У той самий час розвиток ІКТ висуває до учителя предмета «Технології» нові вимоги. Сучасний учитель предмета «Технології» має знати:
дидактичні умови ефективного застосування ІКТ в навчальному процесі;
сучасні педагогічні програмні засоби і можливості їх використання в навчальному процесі;
основи проектування навчального процесу в середовищі ІКТ;
уміти:
вибирати програмні засоби для вирішення навчальних завдань;
використовувати Інтернет для пошуку необхідного навчального матеріалу;
аналізувати можливості програмного забезпечення організації навчального процесу.
Засоби інформатизації навчального процесу можна розділити на такі групи:
мультимедійні посібники для супроводу уроку (DVD-фільми, електронні презентації і презентації-інструкції);
спеціалізовані комп’ютерні програми;
електронні посібники, навчальні програми;
тестування;
використання Інтернет-ресурсів в процесі уроку предмета «Технології» .
Найбільш доступні для застосування на уроках предмета «Технології» DVD-фільми. Вони не вимагають спеціального устаткування, досить мати телевізор і DVD-програвач. Наприклад, мультсеріал «Смачні історії» органічно вписується в структуру уроків кулінарії. Сюжет є повноцінним інструктажем щодо приготування блюд.
Для педагога, що пройшов початкову підготовку користувача персонального комп’ютера цілком під силу створити електронну презентацію. Це може бути презентація-ілюстрація або презентація-інструкція, яка демонструється за допомогою мультимедійного проектора або на екран телевізора фронтально або може бути переглянута учнем на моніторі комп’ютера індивідуально. Як приклад можна привести електронну інструкцію «Побудова креслення фартуха з нагрудником», «Моделювання фартуха» й ін.
Спеціалізовані комп’ютерні програми дозволяють полегшити роботу, особливо графічну, значно прискорити процес створення викрійки, схеми для вишивки або в’язання і т.д. Є значна кількість подібних програм як для підготовленого, так і початкуючого користувача персонального комп’ютера.
Наведемо декілька прикладів.
Програма Patterns CAD дозволяє одержати базову основу сукні, блузи, брюк за розмірами конкретної людини, як у натуральну величину, так і у будь-якому заданому масштабі. Залишається лише роздрукувати і зробити моделювання. Вся побудова від введення розмірів до друкування займає не більше 10 хв., тоді як побудова креслення розрахунково-графічним способом займає не менш 2-х уроків.
Програма «Вишивка хрестом» перетворить будь-який малюнок, фотографію в схему для бісероплетіння, в’язання або вишивання хрестом.
У програмі AutoCAD можна побудувати будь-яку викрійку, будь-яке креслення з технічної праці, але потрібні навички роботи в цій програмі, та й сама ліцензійна програма коштує недешево.
На жаль, навчальних програм з предмета «Технології» не так уже багато. В процесі вивчення охорони праці використовується програма «Перша допомога». Вона дозволяє проілюструвати, а за бажання і повторити дії надання допомоги в різних аварійних ситуаціях.
Електронна бібліотека з предмета «Технології», розміщена на сайті, є електронний підручник з усіх розділів програми предмета «Технології», зручний у використанні, представляє інтерес, як для учителя, так і для учня.
Для контролю знань є значна кількість програм.
Тестові оболонки дозволяють без зайвої праці створити контролюючі комп’ютерні програми зі свого предмету. Є технології створення контролюючих комп’ютерних програм в Excel.
Застосування елементів контролюючих комп’ютерних програм на уроках предмета «Технології» значно підвищило інтенсивність уроку, його цікавість, скоротилися витрати часу на рутинну роботу, а значить більше часу залишилося на практику.
Проведено дослідження, в результаті якого з’ясувалося, скільки учнів мають комп’ютер вдома і як вони його використовують. Більше 50 % учнів мають у своєму розпорядженні комп’ютер, проте для навчання його використовують не усі.
Щоб активізувати застосування персонального комп’ютера за прямим призначенням було запропоновано власникам комп’ютерів скопіювати презентації-інструкції, програми, а також текстові файли, такі як «Макет проекту», «Інструкції з охорони праці» і встановити на свої комп’ютери. Спочатку відгукнулися одиниці, але з часом кількість тих, хто бажає значно збільшилося. Найпопулярнішими є програми Patterns CAD і «Вишивка хрестом», презентації-інструкції «Побудова плечового виробу», «Побудова брюк». Електронну бібліотеку з предмета «Технології» встановили більше половини тих, хто має комп’ютер. Усе більше учнів виконують проекти з використанням персонального комп’ютера.
В. О Сухомлинський про особливості функціонування
колективу
Щоб уміло здійснювати педагогічно продуманий навчально-виховний процес у колективі, кожному вчителеві слід мати чіткі уявлення про основу функціонування дитячого колективу. Основою існування дитячого ...
Завдання курсу математики в початковій школі
Більшість питань математичної освіти повинні бути засвоєні в початкових класах на такому рівні, щоб стати надбанням учнів на все життя. Решта питань програми з математики для початкових класів опраць ...
Читання як вид навчальної діяльності
Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>