Інформаційно-комунікаційні технології як засіб підвищення активізації пізнавальної діяльності учнів 10-11 класів на уроках предмета «Технології»

Педагогіка: історія і сьогодення » Використання інформаційно-комунікаційних технологій для активізації пізнавальної діяльності учнів 10-11 класів під час уроків технологій » Інформаційно-комунікаційні технології як засіб підвищення активізації пізнавальної діяльності учнів 10-11 класів на уроках предмета «Технології»

Сторінка 6

У той самий час розвиток ІКТ висуває до учителя предмета «Технології» нові вимоги. Сучасний учитель предмета «Технології» має знати:

 дидактичні умови ефективного застосування ІКТ в навчальному процесі;

 сучасні педагогічні програмні засоби і можливості їх використання в навчальному процесі;

 основи проектування навчального процесу в середовищі ІКТ;

уміти:

 вибирати програмні засоби для вирішення навчальних завдань;

 використовувати Інтернет для пошуку необхідного навчального матеріалу;

 аналізувати можливості програмного забезпечення організації навчального процесу.

Засоби інформатизації навчального процесу можна розділити на такі групи:

 мультимедійні посібники для супроводу уроку (DVD-фільми, електронні презентації і презентації-інструкції);

 спеціалізовані комп’ютерні програми;

 електронні посібники, навчальні програми;

 тестування;

 використання Інтернет-ресурсів в процесі уроку предмета «Технології» .

Найбільш доступні для застосування на уроках предмета «Технології» DVD-фільми. Вони не вимагають спеціального устаткування, досить мати телевізор і DVD-програвач. Наприклад, мультсеріал «Смачні історії» органічно вписується в структуру уроків кулінарії. Сюжет є повноцінним інструктажем щодо приготування блюд.

Для педагога, що пройшов початкову підготовку користувача персонального комп’ютера цілком під силу створити електронну презентацію. Це може бути презентація-ілюстрація або презентація-інструкція, яка демонструється за допомогою мультимедійного проектора або на екран телевізора фронтально або може бути переглянута учнем на моніторі комп’ютера індивідуально. Як приклад можна привести електронну інструкцію «Побудова креслення фартуха з нагрудником», «Моделювання фартуха» й ін.

Спеціалізовані комп’ютерні програми дозволяють полегшити роботу, особливо графічну, значно прискорити процес створення викрійки, схеми для вишивки або в’язання і т.д. Є значна кількість подібних програм як для підготовленого, так і початкуючого користувача персонального комп’ютера.

Наведемо декілька прикладів.

Програма Patterns CAD дозволяє одержати базову основу сукні, блузи, брюк за розмірами конкретної людини, як у натуральну величину, так і у будь-якому заданому масштабі. Залишається лише роздрукувати і зробити моделювання. Вся побудова від введення розмірів до друкування займає не більше 10 хв., тоді як побудова креслення розрахунково-графічним способом займає не менш 2-х уроків.

Програма «Вишивка хрестом» перетворить будь-який малюнок, фотографію в схему для бісероплетіння, в’язання або вишивання хрестом.

У програмі AutoCAD можна побудувати будь-яку викрійку, будь-яке креслення з технічної праці, але потрібні навички роботи в цій програмі, та й сама ліцензійна програма коштує недешево.

На жаль, навчальних програм з предмета «Технології» не так уже багато. В процесі вивчення охорони праці використовується програма «Перша допомога». Вона дозволяє проілюструвати, а за бажання і повторити дії надання допомоги в різних аварійних ситуаціях.

Електронна бібліотека з предмета «Технології», розміщена на сайті, є електронний підручник з усіх розділів програми предмета «Технології», зручний у використанні, представляє інтерес, як для учителя, так і для учня.

Для контролю знань є значна кількість програм.

Тестові оболонки дозволяють без зайвої праці створити контролюючі комп’ютерні програми зі свого предмету. Є технології створення контролюючих комп’ютерних програм в Excel.

Застосування елементів контролюючих комп’ютерних програм на уроках предмета «Технології» значно підвищило інтенсивність уроку, його цікавість, скоротилися витрати часу на рутинну роботу, а значить більше часу залишилося на практику.

Проведено дослідження, в результаті якого з’ясувалося, скільки учнів мають комп’ютер вдома і як вони його використовують. Більше 50 % учнів мають у своєму розпорядженні комп’ютер, проте для навчання його використовують не усі.

Щоб активізувати застосування персонального комп’ютера за прямим призначенням було запропоновано власникам комп’ютерів скопіювати презентації-інструкції, програми, а також текстові файли, такі як «Макет проекту», «Інструкції з охорони праці» і встановити на свої комп’ютери. Спочатку відгукнулися одиниці, але з часом кількість тих, хто бажає значно збільшилося. Найпопулярнішими є програми Patterns CAD і «Вишивка хрестом», презентації-інструкції «Побудова плечового виробу», «Побудова брюк». Електронну бібліотеку з предмета «Технології» встановили більше половини тих, хто має комп’ютер. Усе більше учнів виконують проекти з використанням персонального комп’ютера.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Становлення і розвиток ідей вільного виховання
Зміст поняття "вільне виховання" є складною і багатогранною проблемою, яка має внутрішні суперечності. Дана проблема включає аналіз самої природи - особистості дитини, розвитку її задатків, ...

Види та форми здійснення диференціального навчання в процесі навчання фізики у загальноосвітній школі
Принцип гуманізації сучасної освіти передбачає зосередження уваги до особистості кожного учня, створення умов, необхідних для розвитку закладених природою задатків. Одним із можливих шляхів його втіл ...

Читання як вид навчальної діяльності

Громадянська освіта

Читання - основний засіб навчання, інструмент пізнання навколишнього світу. >>>

Copyright © 2019 - All Rights Reserved - www.pedahohikam.net