзиклу «Сорочинський ярмарок»;

музичний ряд: запис «Пісні про рушник» (сл. А. Малишка, муз. О. Білаша).

Хід уроку

Організація класу

Актуалізація опорних знань

— Яким вимогам відповідає декоративно-ужиткове мистецтво?

— За якими критеріями його класифікують?

ПІ. Мотивація навчальних знань

Понад 300 років у Полтавській області в селі Сорочинці проводиться ярмарок. Чого тут тільки нема: баклажани й яблука, огірки та гарбузи, глечики й куманці, рушники й пряники, мед і живність! Одні їхали, щоб продати, інші — щоб купити, а решта — душею відпочити, на інших подивитися й себе показати. Сюди привозять свої роботи народні майстри,з усієї території України. Вирушаємо в подорож до Сорочинського ярмарку. (Показ відеофрагмента з мюзиклу «Сорочинський ярмарок».)

IV. Повідомлення теми уроку

Питання для розгляду:

1. Особливості декоративного розпису.

2. Традиційна українська вишивка.

3. Кераміка.

4. Ткацтво та килимарство.

5. Різьблення по дереву.

V. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

Особливості декоративного розпису

(Під час пояснення матеріалу на карті позначаються регіони, про які йдеться.)

Протягом століть у кожному районі України виробилися особливі художньо-технічні прийоми виготовлення й декорування речей. І нині в нашій державі існує багато регіональних центрів народних промислів. З деякими творами народного мистецтва, наприклад, з такими, як петриківсь-кий розпис, опішнянська та косівська кераміка, вишивкою рушників та одягу, ми вже знайомилися на уроках образотворчого мистецтва.

Почесне звання «знавець народної творчості» сьогодні може отримати той, хто під час уроку активно буде застосовувати знання, здобуті раніше, або доповнюватиме цікавою інформацією з певного виду мистецтва, якою він володіє. Ставити питання будуть мої помічники — експерти, тому будьте уважними.

Петриківський розпис. Серед степу широкого розкинулося село Петриківка.

— У якій області розташоване село Петриківка? (У Дніпропетровській.)

Село прославилося завдяки самобутньому декоративному розпису, який виконували перші поселенці. Вони почали будувати світлі хати з глини і прикрашати їх малюнками.

— Які елементи української хати прикрашали господині? (Стіни, піч, скрині, керамічні вироби, фасад.)

Усе це створювало єдиний художній ансамбль. В основі петриківського розпису лежить образне сприйняття рідної природи, любов до української землі.

— Які мотиви розпису переважали? (Рослинні мотиви, птахи.)

— Назвіть рослини, які найчастіше зображували майстрині. (Польові квіти, ромашки, волошки, мальви, півонії, айстри, гілки калини.)

(Демонстрація творів петриківського розпису.)

Свої шедеври мешканки села створювали за допомогою пензлів, паличок, обмотаних матерією, або просто пальцями.

— Пригадайте, із чого робили пензлі? (Із котячої шерсті.)

Палітра розпису буяла яскравими насиченими кольорами. Кожна господиня прагнула зробити свій будинок мальовничим. Вважалося, що яскраві красиві картини є зовнішнім виявом духовного багатства внутрішнього світу людини, а якщо хата залишалася білою, це означало, що душа у мешканців будинку вбога й темна.

—Із яких речовин виготовляли фарби? (Із соку рослин, змішаного з яєчним жовтком,— для надання сяючої яскравості.)

— Які барвники становлять основу фарб петриківського розпису? (Сік трави, буряку, вишні, шовковиці та ін.).

Головним технічним засобом петриківського розпису є мазок.

—Назвіть види мазків, які є основою петриківського розпису. («Гребінчик», «горішок», «зернятко», «перехідний мазок».)

—За якою ознакою можна відрізнити петриківський розпис від інших? (Мазок має кілька кольорів.)

Найстаранніші майстрині передавали навички розпису від покоління до покоління. Першим викладачем школи петриківського розпису була Т. Пата. Зараз продовжують традиції цього художнього розпису творче об'єднання «Петриківка» та експериментальний цех, у якому працюють понад 40 народних майстрів. (Демонстрація зразків петриківського розпису М. Мухи, Н. Блокінь, М. Тимченко, В. Глущенко, В. Соколенко.)

Традиційна українська вишивка

Здавна в руках народних майстринь простий клаптик домотканого полотна перетворювався на справжній витвір мистецтва. Вишивання було одним із найпоширеніших домашніх промислів, і займалися ним, як правило, усі жінки. Вишивали сорочки, спідниці, рушники, скатертини.

Страницы: 1 2 3 4Взаємозв’язок кіномистецтва та художньої літератури
Вихід у світ багатосерійного кінофільму В.Бортко "Майстер і Маргарита" − не тільки найяскравіша подія в культурному житті, а й подія, яка визначила перспективи подальшого суспільного ...

Захист дитини з особливими потребами
Гарантією успіху у вихованні дитини з особливими потребами є повага до неї та її прав, вміння бачити в ній особистість. Дотримання особистих прав дитини є відповідальністю не лише держави, а й сім'ї ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net